Prag’da Ne Yapılır? Prag’da Yapılacak Şeyler Listesi

Yerinde Gör 23 Eylül 2019 - 8:34 38 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Prag’da Ne Yapılır? Prag’da Yapılacak Şeyler Listesi
Prag'da yapılacak şeyler

30 yıl kadar önce şimdiki adı ile Çekya başkenti PragKadife Devrimi” adı altında komünist rejime baş kaldıran barışçıl protestolarla tarihe imzasını attı. Ve o günden sonra da Prag Avrupa’nın en bohem turistik destinasyonlarından biri olmaya başladı.

Hem etkileyici mimarisi, hem komünist tarihi hem Katolik ve Musevi dini yapıları hem de kozmopolit sosyal hayatıyla bugün Avrupa’nın en güzel kentlerinden biri olan Prag beklentileri farklı olsa da her yıl milyonlarca turisti kendine çekecek güzelliklere ve aktivitelere sahip. Ziyaret ettiğiniz şehirdeki görülmeye değer yerler yanında yapılabilecek aktiviteleri de merak ediyor, mümkün olduğunca deneyimlemek istiyorsanız Prag’da Ne Yapılır yazısında size sade bir liste sunacağım. Eğlence anlayışınıza ve beklentilerinize göre istediğinizi tercih edin ama Prag’ın tadını sonuna kadar çıkarmadan dönmeyin.

Prag otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.Prag’da hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Detaylı rehber için tıklayın.3 otel tavsiyesi: 3★ Motel One Prague, 4★ Hotel UNIC Prague, 5★ Grandior HotelPrag’da yapılacak en popüler aktivitelerin biletlerini netten alın, rahat edin. Tıklayın.

Prag’da Ne Yapılır?

Bir şehri ziyaret ettiğimde her zaman ilk önce turistik yerleri ve yapıları merak ederim. Ardından da kalan zamanda neler yapabileceğimi, şehirdeki konserleri, sergileri varsa özel turları araştırırım. Neyse ki Prag her iki açıdan da zengin bir seçenekler yelpazesi sunuyor. O zaman tarihi ve turistik yapılardan başlayıp, aktivitelerle devam edelim.

1. Prag’ın tarihi yapılarını gezin.

Prag'da ne yapılır tarihi yapıları gezin

Prag her ne kadar aktiviteler açısından da çok zengin olsa da sanırım Prag turuna başlamanın en keyifli yolu şehirde yer alan tarihi yapıları görmek. Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau stilinin en güzel örneklerinden onlarca tarihi yapıya sahip olan şehir, mimari açıdan büyüleyici güzellikte. Peki bu tarihi yapıların en önemlileri hangisi derseniz..

Prag Kalesi

970 yılında ahşap bir kale olarak inşa edilen Prag Castle’a 11. YY’da kraliyet konutu, 14. YY’da Aziz Vitus Katedrali eklenmiş ve bu sürede sürekli restorasyonlar geçirerek büyümüş. Kale yıllar boyunca Bohemia krallarının sarayı olmakla kalmamış bugün de Çek Cumhuriyeti Başkanı’nın resmi konutu ve şehre gelen turistlerin uğrak noktası. Aslında kalenin içerisinde Prag’da Ne Yapılır yazısının devamında bahsedeceğim dini yapılardan St. Vitus Katedrali ve St. George’s Bazilikası, Powder Kulesi, Eski Kraliyet Sarayı gibi tarihi ve turistik yerler de bulunuyor. Dolayısıyla Prag Kalesi görmeden dönmemeniz gereken en önemli yerlerden.

Charles Köprüsü

Avrupa’nın en dikkat çeken köprülerinden Charles Köprüsü’nün 1357 yılında yapımına başlanmış ve ilk taşı da 9 Temmuz’da sabah 05:31’de konmuş. Bu da köprünün sembolik bir anlam kazanmasına sebep (rakamlar ard arda yazıldığında 135797531 elde ediliyor) olmuş. Köprü üzerindeki benzersiz heykellerle de ünlü olmakla birlikte benim önerim Vlatava Nehri’nin Gotic yapılarla aynı karede göründüğü büyüleyici manzarayı seyretmeniz.

The Clementinum

Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapan Klementinum Avrupa’daki en güzel tarihi yapı koleksiyonuna da sahip. Aslında Barok mimarinin en güzel örneklerinden olan bu yapılar bir zamanlar Jesuit Kolej’e ait iken sonrasında devlete geçmiş ve bugün de 6 milyon kitaba sahip. The Clementinum’u ziyaret ettiğinizde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğim yeri ise benzersiz tavan süslemeleriyle Library Hall ve Mirror Şapeli. Eğer seyahatinize denk gelirse burada bir jazz veya klasik müzik konseri izlemek de son derece keyifli.

Eski Şehir Meydanı ve Saat Kulesi

Prag'da yapılacak şeyler Eski Şehir

Prag’ı keşfetmeye başlamak için en uygun yer Stare Mesto’daki Old Town (Eski Şehir) Meydanı. Tyn Kilisesi ve biraz önce bahsettiğim The Clementinum da burada yer alıyor ancak burada yer alan tarihi yapılar bu kadar sınırlı değil. Josefov isimli Yahudi mahallesi, Old Town Hall, Astronomical Clock en ünlüleri ancak Eski Şehir Meydanı’nda adı sanı duyulmayan yapılar bile görmeye değer.

Yahudi Mahallesi (Josefov)

Tarihi 1200’lü yıllara uzanan Josefov Bölgesi’nin şehrin önemli ve görülmeye değer yerlerden biri olmaya başlaması 1800’lü yıllarda gerçekleşmeye başlamış. Müzeleri, sinagogları, mezarlıkları ile her biri ayrı değerli olan yapıları görmek, Josefov’un dar sokaklarında yürüyerek bölgenin keşfedilmemiş köşelerine gitmek, cafelerinde soluklanıp etrafı seyretmek Prag’da ne yapılır diyenler için son derece keyifli bir aktivite. Ben Josefov’da özellikle İspanyol Sinagogu’nu görmenizi tavsiye ederim. 1868 yılında yapılan Moorish tarzı sinagog Avrupa’nın en güzellerinden.

Vysehrad Kalesi

Vlatava Nehri kıyısındaki görünüşü masallardan çıkmış gibi duran Vysehrad Kalesi hem 10. YY’a uzanan tarihi hem de hakkındaki çeşitli efsanelerle görülmeye değer bir diğer tarihi yapı.

2. Prag’ın kilise ve katedrallerini görün.

Prag'da yapılacak şeyler kilise

Prag’daki kilise, katedral ve şapelleri diğer tarihi yapılardan ayrı tutmak istedim. Prag’da Ne Yapılır diye düşünüp planlama yaparken bu dini yapılara belki ayrı bir gözle bakmak gerekir.

Aziz Vitus Katedrali

Prag Kalesi içinde yer alan Aziz Vitus Katedrali Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük ve en önemli kiliselerden biri. Aynı zamanda üç Bohemya kralı ile sayısız azizin mezarları da burada yer alıyor. Yapımı 1344 yılında başlayan ve 525 yıl süren Gotik ve Neo-Gotik stili katedral Prag’da Ne Yapılır diye düşünürken mutlaka listenize almanız gereken yerlerin başında geliyor.

Tyn Kilisesi

Yapımı 15. YY’da tamamlanan Tyn Kilisesi Barok ve Gotik mimarinin estetik bir karışımı. Şehirdeki önemli dini yapılardan olan Tyn Kilisesi’nin arkasındaki Ungelt Avlusu da 11. YY’dan kalma bir başka görülmeye değer nokta.

Strahov Manastırı

Tarihi 12. YY’a uzanan Strahov Manastırı Prag’daki ikinci en eski manastır ve Prag’da Ne Yapılır yazısında görmeyi önermemin sebebi de sahip olduğu iki yapı. The Philosophical Kütüphanesi ve The Theological Kütüphanesi. Bu yapıların içi de, koleksiyonu da, dışı da görülmeye değer.

Aziz Nicholas Kilisesi

Mala Strana’da yer alan Aziz Nicholas Kilisesi Prag’ın en yenilerinden olmakla birlikte tarihi 18. YY’a uzanıyor. Jesuitler tarafından yaptırılan kilise Instagram’a layık bir görsel şölen. Barok mimarinin bu en güzel örneklerinden olan kiliseyi ve Çek ressam Karel Skreta’nın kubbeyi süsleyen eserlerini mutlaka görmelisiniz.

3. Müze ve galerileri ziyaret edin.

Prag'da ne yapılır Müze

Prag’da Ne Yapılır yazısında özellikle müze severler için kentin önemli müzelerinden ayrıca bahsetmek istiyorum. Sanat ve estetik açısından son derece zengin olan kent bu konuda da diğer Avrupa kentlerinden geri kalmıyor.

Ulusal Galeri

Daha çok Çek sanatçıların eserlerine yoğunlaşmakla birlikte Monet, Rubens, El Greco, Picasso gibi ustalara da koleksiyonunda yer veren ulusal galeri fotoğraf, moda, heykel ve resim alanında sıradışı eserlere sahip. Ulusal Galeri birden fazla yapıda sahip olduğu eserleri sergiliyor ve bunlar; Veletrzni Sarayı, Asya sanatlarına ev sahipliği yapan Kinsky Sarayı, St. Anges of Bohemia ve en ünlü eserlerin sergilendiği Sternberg Sarayı.

Ulusal Müze

1800’lü yıllarda kurulan Çek Cumhuriyeti’nin en eski müzesi Prag’da birden fazla lokasyonda zooloji, mineraloji, antropoloji, arkeoloji, sanat ve müzik alanında zengin bir koleksiyona sahip. Dolayısıyla Prag’da ne yapılır diye düşünürken mutlaka listeye alınması gereken aktivitelerden biri.

Kafka Müzesi

Prag'da yapılacak şeyler Kafka Müzesi

Çek Cumhuriyeti pek çok değerli yazara sahip olsa da sanırım hiçbiri Franz Kafka kadar ünlü değil. Kentte doğup büyüyen Kafka’nın izleri Prag’ın hemen her yerinde ve dolayısıyla Kafka’nın izinde bir Prag ziyareti yapabilirsiniz. Ancak bu turun parçası olsun olmasın Kafka Müzesi’ni özellikle görmenizi öneririm. Yazarın orijinal taslakları, mektup, fotoğraf ve günlüklerini içeren müzeyi beğeneceğinizden eminim.

Komunizm Müzesi

İkinci Dünya Savaşı sonrası komünizm ile yönetilen Çek Cumhuriyeti hayatına dair zaman zaman komik zaman zaman da üzücü objelerin yer aldığı Komünizm Müzesi biraz da sıra dışı bir müze. O dönemde 200 binden fazla Çek’in tutuklanması, 350’ye yakınının öldürülmesi de müzeye ilham veren sebeplerden.

4. Petrin Tepesi’nden Prag manzarasını seyredin.

Prag'da ne yapılır manzara

Vlata Nehri kıyısındaki Petrin Tepesi hem şehrin en yeşil alanlarından hem de büyüleyici bir şehir manzarasına sahip. Biraz hava alıp keyifle zaman geçirmek için Ujezd’den funikülere binerek 300 metredeki tepeye çıkıp minyatür Eyfel Kulesi replikasını görmenizi ve Prag’ı bir de buradan seyretmenizi şiddetle tavsiye ederim.

5. David Cerny’nin şehrin her yerindeki heykellerine yakından bakın.

Prag'da yapılacak şeyler David Cerny

Şehrin en ünlü heykeltraşı David Cerny’nin “tuhaf” eserleri Prag’ın farklı noktalarında sergileniyor. 10 garip görünüşlü bebekten oluşan Babies, Brownnosers ve Piss bunlar arasında en ünlüleri. Prag’da ne yapılır diye düşünüyorsanız, David Cerny’yi ihmal etmeyin.

6. Prag’ın Bebek İsa’sını görün.

Prag'da yapılacak şeyler Bebek İsa

Mala Strana’da yer alan bebek İsa Heykeli (Jesus of Prague) İsa’yı bebek olarak gösteren bir Katolik heykel. Eserin kendisi görülmeye değer olmasının yanında her gün yüzlerce turist ve Praglı da gelip bir dilek tutuyor burada. Siz de dilek tutmayı unutmayın.

7. Old Town Meydanı’nda zaman geçirin.

Prag'da ne yapılır Old Town

Prag’ın 10.YY’dan beri çok az değişim geçiren yerlerinden biri Old Town Meydanı. Aslında meydanın kendisi bile şehrin eski ve yeni mimari örneklerinin tadını çıkarmak için ideal ki bunun dışında müzisyenler, ressamlar, heyecanlı turistler de ortamı çok daha keyifli hale getiriyor. Prag’da ne yapılır diye soruyorsanız, sırada ne var diye düşünmeyi, bir sonraki durağınızı planlamayı bir kenara bırakıp Old Town Meydanı’nda keyifle birkaç saat geçirmeyi programınıza alın.

8. Sigmund Freud’un heykelini bulun.

Prag'da ne yapılır Sigmund Freud Heykeli

Sigmund Freud’un heykeli kayıp mı? Değil. Stare Mesto sokaklarında yürüyüp ara sıra gökyüzüne bakmayı akıl ederseniz ünlü psikoanalistin 2 metre boyutundaki heykelinin metal bir askılıktan sarktığını göreceksiniz. Elbette tam lokasyonunu söylemeyeceğim.

9. Zivkov’un gece hayatını keşfedin.

Gece hayatını seviyor ve Prag’da ne yapılır diye araştırıyorsanız Zivkov tam size göre. 300’den fazla bar ve pub’ın bulunduğu ve şehrin yerilerinin yaşadığı bölge gece hayatıyla da ünlü. Şehir turunu bitirdiğinizde kendinize dinlenmek için birkaç saat tanıyın, ve en casual halinizle Zivkov’a doğru yol alıp eğlencenin tadını çıkarın.

10. Kukla gösterisi izleyin.

Prag'da ne yapılır kukla gösterisi

Çek Cumhuriyeti tarihi 12. YY’a uzanan kuklacılık ve kukla gösterileri ile ünlü. Dolayısıyla şehre yapacağınız ziyaretten bir kukla gösterisi izlemeden dönmek ülkenin en geleneksel aktivitelerinden birini kaçırmak demek. Bu konudaki sözlerimi en iyi ve popüler kukla gösterilerini Marionette Tiyatrosu veya Spejbla & Hurvinek Tiyatrosu’nda izleyebileceğinizi söyleyerek noktalıyorum.

11. Vltava Nehri’nde tekne turu yapın.

Prag'da ne yapılır Vltava Nehri tekne turu

Prag’ı bir de nehirden görmek ister misiniz? Tekne turu Prag’daki tarihi yapıları ve benzersiz mimariyi büyüleyici bir şehir manzarası eşliğinde seyretmenizi sağlayan keyifli bir aktivite. Turlar en az 2 saat sürüyor ve bazıları öğle veya akşam yemeği de içeriyor.

12. Ünlü Çek biralarını tadın.

Çekler dünyanın en iyi biralarına sahip olma iddiasındayken şehirde bu lezzeti tatmamak olmazdı. Prag’da ne yapılır diye bir liste hazırlıyorsanız binlerce Prag barından birinde ülkenin en iyi biralarını tatmayı da listeye almalısınız. Pilsener Urwquell, Budvar, Krušovice veya Gambrinus... Denenecek çok fazla seçenek var.

Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları Prag gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyeleri konusunda bilgileri ise Prag’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD: ‘Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık durumuna ilişkin hiçbir bilgi yok’

ABD istihbaratından ismi açıklanmayan iki üst düzey yetkili Newsweek'e yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'...

İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Er...

Koronanın 5 büyük lige faturası 3,5 milyar Euro

Dünyayı etkisi altına alan ve yaşamları derinden etkileyen korona virüs (Covid-19) salgını, kişileri bi...

Sağlıkçıların aileleri ile yaptığı görüntülü konuşmalar duygulandırdı

Korona virüs hastalarının tedavisinde görev alan sağlık personeli ile diğer hastanelerdeki çalışanlar, ...

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort