Viyana’da Ne Yapılır? Viyana’da Yapılacak Şeyler Listesi

Yerinde Gör 24 Eylül 2019 - 6:39 37 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Viyana’da Ne Yapılır? Viyana’da Yapılacak Şeyler Listesi
Viyana'da yapılacak şeyler rehberi

Büyüleyici güzellikte sarayları, katedral ve kiliseleri ile Avusturya’nın başkenti Viyana tarih anlamında Avrupa’nın en zengin kentlerinden biri. Sanat ve müzik alanında dünyaya sayısız yetenek kazandırmış şehir her yıl milyonlarca turist için de bir çekim noktası. Bir gezgin olarak herhangi bir şehri ziyaret ettiğinizde elbette gezilip görülecek yerlerle ilgili önceden bir fikriniz oluyor ancak ya adını duymadığınız yerler, şehirde yapılabilecek keyifli aktiviteler? Zamanınızı dolu dolu geçirmeniz için Viyana’da Ne Yapılır yazısında kentteki en eğlenceli ve buraya özgü aktiviteleri listelemek istedim. Siz kişisel tercihlerinize göre istediğiniz seçimi yapın ve Viyana’nın tadını çıkarın.

Viyana’da Ne Yapılır?

Viyana yeme içme kültürü, sosyallik ve eğlence anlayışı, tarihi ve turistik yapıları birlikte düşünüldüğünde sıkılmanızın veya beğenmemenizin mümkün olmadığı bir şehir. Viyana’da Ne Yapılır yazısında sizlere aslında hem çok kısaca görülecek yerlerden hem de yapılabilecek ilginç aktivitelerden bahsedeceğim. Tek kriteriniz eğlence anlayışınız olsun.

Viyana otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.Viyana’da hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Detaylı rehber için tıklayın.3★ Ibis Wien Mariahilf, 4★ Austria Trend Hotel Europa, 5★ Hotel de FranceViyana’da yapılacak en popüler aktivitelerin biletlerini netten alın, rahat edin. Tıklayın.

1. Tarihi yapıları gezin.

Viyana'da ne yapılır Tarihi Yapılar

Avrupa’daki pek çok şehir Barok, Rönesans, Art Nouveau stili onlarca saraya ve tarihi yapıya sahip. Ancak pek azı Viyana’dakiler kadar görkemli. Şehirde yer alan onlarca tarihi yapı zaten muhtemelen sizi buraya çeken etkenlerin başında geliyor. Mutlaka görmeniz gerekenler ise;

Schönbrunn Sarayı ve Schöbrunn Bahçeleri: 1441 odalı Schöbrunn Sarayı Viyana turist atraksiyonlarının başına geliyor. Habsburg Hanedanı’nın ülkeyi uzun süre boyunca yönettiği 18. YY’dan kalma Barok stili saraydaki ünlü imparatorların ve imparatoriçelerin daireleri yanında Schöbrunn Bahçeleri de görmeye değer bir diğer nokta.

Hofburg Sarayı: Avusturya – Macaristan İmparatorları’nın tarihte uzun süre boyunca kışlık saray olarak kullandıkları Hofburg Palace bugün Avusturya Başkanlık Sarayı. 1275 yılından beri Avusturya (ve Avusturya – Macaristan) Yönetimi’nin merkezi olan saray tarih boyunca pek çok restorasyondan da geçmiş ve bunun sonucunda bugün karşımıza Barok, Gotik, Rococo ve Rönesans etkileri olan bir yapı şeklinde çıkıyor. 2600 odalı, 18 binadan oluşan yapının içinde görmenizi önerdiğim yerler ise Sisi Müzesi, Silver Collection, Burgkapelle (İmparatorluk Şapeli) ve Hofburg Hazinesi.

St Stephen Katedrali: Sadece Viyana değil Avusturya’daki en önemli kilise olan St Stephen Katedrali sahip olduğu 18 mihrap, pek çok şapel ve mezarlar ile devasa bir kompleks. Tarihi 12. YY’a uzanan Romanesk Katedral’in kulesinden Viyana’yı seyretmeyi ise ihmal etmeyin.

Belvedere Sarayı: Unteres Belvedere ve Oberes Belvedere olmak üzere iki büyüleyici yapıdan oluşan Belvedere Sarayı Viyana’da ne yapılır listenizde mutlaka olması gereken duraklardan. Sarayın mimari güzelliği bir yana, içerisindeki heykeller ve resimler de nefes kesici.

Viyana Devlet Opera Binası: Opera ve mimari Viyana’da yan yana görebileceğiniz güzelliklerden. Viyana Devlet Opera Binası da bunun en güzel örneği. Neo-Rönesans stili yapı son derece görkemli ve burada kendinizi aristokrat gibi hissetmemeniz için hiçbir sebep yok. Operayı seversiniz, sevmesiniz ancak her yıl 300’ün üzerinde performansın sergilendiği, dünyanın en önemli müzisyenlerinin, orkestralarının, balerin ve baletlerinin sahnesine çıktığı Viyana Devlet Opera Binası’nı mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Rathaus Sarayı (Viyana Belediye Binası): 19. YY başlarında Neo-Gotik stilinde inşa edilen Rathaus Sarayı şehirde görmenizi önerebileceğim bir diğer tarihi yapı. İsterseniz rehberli turlarla içerisini gezebilirsiniz, isterseniz de yaz mevsiminde bahçesinde düzenlenen konserlere katılabilirsiniz. Neyi tercih ederseniz edin Rathaus Sarayı’na yakından bakmadan Viyana’dan ayrılmayın.

2. Ringroad’da yürüyün.

Viyana'da ne yapılır Ring Road

Viyana’nın merkezi Innerstradt Bölgesi’ni bir halka gibi saran Ringroad 19. YY’da tarihi kentin surları yıkıldığında surların yerine yapılmış. Bugün bir de tramvay hattının geçtiği yol şehrin tarihi merkezinde büyüleyici bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Elbette tramvayla da gezebilirsiniz ancak ben size yürüyerek, gördüğünüz her şeyin tadını çıkararak dolaşmanızı öneririm.

3. Viyana’nın az bilinen dini yapılarını keşfedin.

Viyana'da yapılacak şeyler Kilise

Viyana’nın sarayları ve en önemli tarihi yapılarından bahsetmiştim ki onlar tek başına bile şehre milyonlarca turisti çekmeye yetiyor. Tarih ve mimariye biraz da meraklıysanız, Viyana’da ne yapılır diye düşünürken kentin adı daha az duyulmuş ancak hala nefes kesici güzellikteki kiliselerini de listenize almalısınız. Capuchin Kilisesi, St Peter Kilisesi ve St Jerome Kilisesi bunlardan birkaçı.

4. Viyana müzelerini gezin.

Viyana'da ne yapılır Viyana Müzeleri

Müzik başta olmak üzere sanatın her dalının en güzel örneklerini görebileceğiniz Viyana müze sever gezginler için çok çeşitli bir seçenek yelpazesine sahip. Her turistin ilgi alanı farklı ancak Viyana’da ne yapılır diye düşünürken ilgi alanınıza girecek en az bir müze olduğunu unutmayın.

Değerli taşlar, arkeolojik kalıntılar, fosiller, iskelet ve meteorlar gibi tarihe ışık tutan yerleri seviyorsanız Viyana Ulusal Tarih Müzesi, tarihe damgasını vurmuş Viyanalılar’ın hayatını, eserlerini, çalışmalarını yaptıkları yerleri, ev ve odalarını merak ediyorsanız ünlü psikoanalist Sigmund Freud’un 1971 yılında müzeye dönüştürülen evi Sigmund Freud Müzesi’ni veya besteci Mozart’ın kentteki evi ve 2006 yılından beri müze olarak ziyaretlere açık olan Figarohaus’u, Barok, Rönesans, neoklasik eserlerle ilgileniyorsanız en güzel resim ve heykel örnekleri için Kuntsthistoriches Müzesi ve Leopold Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

5. İspanyol Binicilik okulunu ziyaret edin.

Viyana'da yapılacak şeyler İspanyol Binicilik Okulu

Habsburg Hanedanlığı’nın önemli miraslarından İspanyol Binicilik Okulu Viyana’da ne yapılır diye araştırma yaparken listenizde sıradışı ve eğlenceli bir aktivite olarak yer alsın. Spanish Riding School’da Lipizzaner atlarının eğitimleri, süslemeleri hatta düzenli olarak ziyaretçilere sundukları gösteriler mutlaka görmeniz gereken keyifli bir aktivite. 1735 yılından beri Hofburg Sarayı bahçelerinde düzenlenen gösterimlerinin biletlerinin çok hızlı tükendiğini ve birkaç ay öncesinden bilet satın almanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

6. Dünyanın en eski hayvanat bahçesini görün.

Viyana'da yapılacak şeyler Hayvanat Bahçesi

Schobrunn Sarayı arazisinde yer alan Tiergarten Hayvanat Bahçesi dünyanın en eski hayvanat bahçesi oluyor. 1752 yılında İmparator 1. Francis tarafından kurulan hayvanat bahçesinde dev pandalar, deniz aslanları da dahil olmak üzere 750 farklı tür mevcut. Hayvanat bahçesinin yer aldığı yapılar ise Barok dönemden kalma büyüleyici güzellikte binalar. Normalde hayvanat bahçesi gezmeyi sever misiniz bilmem ancak hem onlarca farklı hayvan türünü görmek hem de dünyanın en eski hayvanat bahçesini ziyaret etmek Viyana’da yapabileceğiniz en ilginç aktivitelerden biri olurdu.

7. Geleceğin klasik müzik sanatçılarını keşfedin.

University of Music and Performing Arts Vienna dünyanın en iyi müzisyen ve sahne sanatçılarını yetiştiren okullardan biri. Ve alanında en yetenekleri öğrencileri alıyor sadece. Okulun Viyana’da çeşitli sahnelerde sergilenen konser ve performans sanatları gösterimleri ise neredeyse kapalı gişe oynuyor. mdw.ac.at/6 adresinde okulun gösterimleriyle ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Dolayısıyla Viyana’da Ne Yapılır yazısının bence en keyifli kısmı geleceğin müzik ve sahne ustalarını henüz gençken Viyana’da görmeniz.

8. Dünyanın en iyi klasik müzik orkestralarını dinleyin.

Viyana'da ne yapılır Viyana Orkestra

Mozart, Beethoven, Schubert gibi ustaların doğduğu veya hayatlarının önemli bir kısmını geçirdikleri Viyana elbette klasik müzik dinlemek için en ideal yerlerden. Viyana Devlet Opera ve Balesi ise ünü ülkeyi de aşmış klasik müziğin en kaliteli orkestralarından. Dolayısıyla bir opera veya klasik müzik dinletisine katılmadan Viyana’dan dönmek seyahatinizi biraz yarım bırakır. Orkestranın güncel programları için wiener-staatsoper.at/en/ linkine tıklayabilirsiniz.

9. Prater Park’ın tadını çıkarın.

Viyana'da yapılacak şeyler Prater Park

Viyana seyahati sırasında Danube Kanalı kıyısında yer alan Prater Eğlence Parkı’nı ziyaret etmek sanırım bir dünyadan bambaşka bir dünyaya transfer olmak duygusu yaşatacak. Ancak bu duyguyu tatmalısınız. Ferris dönme dolabı, çarpışan arabalar, atlıkarınca ve roller coaster gibi aktiviteler hem çocuklar hem de yetişkinler için adrenalin dolu dakikalar vaat ediyor. Dönmedolap’tan nefes kesici bir Viyana manzarası izlemenin yanı sıra ünlü besteci Prater Ziehrer Heykeli’ni görebilir, Prater Müzesi’nde parkın tarihçesine tanıklık edebilir, Planetarium ve Liliputbahn’da eğlenebilirsiniz.

10. Viyana’yı Donauturm’dan seyredin.

Viyana'da ne yapılır Donauturm

Tipik bir Avrupa kenti olarak tarihi, kısa ve az katlı binalardan oluşan Viyana’nın silüetinin en aykırı parçası Donauturm 252 metre yüksekliği ve gözlem kulesi ile şehri tepeden seyretmek isteyenler için harika bir seçenek. Gözlem kulesi dışında kulede iki restoran ve bungee jumping platformu da bulunuyor. İlgilenenler için…

11. Viyana lezzetlerini tadın. 

Viyana'da ne yapılır Viyana Lezzetleri

Çok kültürlü yapısı sağolsun Viyana mutfağı farklı etnik kesimlerin mutfağının benzersiz bir kombinasyonu. Üstelik etkilendiği mutfakları kendi kültürüne de adapte ederek farklı ve sıra dışı lezzetler ortaya koymuş. Turist olarak bir şehri gezerken yemek yeme alışkanlıklarınız nasıldır bilmem ancak en azından bir akşamınızı şık bir restoranda Viyana’nın spesyallerinden Goulash, Schnitzel, Sachertorte gibi lezzetli seçeneklerin keyfini çıkararak geçirebilirsiniz ve hatta geçirmelisiniz.

Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili bilgileri Viyana gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyeleri ile ilgili bilgileri ise Viyana’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD: ‘Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık durumuna ilişkin hiçbir bilgi yok’

ABD istihbaratından ismi açıklanmayan iki üst düzey yetkili Newsweek'e yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'...

İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Er...

Koronanın 5 büyük lige faturası 3,5 milyar Euro

Dünyayı etkisi altına alan ve yaşamları derinden etkileyen korona virüs (Covid-19) salgını, kişileri bi...

Sağlıkçıların aileleri ile yaptığı görüntülü konuşmalar duygulandırdı

Korona virüs hastalarının tedavisinde görev alan sağlık personeli ile diğer hastanelerdeki çalışanlar, ...

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort