Madrid’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Avrupa 15 Ağustos 2018 - 14:25 252 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Madrid’de Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler
Madrid'de ne yenir rehberi

Madrid’de ne yenir? İspanya‘nın başkenti Madrid sadece görülmeye değer yerleri ile değil zengin mutfağıyla da deneyimlemeniz gereken şehirlerin başında geliyor. Üstelik kentin mutfağı Madrid’e özgü yerel lezzetlerin yanında ülkenin kuzeyi ve güneyinin lezzetlerini başarılı bir şekilde harmanlayarak sunuyor.

Elbette, bir büyük şehir ve başkent olması dolayısıyla Madrid’de Türk, İtalyan, Çin restoranları ve yemekleri bulabilirsiniz. Ancak ben Madrid’de Ne Yenir yazısında biraz da yerel lezzetlerden bahsetmek istiyorum. Zira bu büyüleyici kenti ziyaret ettiğinizde yerel lezzetlerin hepsini değilse de en azından bazılarını mutlaka denemelisiniz. Kentin yeme içme kültürü hakkında daha detaylı bilgileri ise Madrid Yemek Rehberi yazısında okuyabilirsiniz.

Eğer Madrid’de kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Madrid’de nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Madrid seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4★ Eurostars Casa de la Lírica başta olmak üzere 3★ Ibis Styles Madrid Prado, 4★ Hotel Liabeny, 5★ Eurostar Madrid Tower gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Madrid’de Ne Yenir?

Atıştırmalıklar

Madrid’de eskiden yolda yürürken yemek yemek ayıp karşılansa da, artık hareketli iş yaşamının getirdiği zorunluluktan ve zamanı kısıtlı turistlerden dolayı bu durum yaygınlaşmaya başlamış. Öte yandan kentteki atıştırmalık yiyecek kültürü hala daha bir barda veya bistroda kısa süre de olsa oturup farklı atıştırmalıklardan tatmak üzerine diyebilirim. Madrid’de Ne Yenir yazısında ise ben hem bu tarz oturarak yenilebilecek hem de sandviç olarak şehri gezerken tüketilebilecek atıştırmalıklardan bahsedeceğim.

Tapas

Yöresel Madrid yemekleri Tapas

İspanyolların daha çok alkol yanında tükettikleri, bir turist olarak Madrid’i gezerken sizin de isterseniz alkolle beraber isterseniz sadece karın doyurup gezmeye devam etmek için yiyebileceğiniz meze türü yiyeceklerin tamamı Tapas olarak isimlendiriliyor. Genellikle bir kişilik küçük porsiyonlar halinde olan Tapasları biraz daha fazla almak isterseniz “pinch“, daha çok alıp 3-4 kişi paylaşmak isterseniz de “racion” olarak sipariş vermelisiniz.

Tapas yiyecekleri tam olarak nedir derseniz? Bir kase zeytinden patates kızartmasına, pastırmadan yumurtalı yiyeceklere kadar atıştırmalık olarak tüketilebilen her türlü yiyecek bu kapsama giriyor. Damak tadınıza göre istediğinizi seçmek size kalmış.

Tortilla

Yöresel Madrid yemekleri Tortilla

İspanyol omleti de denilen tortilla aslında patatesli omlet diyebilirim. Ve hayır, bizdeki gibi kahvaltıda değil akşam yemeğinde yeniyor. Aslında bu bir çeşit Tapas da sayılabilir. Bazı restoranlarda tercihe göre soğan, mantar veya sosis eklenmiş versiyonları da bulunan Tapas’ı doymak için yiyecekseniz Pincho de Tortilla adı altında büyük bir porsiyon sipariş etmenizi öneririm. Hatta ekmek arası sandviç versiyonunu alırsanız bir yandan yerken bir yandan da Madrid sokaklarının tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Bocadillo de Calamares

Yöresel Madrid yemekleri Bocadillo de Calamares

Madrid’le özdeşleşen bir atıştırmalık yiyecek arıyorsanız bu olsa olsa Bodadillo de Calamares olurdu. Una bulanmış kalamar kızartmasıyla yapılan sandviçin içinde ayrıca domates, biber sosu veya mayonez de bulunabiliyor.

Puerta del Sol civarındaki herhangi bir cafe veya yemek standından Bocadillo de Calamares alıp Madrid’i gezmek ise hem keyifli hem de lezzetli bir deneyim. Madrid’de ne yenir sorusuna verebileceğim en iyi atıştırmalık yiyecek cevabı da budur sanırım ve şehirdeki en lezzetli Bocadillo de Calamares için size önerim Plaza Mayor’daki Bar La Campana. (Adres: Calle de Botoneras, 6, 28012 Madrid. Açık: Her gün 09:00–23:00)

Churros con Chocolate

Yöresel Madrid yemekleri Churros con Chocolate

Aslında tatlılar kısmında mı yazsaydım emin değilim, çünkü Churros con Chocolate aynı zamanda bir tatlı. Atıştırmalık olarak bahsetmemin tek sebebi ise Madridliler’in bunu yemek sonrası tatlı olarak değil, kahvaltıda veya gün içinde, ya da bol alkollü bir gecenin sonunda atıştırmalık olarak tüketmesi. Belki siz de o şekilde denemelisiniz.

Şehirdeki tüm yiyecek standlarında, cafe ve bistrolarında bulabileceğiniz Churros con Chocolate kızarmış hamur bezelerinin çikolata sosuna batırılmasıyla yapılıyor ve dayanılmaz bir lezzeti var. Sözün özü; Madrid’i ziyaret ettiğinizde herhangi bir öğünde Churros con Chocolate yemeden dönmeyiniz ve her ne kadar hepsinin başarılı olduğunu söylesem de Chocolatería San Ginés’dekileri mutlaka tatmanızı tavsiye ederim. (Adres: Pasadizo de San Gines, 5, 28013 Madrid. Açık: 7 gün, 24 saat açık)

Ana Yemekler

İspanyol yemeklerini diğer mutfaklardan ayıran en önemli özellik nedir derseniz; pişirme yöntemlerinin zorluğu ve emek istemesi diyebilirim. Et, patates ve yumurtanın bolca kullanıldığı Madrid mutfağı da farklı sayılmaz. İşte kimisi sadece Madrid’e özgü, kimisi ise tüm İspanya’da bulabileceğiniz yerel lezzetlerden birkaçı…

Paella

Madrid'de ne yenir Paella

Tüm İspanya’nın yerel ve ünü dünyaya yayılmış lezzeti Paella Madrid’de de denemeniz gereken bir tat. Safranlı pilavın çeşitli deniz ürünleri, tavuk ve sebze ile yapıldığı bu zengin yemek Madrid’de ne yenir diye düşünenler için ideal bir yerel lezzet. Samm ise şehirdeki en lezzetli paellayı tadabileceğiniz restoran. (Adres: Calle Carlos Caamano, 3, 28016 Madrid. Açık: Cumartesi hariç her gün 11:00–18:30 arası)

Cocido Madrileño

Madrid'de ne yenir Cocido Madrileno

Baştan belirteyim Cocido Madrileño domuz eti içeren bir yemek. Sebze, nohut, sosis ve domuz etinin kısık ateşte 4-5 saat pişirilerek yapıldığı yemek bu şehre özgü en yerel lezzetlerden. Cocido Madrileño aslında sadece bir yemek değil, başlı başına bir menü de diyebilirim.

Şöyle ki; malzemeler pişirilirken suyundan biraz ayrılıp çorba yapılıyor ve önden bu çorba içiliyor. Ardından ana yemek olarak önce nohut ve sebzeler ardından da sosis ve et yeniliyor. Biraz daha zorlasalar bu malzemelerden tatlı da çıkarabilirlemiş diyebilirim. Şehirdeki en lezzetli Cocido Madrileño yemeğini ise Malacatín’de tadabilirsiniz. (Adres: Calle de la Ruda, 5, 28005 Madrid. Açık: Pazar günleri kapalı. Pazartesi ve Salı günleri 11:00–17:30 arası, diğer günler 11:00–17:30, 20:00–23:00 arası açık.)

Cocido

Madrid'de ne yenir Cocido

Madrid’de Ne Yenir yazısında biraz önce bahsettiğim Cocido Madrileño yemeğinin bir benzeri aslında. Yine kısık ateşte saatlerce pişirilen sebze, nohut ve sosisten oluşuyor. Soğuk kış günlerince tercih edilen bu yemek öncekinden farklı olarak tüm İspanya’da bulabileceğiniz bir lezzet.

Huevos Rotos

Madrid'de ne yenir Huevos Rotos

Et ve patates ağırılıklı İspanyol mutfağının yine özgün bir örneği Huevos Rotos. Adı Türkçe’de “kırık yumurtalar” anlamına gelen yemek yumurta üzerine konulmuş kızarmış patates ve zeytinyağından oluşuyor. Yerken yumurtayı kırarak sarısı akıtıyorsunuz. Madrid’deki en lezzetli Huevos Rotos’u yapan yer ise Taberna Carmencita. (Adres: Calle Libertad, 16, 28004 Madrid. Açık: Her gün 09:00–02:00 arası)

Callos a la Madrileña

Yöresel Madrid yemekleri Callos a la Madrilena

Bir başka Madrid yerel lezzeti Callos a la Madrileña da soğuk kış aylarında tüketilen, ateşte uzun uzun pişmiş bir tencere yemeği. Sığır sakatatı ve sosisle yapılan yemek kırmızı biberle tatlandırılıyor. Hemen hemen tüm restoran ve barlarla bulabileceğiniz Callos a la Madrileña’yı Madrid’de ne yenir diye düşünenlere doyurucu ve lezzetli bir seçenek olarak tavsiye ederim. La Sanabresa ise lezzetli bir Callos a la Madrileña tadabileceğiniz yerlerden. (Adres: Calle Amor de Dios, 12, 28014 Madrid. Açık: Pazar hariç her gün 13:00–16:30 ve 20:30–23:30 arası)

Tatlılar

İspanyollar yemek konusunda ne kadar iddalılarsa tatlı konusunda da o derece umursamazlar diyebilirim. Elbette Madrid Mutfağı’nda da lezzetli tatlılar var ancak kültürel olarak daha çok meyve yemeye meyilliler ve tatlı nadiren tüketilen bir yiyecek. Yine de Madrid’de Ne Yenir yazısında şehirde bulabileceğiniz en lezzetli birkaç tatlıdan bahsetmek istiyorum.

Leche Frita

Madrid'de ne yenir Leche Frita

Türkçe’ye “kızarmış süt” diye çevirebileceğim Leche Frita aslında Kuzey İspanya’ya özgü bir tatlı. Un, yumurta, süt ve şekerle yapılan hamurun zeytinyağında kızartılması ve ardından şurup ve tarçınla süslenmesiyle yapılıyor.

Torrijas

Yöresel Madrid yemekleri Torrijas

Daha çok Mart ve Nisan aylarında bulabileceğiniz Torrijas aslında kızarmış ekmek tatlısı. Ve Madrid’de bunun iki farklı versiyonunu bulabilirsiniz.

İlkinde ekmek süt ve yumurtaya batırılarak kızartılıyor ve ardından tarçınlı şurupla tatlandırılıyor. İkincisinde ise şaraba batırılıp kızartıldıktan sonra balla tatlandırılıyor. Her iki versiyonu da sıradışı, her iki versiyonu da akıl alacak derecede lezzetli. En iyi Torrijas’ı nerede yiyebilirim diye sorarsanız size önerim Cafe de Oriente. (Adres: Plaza de Ote, 2, 28013 Madrid. Açık: Her gün 08:30–02:30 arası.)

Crema Catalana

Madrid'de ne yenir Crema Catalana

“Fakirlerin Creme Brulée’si” de denilen Crema Catalana aslında aşina olduğumuz bir tatlı. Bir benzeri de bizde Kazandibi adıyla satılıyor. Dolayısıyla yanmış muhallebi tarzı bir tatlı yemek isterseniz Madrid’de “Crema Catalana” sipariş etmelisiniz.

Flan

Madrid'de ne yenir Flan

Sadece Madrid’de değil tüm İspanya’daki neredeyse tüm restoranların menüsünde görebileceğiniz Flan karamel pudingi tatlısı diyebilirim. Vanilya Flan, Yumurta Flan, Coconut Flan, Peynirli Flan, Bademli Flan, Çikolatalı Flan gibi onlarca değişik varyasyonu da mevcut. Peki Madrid’de en lezzetli Flan’ı nerede yiyeceksiniz? Size tavsiyem Restaurante La Primera. (Adres: Gran Vía, 1, 28013 Madrid. Açık: Her gün 13:00–16:00 ve 20:00–00:00 arası.)

Madrid seyahatiniz öncesinde; Madrid gezi rehberi, Madrid gezilecek yerler ve Madrid’de nerede kalınır? başlıklı yazılarımıza da mutlaka göz atın.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort