Venedik Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 20 Yer!

Yerinde Gör 04 Eylül 2018 - 21:20 176 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Venedik Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 20 Yer!
Venedik gezilecek yerler blog

Venedik gezilecek yerler yazısında, Avrupa’nın en sıra dışı gezi noktalarından, İtalya’nın turistik kenti Venedik’te gezilecek yerler hakkında birçok detaylı bilgi ve fotoğraf yer alıyor. Yazı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli 20 nokta hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım. Yazı sonunda ise Venedik gezilecek yerler haritası ile Venedik gezilecek yerler videosunu bulabilirsiniz.

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

Sıra dışı karnavalları ile eğlence tutkunlarını, romantik atmosferiyle âşıkları kendisine hayran bırakan Venedik, İtalya turu kapsamında görülebilecek en güzel şehirlerden. Lagünler üzerine kurulu olması nedeniyle eşine nadir rastlanabilecek bir planlamaya sahip kent, aynı zamanda paha biçilemeyecek kadar değerli kültürel birikimi bünyesinde barındırıyor. Ulaşımın ağırlıklı olarak kanallar aracılığyla sağlandığı Venedik gezilecek yerler olarak konuklarına zengin koleksiyonlara sahip müzeler, mimari güzellikleriyle göz kamaştıran dini yapılar ve saraylar ile günün her saati canlı meydanlar sunuyor.

Eğer Venedik’te kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Venedik’te nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Venedik seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★  Hotel Fontana başta olmak üzere 3★ Hotel Ala, 4★ Hotel Principe, 5★ Hotel Danieli gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Ülkemizden direkt uçak seferlerinden yararlanarak, diğer İtalyan şehirlerinden ise yüksek hızlı trenle yolculuk yaparak rahatça ulaşabileceğiniz Venedik için çoğu kimse 2 günlük bir süreyi yeterli görüyor. Bu süre merkezdeki birçok yeri gezip görmeye yeterli olsa da eğer Murano ve Burano Adaları’na da gitmek istiyorsanız 1-2 gün daha gezi programınıza ekleyebilirsiniz.

1. San Marco Meydanı (Piazza San Marco)

Venedik gezilecek yerler san marco meydanı

Venedik gezilecek yerler listesinde sizlere ilk anlatacağım mekân, kentin tarihi boyunca siyasi ve dini olayların merkezinde yer almış, günümüzde sosyal hayatın en canlı olduğu noktaların başında gelen San Marco Meydanı. Yıl içerisinde çok sayıda kültürel organizasyona ev sahipliği yapan meydan, Ayasofya dikkate alınarak inşa edilmiş San Marco Bazilikası ve bünyesinde arkeoloji müzesini de barındıran Correr başta olmak üzere görülmeye değer yapılarla çevrilmiş durumda.

Ayrıca soluklanmak ve karnını doyurmak isteyenler için tarihi alanda Grancaffe Quadri, Caffe Florian gibi mekânlar faaliyet gösteriyor. Yalnız kentin en lüks otellerinin ve mağazalarının çevresinde toplandığı meydan, su seviyesinin yükseldiği Ekim-Mart arasında dönem dönem ziyarete kapatılabiliyor.

2. San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco)

Venedik gezilecek yerler san marco bazilikası

Kubbesinde bulunan yaldızlı Bizans mozaikleri nedeniyle “Altınların Kilisesi” adıyla da tanınan San Marco Bazilikası, ilk olarak dönemin şehir yöneticisinin emriyle kendine tahsis edilen sarayın bahçesine 828 yılında inşa edilmiş. İskenderiye’den getirilen Aziz Mark’ın naaşının ve eşyalarının yerleştirildiği kilise önce 832, ardından 976 yıllarında yeniden yapım süreci geçirmiş.

Konuklarına etkileyici kent manzarasını izleyebilme fırsatı veren dini yapı, günümüze ulaşan ayrıntılarını ise büyük oranda 11. yüzyılda gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda elde etmiş. Bizans usulü mimari özelliklerin Gothic detaylarla zenginleştirildiği yapıya zenginlik katan asıl olay, İstanbul’u yağmalayan Haçlı ordusunun başta Tetrark ve Aziz Mark’ın Atları olmak üzere pek çok heykeli, süslemeyi, mozaiği ve mermeri bazilikaya getirmesi olmuş. Ancak getirilen heykeller sonradan zarar görmemeleri için San Marco Müzesi’ne taşınmış.

Adres: Piazza San Marco, 328, 30100 VeneziaZiyaret Saatleri: 09.30-17.00Web: basilicasanmarco.it

3. Dükler Sarayı (Palazzo Ducale)

venedik Palazzo Ducale

Görkemiyle kente denizden gelenlerin ilk dikkatini çeken yapı olan Dükler Sarayı, Venedik Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olarak 9. yüzyılda inşa edilmiş. Ruskin’in “Dünyanın merkezindeki yapı” yakıştırmasını yaptığı saray görkeminin asıl kaynağını ise 1309-1424 yılları arasında gerçekleştirilen genişletme çalışmalarından alıyor.

Yapı ilk başta Gotik unsurlar ön planda tutularak inşa edilse de zamanla bu kısımlar yerlerini Neo-Klasik detaylara bırakmış. Ancak 16. yüzyılda gerçekleşen yangın sırasında sarayda ciddi hasar oluşunca, yapı yenileme sürecine alınmış ve değişen bu kısımlar aslına uygun olarak Gotik stile çevrilmiş. Cumhuriyetin görkemini ve üstünlüğünü vurgulaması amaçlanan saraydaki gezintinize, taç giyme törenlerinin yapıldığı Dev Merdivenler’den başlayabilirsiniz.

Ardından içeriye girip Tintoretto’nun “Cennet” ve “Collegiate” isimli başyapıtları ile vatana ihanet eden düklerin tasvir edildiği Sala del Maggior Consiglio’yu inceleyebilirsiniz. Eğer “Dükler Turu” veya “Sırlara Yolculuk” isimleriyle anılan rehberli gezintilere katılırsanız, 75 dakikalık tur esnasında düklerin odalarını, engizisyona ayrılan bölümleri, toplantı salonlarını görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Adres: Piazza San Marco, 1, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: 08.30-19.00Giriş Ücreti: 20 EuroWeb: palazzoducale.visitmuve.it/en

4. Büyük Kanal (Canal Grande)

büyük kanal venedik

Venedik’in tarihi bölgesinin ortasından bir “S” harfi çizerek ilerleyen Büyük Kanal, üzerinde yoğun bir su trafiğini, çevresinde ise birbirinden güzel pek çok tarihi yapıyı barındırıyor. Saint Mark Basin ile Santa Lucia Tren Garı arasında uzanan su hattı 3.800 metre uzunluğa, yaklaşık 5 metre derinliğe ve ortalama 90 metre genişliğe sahip.

Yoğun trafiği engellememesi için kanal üzerine uzun süre köprü inşa edilmemiş. 16. yüzyıla gelindiğindeyse bir yarışma sonucunda Ponte di Rialto inşa ettirilmiş. İlerleyen dönemlerde kanal üzerine bu köprüye ek olarak önce Ponte delgi Scalzi, Ponte dell-Accademia ve son olarak 2008 yılında Ponte della Canstituzione yapılmış. Başta Gotik stilli Ca’ d’Oro ile barok tarzı Santa Maria di Nazareth Kilisesi ve Santa Maria della Salute Bazilikası olmak üzere çevresinde farklı mimari anlayışla inşa edilmiş çok sayıda evin, sarayın ve dini yapının sıralandığı kanalı gezmek için gondol turlarına katılabilir, deniz otobüsüne veya su taksisine binebilir, özel bot kiralayabilirsiniz.

Eğer Eylül ayında kentte olursanız, kanalın görkemli geçmişine ışık tutan ve geleneksel kürek yarışlarının yapıldığı Regata Storica’yı izleyebilirsiniz.

5. Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto)

Venedik gezilecek yerler rialto köprüsü

Büyük Kanal üzerinde bulunan geçiş yollarının en eskisi olan Rialto Köprüsü, 16. yüzyılda inşası için düzenlenen yarışmayı Sansovino, Palladio ve Michelangelo gibi ünlü isimlerin arasından sıyrılarak kazanmayı başaran Antonio de Ponte’nin imzasını taşıyor. San Polo ile San Marco’yu birbirine bağlayan köprünün inşa süreci aslında 1181’e kadar uzanıyor. Ancak aynı noktada aynı adla inşa edilen bu yapıların hiçbiri yangın nedeniyle uzun süre kullanılamamış.

Büyük Kanal’ın fotoğrafının çekilebileceği en güzel yerlerden birisi olduğu ve üzerinde hediyelik eşyadan mücevhere kadar pek çok ürünü bulunduran zengin alışveriş olanaklarını barındırdığı için köprü gezginlerin Venedik gezilecek yerler listelerini vazgeçilmezi konumunda.

Adres: Sestiere San Polo, 30125 Venezia

6. Santa Maria della Salute Bazilikası

venedik Santa Maria della Salute Bazilikası

Dorsoduro’nun Büyük Kanal’a bakan kısmında yer alan Santa Maria della Salute Bazilikası, kenti veba salgınından kurtardığına inanılan Hz. Meryem adına 1687’de inşa edilmiş. Venedik Senatosu’nun açtığı yarışmayı kazanan Baldassare Longhena tarafından yapımı üstlenilen dini yapı bu nedenle Veba Kiliseleri’nden birisi olarak anılıyor.

Kentte öncüsü olduğu Barok tarza sadık kalan Longhena, yapının mihrabını ve kubbesini inşa ederken Bizans ile Yahudi binalarının mimari özelliklerinden esinlenmiş. Ancak mimar projenin bitmesine 5 yıl kala ölünce bazilikayı tamamlama görevi Vincenzo Scamozzi’ye verilmiş. Her yıl 21 Kasım tarihinde düzenlenen Bakire Yortusu dâhilinde San Marco’dan başlayan bir geçit töreninin düzenlendiği dini yapı, salgından kurtulmayı başaran Titiano’nun 12 tablosuna ev sahipliği yapıyor. Bu eserlere ek olarak ayrıca bazilikayı ziyaretinizde Palma Il Gioane gibi isimlerin de çalışmalarını görebilirsiniz.

Adres: Dorsoduro, 1, 30123 VeneziaZiyaret Saatleri: 09.30-17.30Web: basilicasalutevenezia.it/

7. Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco)

Venedik gezilecek yerler aziz mark'ın çan kulesi

99 metre yüksekliğe sahip Aziz Mark’ın Çan Kulesi, ilk olarak 9. yüzyılda inşa edilmiş. Ancak değişik dönemlerde yangın ve deprem gibi felaketler yaşayınca yapı, 16. yüzyıla kadar birçok defa yeniden inşa süreçlerine girmiş. Aynı yüzyıldaki son süreç sırasında günümüzde gezginler arasında popüler olmasını sağlayan mimari özelliklerini kazanan çan kulesi, 1902 yılında tamamen çökse de 1912’de aslına uygun olarak yenilenmiş.

Üzerinde farklı amaçlara hizmet eden 5 çanın bulunduğu kulede Marangona günün başlangıç ve bitişini, Trottiera meclis üyelerinin acele etmesi gerektiğini, Mezza Terza senatonun toplanacağını, Malefizio ise infazları duyuruyormuş. Zamanınız varsa kulenin seyir bölümüne çıkıp, enfes kent manzarasının tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

Adres: Piazza San Marco, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: 09.00-19.00Giriş Ücreti: 2 Euro (Seyir Terası)

8. Ahlar Köprüsü (Ponte dei Sospiri)

Venedik gezilecek yerler ahlar köprüsü

Birçok gezgine ilginç gelen ismi 19. yüzyılda Lord Byron tarafından verilen Ahlar Köprüsü, 1602 yılında beyaz kalker taşı kullanılarak inşa edilmiş. Engizisyon mahkemesi üyelerinin görev yaptığı kent yöneticisinin ikametgâhını Dükler Sarayı’na bağlayan yapıyı Antoni Contino tasarlamış.

Göze hoş gelen bir mimariye sahip geçidin böyle bir isimle anılmasına, buradan geçerken durup son kez kente bakan bir mahkûmun iç geçirmesinin sebep olduğuna inanılıyor. Köprü hakkında ayrıca yerel halk tarafından benimsenmiş farklı bir inanış daha mevcut. Kentin romantik atmosferini destekleyen bu inanışa göre eğer bir çift gün batımında köprünün altında öpüşürse aşkları ölümsüz oluyormuş.

Adres: Piazza San Marco, 1, 30100 Venezia

9. Accademia (Accademia Galerisi)

Venedik gezilecek yerler Gallerie dell accademia

Kronolojik olarak düzenlenmiş galerilerinde ziyaretçilerine Bizans döneminden Rönesans’a, Barok’tan Rokoko’ya kadar 5 yüzyıllık süreç içerisinde yaratılmış birçok eser sunan Accademia aslen resim, heykel ve mimari alanlarında eğitimler veren bir sanat okulu olarak 1750 yılında kurulmuş. 1807’de kenti işgal eden Napolyon’un emriyle günümüzde faaliyette olduğu Scuola della Carita’ya taşınan okul, içerisindeki eserler düzenlenerek kraliyet müzesi haline getirilmiş.

Müzenin girişe yakın konumdaki 1 numaralı salonunda Jacobello Alberegno’nun Kıyamet’i ve Paolo Veneziano’nun Meryem’in Taç Giymesi adlı eseri büyük ilgi görürken, diğer salonlarda ağırlıklı olarak Bellini Ailesi’nin ürettiği tablolar sergileniyor. Kültürel tesiste ayrıca Leonardo da Vinci’nin 1490 tarihli meşhur çizimi Vitruvian Man’i de görebilirsiniz.

Adres: Campo della Carita, 1050, 30123 VeneziaZiyaret Saatleri: 08.15-19.15Giriş Ücreti: 15 EuroWeb: gallerieaccademia.org

10. Ca’ d’Oro (Altın Ev)

Ca d'Oro venedik

Venedik gezilecek yerler listesinde sizlere anlatacağım sıradaki mekân, Büyük Kanal kıyısındaki en gösterişli yapılardan birisi sayılan Ca’ D’Oro. Dönemin zenginlerinden Marino Contarini’nin hikâyesini okuduğu İmparator Nero’nun Roma’daki altın evinden etkilenerek 1428-1430 yılları arasında Bartlomeo ve Giovanni Bon’a yaptırdığı saray, tamamlanmasının ardından dışını süsleyen altın süslemeleri sayesinde büyük ilgi çekmiş.

Zaman içerisinde bu süslemelerin bir kısmı sökülürken, kalanı zamanın aşındırıcı etkilerinden nasibini almış ve daha soluk bir hale gelmiş. Yapımında Gotik üslubun Bizans’a özgü ayrıntılarla harmanlandığı iki katlı ev, son sahibi Baron Giorgio Franchetti tarafından aslına uygun restore ettirilerek, müze haline getirilmesi şartıyla hükümete bağışlanmış. 1984’te kapılarını halka açan müzede sergilenen koleksiyonda Mantegna’nın “Aziz Sebastianus”, Vittore Carpaccio ve öğrencilerinin “Meryem’e Müjde ve Meryem’in Ölümü” tabloları ile Tiziano’nun “Venüs”, Tullio Lombardo’nun “Çifte Portre” isimli heykelleri yer alıyor.

Adres: Fondamenta Trapolin, 3932, 30121 VeneziaZiyaret Saatleri: 08.15-19.15Giriş Ücreti: 11 EuroWeb: cadoro.org

11. Ca’ Rezzonico

Ca Rezzonico venedik

Venedikli aristokratların 18. yüzyıldaki yaşam stilleri hakkında konuklarına değerli bilgiler aktaran Ca’ Rezzonico, kapılarını ziyarete ilk olarak 1936 yılında açmış. Müzenin olduğu sarayın yapımı ise 1649’da Bon Ailesi’nin isteğiyle başlatılıp, sonrasında yapıyı satın alan tüccar Giambattista Rezzonico tarafından 1958 yılında Giorgio Massari’ye tamamlatılmış. Haziran 2011’de tekrardan faaliyete geçen müzede 18. yüzyıla özgü eşyaların yanı sıra dönemin sanat anlayışını yansıtan tablolar, freskler, heykeller sergileniyor.

Adres: Dorsoduro, 3136, 30123 VeneziaZiyaret Saatleri: 10.00-18.00Giriş Ücreti: 10 EuroWeb: carezzonico.visitmuve.it/en

12. Murano Adası

Venedik gezilecek yerler murano adası

1291’de cam atölyelerinin taşınması sonucunda bu alanda Avrupa’nın en büyük üretim merkezi haline gelen Murano Adası, gezginler arasındaki popülaritesini bu sektörün yanı sıra daracık sokaklarını çevreleyen rengârenk evlerine borçlu. 6. yüzyılda Romalılar tarafından yerleşime açılan lagün adasında ziyarete Museo Vetrario’dan başlayabilirsiniz.

Cam işçiliğinin tüm ayrıntılarını öğrenebileceğiniz müzeyi gezdikten sonraysa rotanızı önce 7. yüzyılda inşa edilen Basilica dei Santi Maria e Donato’ya, ardından 16. yüzyıldan kalma San Pietro Martire Kilisesi’ne çevirebilirsiniz.

Ulaşım: Fondamente Nuove’den kalkan 41 ve 42 numaralı deniz otobüsleri ile ortama 25 dakika

13. Burano Adası

Venedik gezilecek yerler burano adası

Tıpkı Murano’da olduğu gibi rengârenk badanalı evlerle dolu olan Burano Adası, Venedik’e özgü dantel işlemeciliğinin doğum yeri olarak tanınıyor. Leonardo da Vinci’nin satın aldığı işlemeyi sunağını süslemek için Milano Katedrali’nde kullanması sonucunda ünü bir anda artan geleneksel el sanatının tarihi hakkında fikir edinmek ve nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz, 1872 yılında kurulan Scuola del Merletto’yu ziyaret edebilirsiniz.

Kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki lagün adasında ayrıca zamanınız varsa San Martino Kilisesi’ni de görmenizi tavsiye ederim. Hatta Eylül ayının ortasında adada olursanız, geleneksel Burano Regatta’yı izleme olanağı bulabilirsiniz.

Ulaşım: Murano’dan kalkan deniz otobüsleri ile 51 dakika

14. Fenice Tiyatrosu (La Fenice)

venedik'te görülecek yerler fenice tiyatrosu

İsmini mitolojik Anka kuşundan alan Fenice Tiyatrosu, San Marco’daki San Bernedetto’nun yerine ilk olarak 1792 yılında hizmete alınmış. Ancak yapı, tıpkı adını aldığı kuş gibi tarihi boyunca yangın felaketleri geçirip, her seferinde yeniden inşa edilmiş. 1820-1839 yılları arasında Francesco Bagnara’nın görev yaptığı, 1844’de Giuseppe Verdi’nin birçok eserinin prömiyerine ev sahipliği yapan kültürel tesis, zamanla Venedik’in baş tiyatrosu olarak kullanılmaya başlanmış. 1989’daki son yangının ardından tadilata alınan tiyatro salonu La Traviata oyunuyla 2004’te yeniden kullanıma açılmış.

Adres: Campo San Fantin, 1965, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: 09.30-18.00Giriş Ücreti: 10 EuroWeb: teatrolafenice.it

15. Torre dell Orologio (Saat Kulesi)

Venedik gezilecek yerler saat kulesi

Mekanizmasının bulunduğu bölümü sadece rehberli turlara katılarak görebileceğiniz Torre dell Orologio, aynı alanda daha önceden bulunan saat kulesinin yerine 15. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş. 1499’da yapım süreci tamamlanan ikonik yapıyı gezginlerin Venedik gezilecek yerler listelerine almasında, kudretli yapısının ve yüzyıllar boyunca kent yaşamının şekillenmesine yardımcı olmasının payı büyük.

Benzerini başka bir yerde inşa etmemeleri için yapımında çalışan işçilerin gözlerinin oyulduğuna ilişkin hikâyelerin anlatıldığı kulenin üzerindeki kanatlı aslan figürü,  kentin yabancı kültürlere açık olduğunu vurguluyor.

Adres: Piazza San Marco, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: Pazartesi’den Perşembe’ye 10.00-11.00, Diğer Günler 14.00-15.00Giriş Ücreti: 12 EuroWeb: torreorologio.visitmuve.it/en

16. Correr ve Arkeoloji Müzeleri

venedik correr ve arkeoloji müzeleri

Tablo, metal para, giyim eşyası, harita ve tarihi öneme sahip doküman gibi farklı öğelerden oluşan zengin bir koleksiyona sahip Correr, bünyesindeki Arkeoloji Müzesi ile birlikte gezginlere kentin geçmişi hakkında detaylı bilgiler edinme fırsatı yaratıyor.

Adını en büyük bağışçısı olan Teodoro Correr’den alan müzenin 19. yüzyılda saray olarak kullanılan ve birbirinden ihtişamlı Neo-Klasik odalardan oluşan kısmında Antonio Canova’nın hünerli ellerinde üretilen heykeller sergilenirken Venedik tarihi, donanma arşivinden elde edilen belgeler, yerel festivaller ve günlük yaşam hakkında yazılar, bilimsel makaleler aracılığyla Mimar Vincenzo Scamozzi tarafından planı çizilen Procuratie Nuove’de konuklara aktarılıyor. Kültürel tesisin geri kalanı ise Antonello da Messina, Giovanni Bellini, Alvise Vivarini, Lorenzo Lotto ve Vittore Carpaccio gibi Venedikli sanatçıların 16. yüzyılda ürettikleri çalışmalara ayrılmış durumda.

Adres: Piazza San Marco, 52, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: 10.00-19.00Giriş Ücreti: 20 EuroWeb: correr.visitmuve.it/en

17. San Zaccaria

San Zaccaria venedik

Aziz Mark Bazilikası’ndan Donanma Tarihi Müzesi’ne giden yolun ortasında yer alan San Zaccaria Kilisesi, kent yöneticisi Giustiniano Participazio’nun emriyle 9. yüzyılda yaptırılan kilisenin yerine 1444-1504 yılları arasını kapsayan 60 yıllık süreçte inşa edilmiş. Zaman içerisinde Gotik ve Rönesans stili unsurlara mimarisi zenginleştirilen yapının hemen yanında, eskiden şehir yöneticilerinin aileleri ile birlikte her Paskalya’da ziyaret ettikleri bir manastır ile Aziz Athanasios ve San Tarasio şapelleri bulunuyor.

Dış kısmındaki sadeliğin iç bölümlerinde yerini zengin süslemelere bıraktığı kilisedeki en önemli eser olarak Bellini’nin imzasını taşıyan “Meryem Ana ve Çocuk İsa Azizlerle” gösteriliyor.

Adres: Campo S. Zaccaria, 4693, 30122 VeneziaZiyaret Saatleri: 10.00-18.00

18. Peggy Guggenheim Koleksiyonu

venedik Peggy Guggenheim Koleksiyonu

18. yüzyılda Lorenzo Boschetti tarafından tasarlanan Palazzo Venier dei Leoni içerisinde sergilenen Peggy Guggenheim Koleksiyonu, hayatının son 30 yılını Venedik’te geçiren Amerikalı sanatseverin topladığı eserlerden oluşuyor. Çağdaş sanat açısından dünyanın en güzellerinden birisi olarak değerlendirilen koleksiyonun içerisinde Amerikalı ve Avrupalı sanatçıların kübizm, sürrealizm, soyut dışavurumculuk gibi akımlardan etkilenerek yarattıkları eserler bulunuyor. Picasso, Dali, Severini, Gorky, Miro ve Kandinsky gösterişli koleksiyonda çalışmalarını görebileceğiniz isimlerden bazıları.

Adres: Dorsoduro, 701-704, 30123 VeneziaZiyaret Saatleri: 10.00-18.00Giriş Ücreti: 16,50 EuroWeb: guggenheim-venice.it

19. Rialto Pazarları

venedik rialto market

Venedik’e özgü ürünlerin en tazelerini bulabileceğiniz Rialto Pazarları, kayıtlara göre 1097 yılından beri kentin en eski köprüsünün kuzeybatısındaki San Polo’da kuruluyor.  Farkında olmadan kolayca saatler geçirebileceğiniz pazarların bir kısmı sebze-meyve satışına, diğer kısmıysa Pescheria isimli balık haline ayrılmış. Çiftlik ürünlerinin satışının yapıldığı pazar Pazartesi’den Cumartesi’ye 07.30’dan 14.00’a kadar kurulurken, balık hali yine aynı zaman aralığında Salı’dan Cumartesi’ye kadar her gün faaliyet gösteriyor.

Adres: Sestiere San Polo, 30125 VeneziaZiyaret Saatleri: 07.30-14.00

20. Santa Maria dei Miracoli

venedik Santa Maria dei Miracoli

1481-1489 yılları arasında Tullio Lombardo’nun babası Pietro ile birlikte inşa ettiği Santa Maria dei Miracoli, Venedik gezilecek yerler listesine almanızı önereceğim son mekân. Romantik atmosferi nedeniyle yıl içerisinde pek çok evlilik törenine ev sahipliği yapan kilisenin en önemli özelliği, Venedik’te Rönesans stilli mimariyle inşa edilmiş ilk dini yapı olması. Eğer göz alıcı mermer işlemelerle süslü yapının iç kısmındaki kolonlara dikkatlice bakarsanız, Tullio Lombardo tarafından işlenmiş melek ve denizkızı figürlerini görebilirsiniz.

Adres: Campiello dei Miracoli, 30121 Cannareggio, VeneziaZiyaret Saatleri: 10.30-16.30

Sami Altınay Venedik

Kısacası Venedik gezilecek yerler konusunda başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Şu ana kadar gezip gördüğüm en güzel şehirlerden olan Venedik’e fırsatınız olursa mutlaka en azından birkaç gün ayırın. Şehirde gezilecek birçok ücretsiz yer olsa da konaklama konusunda çok dikkatli olmalısınız çünkü burası Avrupa’nın en pahalı otel fiyatlarına sahip. Konaklama konusunda tüm önemli bilgi ve tavsiyelerimi Venedik’te nerede kalınır başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Venedik’te Nerede Kalınır?

Venedik gezilecek yerler yazısı boyunca Venedik’te gezip görmeniz gereken en popüler yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Gelelim konaklama konusuna. Venedik’te konaklama yapabileceğiniz 7 temel bölge var. Bunlar: San Marco, Castello, San Polo, Santa Croce, Cannaregio, Dorsoduro ve Giudecca.

venedik'te nerede kalınır3 yıldızlı Hotel Montecarlo, şehrin tam merkezinde konaklayabileceğiniz güzel bir tesis.

Venedik’te konaklama yapabileceğiniz otel tavsiyelerine gelirsek, eğer Venedik seyahatinizde şehrin merkezinde ekonomik bir tesis arıyorsanız San Marco Meydanı’na yakın 3 yıldızlı Hotel Montecarlo ile Santa Lucia Tren İstasyonuna yakın konumdaki ekonomik Hotel Olimpia Venezia oteline göz atabilirsiniz. Tercihiz 4 yıldızlı bir tesis olursa, Büyük Kanal yakınında, Rialto Köprüsü’ne yakın Hotel L’Orologio ile 15. yüzyıldan kalma bir binada hizmet Pesaro Palace otelini tercih edebilirsiniz. Eğer Venedik gezisinde 5 yıldızlı bir otelde kalmak isterseniz de San Marco Meydanı’nın hemen yanındaki Baglioni Hotel Luna oteli güzel bir seçenek.

Venedik’te konaklama konusunda detaylı bilgiler ile tüm otel tavsiyelerimi detaylarıyla Venedik’te nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Venedik gezilecek yerler yazısını elimden geldiğince detaylı tutmaya çalıştım. Venedik seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Venedik gezi rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

venedik gezilecek yerler haritasıVenedik gezilecek yerler yazısı boyunca tanıttığım tüm yerlerin konumlarını Venedik gezilecek yerler haritasında görebilirsiniz. Büyütmek için görsele tıklayın. Haritayı Google Haritalar’da açmak için tıklayın.

Hüküm süren Akdeniz iklimi sayesinde yılın her dönemi seyahat edilebilen bir kent olması, Venedik’e ilginin hiç azalmamasını sağlıyor. Böyle olunca da fiyatlar yıl boyunca Avrupa’daki pek çok tatil destinasyonuna göre yüksek seviyede kalıyor. Bu durumun etkilerini Venezia Unica City Pass edinerek en aza indirebilirsiniz. Kartın en büyük özelliği, Google Maps’te hazırladığım harita aracılığıyla konum bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz Venedik gezilecek yerler listesindeki mekânlara indirimli fiyatlarla giriş yapabilmenize olanak vermesi.

Venedik Gezilecek Yerler Videosu

Uygun Uçak ve Otobus BiletleriBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD: ‘Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık durumuna ilişkin hiçbir bilgi yok’

ABD istihbaratından ismi açıklanmayan iki üst düzey yetkili Newsweek'e yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'...

İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Er...

Koronanın 5 büyük lige faturası 3,5 milyar Euro

Dünyayı etkisi altına alan ve yaşamları derinden etkileyen korona virüs (Covid-19) salgını, kişileri bi...

Sağlıkçıların aileleri ile yaptığı görüntülü konuşmalar duygulandırdı

Korona virüs hastalarının tedavisinde görev alan sağlık personeli ile diğer hastanelerdeki çalışanlar, ...

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort