Madrid Gezilecek Yerler

Yerinde Gör 06 Eylül 2018 - 19:32 188 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Madrid Gezilecek Yerler
Madrid gezilecek yerler rehberi

Madrid gezilecek yerler yazısı boyunca İspanya Madrid’de gezilecek yerler hakkında kapsamlı bilgiler paylaşmaya çalışacağım. Yazı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en güzel ve önemli 20 yer hakkında detaylı bilgiler ve fotoğrafların yanı sıra gezi noktalarının giriş ücretleri, ziyaret saatleri gibi önemli bilgileri bulabilirsiniz. Yazı sonunda ise Madrid gezilecek yerler haritası ile Madrid gezilecek yerler videosunu bulabilirsiniz.

Madrid Gezilecek Yerler Rehberi

Coğrafi özellik bakımından Ankara ile büyük benzerlikler gösteren İspanya’nın başkenti Madrid, tarih sahnesine 12. yüzyılda Toledo’ya giden Müslümanlar sayesinde çıkmış bir şehir. Kent, turistik anlamda her ne kadar Barselona’nın gerisinde kalsa da gezginlere birbirinden şık Neo-Klasik yapılar, 24 saat canlılığını yitirmeyen caddeler, popüler restoranlar ve hareketli gece hayatı sunuyor.

Eğer Madrid’de kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Madrid’de nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Madrid seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4★ Eurostars Casa de la Lírica başta olmak üzere 3★ Ibis Styles Madrid Prado, 4★ Hotel Liabeny, 5★ Eurostar Madrid Tower gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Kastilya’ya özgü samimiyeti ve cana yakınlığı ilk andan itibaren hissedebileceğiniz başkent Madrid’de gezilecek yerlerin büyük kısmı kent merkezinde yer alıyor. Uzatmadan Madrid gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Puerta del Sol

Madrid gezilecek yerler Puerta del Sol

Günümüzdeki görünümünü 19. yüzyılın ortalarında edinen Puerta del Sol kentin; kültürel, siyasi ve sosyal hayatının merkezi konumunda. Ayrıca çevresinde turistik anlamda çekiciliğe sahip yapı ve anıtların bulunması, kente gelen gezginlerin büyük bir kısmının meydanı Madrid gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına koymalarına neden oluyor.

Calle Mayor, Calle Arsenal, Calle Arcalá gibi birçok tarihi sokağa bağlantısı olan alanda ilgi toplayan yapıların başında Casa de Correos’un ön tarafında yer alan saat geliyor. Tam karşısında çevresi fotoğraf çektirenlerle dolu olan “0 Kilometre” plakası bulunan saatin önünde her yıl 31 Aralık’ta binlerce kişi toplanıp, uzun zaman önce gelenekselleşen 12.00’da 12 üzüm yeme ritüelini gerçekleştiriyor.

1812 Anayasası’nın ve 1873’te ilk cumhuriyetin ilanlarına tanıklık eden meydanı süsleyen anıtlar ise kentin simgelerinden biri sayılan Ayı ve Çilek Ağacı ile 18. yüzyılda kentin modern bir görünüme kavuşması için çaba harcayan III. Charles heykelleri.

2. Plaza Mayor

Madrid'de görülecek yerler Plaza Mayor

Geçmişi Madrid’in başkent olmasından önceye dayanan ve eski adı Plaza del Arrabal olan Plaza Mayor, II. Philip’in sarayını kente taşımasının ardından 1617-1620 yılları arasında Mimar Juan Gomez de Mora gözetiminde inşa edilmiş.

Ortasında Giambologna’nın tasarladığı ve 1616’da Pietro Tacca’nın tamamladığı III. Philip Heykeli’nin yer aldığı üçgen biçimli meydanı, 16. yüzyılın sonlarına doğru Diego Sillero önderliğinde inşa edilen Casa dela Panaderia çevreliyor.

Günümüze sadece bodrum ve zemin katları orijinal görünümlerini koruyarak ulaşabilen yapının dış görünümü yüzyıllar içerisinde birçok kez değiştirilirken kentin tarihini anlatan hikâyelerle bağlantılı Tanrıça Kibele gibi çok sayıda mitolojik figüre yer verilmiş.

Geçmişte pek çok kez yangın felaketlerinin yaşandığı alandaki bir başka ilgi çekici yapıysa 1790’da çıkan yangından sonra inşa edilen 9 kapıdan birisi olan Arco de Cuchilleros. Çevresinde çok sayıda yeme-içme mekânının faaliyet gösterdiği meydana 17. yüzyıldan beri oldukça büyük bir Noel pazarı kuruluyor.

3. Madrid Kraliyet Sarayı

Madrid görülecek yerler Kraliyet Sarayı

Taç Salonu, Gasparini Odası ve Kraliyet Şapeli gibi ihtişamlı bölümleri aracılığıyla her yıl binlerce turisti kendisine çeken Madrid Kraliyet Sarayı, 14. yüzyılda I. Charles ve oğlu II. Philip tarafından kraliyet ailesi için ikametgâh haline getirilen yapının 1734’te yanması sonucu V. Philip’in emriyle inşa edilmiş.

Saray içerisinde barındırdığı koleksiyonlar sayesinde konuklarına İspanya Kraliyet Ailesi’nin yaşayış biçimi hakkında değerli bilgiler veriyor. 13. yüzyıldan itibaren İspanya kralları da dâhil olmak üzere kraliyet ailesi üyelerinin kullandıkları zırh ve silahlar görkemli yapının cephanelik bölümünde sergileniyor.

Tablo Galerisi’nde ise Luis Morales, Caravaggio, Goya, Sorolla, Juan de Flandes gibi ünlü ressamların değişik dönemlere ait çalışmalarına yer veriliyor. Bu bölümlere ek olarak Ekim 2017’den beri ihtişamlı Kraliyet Mutfağı da ziyaret edilebiliyor. Saraya Çarşamba günü giderseniz muhafızların ilgi çekici nöbet değişimi törenini izleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Adres: Calle de Bailén, s/n, 28071 MadridZiyaret Saatleri: 10.00-20.00Ücret: 11 EuroWeb: patrimonionacional.es/real-sitio/palacios/6039

4. Prado Müzesi

Madrid gezilecek yerler Prado Müzesi

İspanyol sanatının değişik dönemleri hakkında değerli bilgiler barındıran 8.600 tablo, 700’ün üzerinde heykel ile çok miktarda çizim, oyma baskı, para ve madalyadan oluşan dev koleksiyona sahip Prado Müzesi, kapılarını ziyarete ilk kez 1819 yılında açmış.

Kraliçe Isabella’nın isteği doğrultusunda faaliyete geçen kültürel tesisin Juan de Villanueva tarafından tasarlanan ana binasında ayrıca aralarında Rembrant, Rubens, Van der Weyden gibi isimlerin imzalarının olduğu Flemenk, Flaman, Fransız, Alman sanatının özelliklerini yansıtan değerli eserler de sergileniyor.

Ana binanın arkasında yer alan yapılardan Mimar Rafael Moneo gözetiminde inşa edilen bina geçici sergilere ev sahipliği yaparken, El Buen Retiro kütüphane ve okuma salonu olarak kullanılıyor.

Adres: Paseo del Prado, s/n, 28014 MadridZiyaret Saatleri: 10.00-20.00Ücret: 15 EuroWeb: museodelprado.es

5. Parque del Retiro

Madrid gezilecek yerler Parque del Retiro

Ortasında küçük sandallarla gezinti yapılabilen yapay bir göl bulunan Parque del Retiro, 1,4 kilometrekarelik alanıyla Madrid kent merkezindeki en büyük yeşil alan konumunda.

Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan park, 20. yüzyılın başında Kral XII. Alfonso tarafından Madrid halkına hediye edilmiş. 15.000 ağacın yanı sıra elle beslenmeye alışık çok sayıda sincaba yuva olan parkı çoğu gezgin huzur dolu ortamı ve barındırdığı sanat eserleri nedeniyle Madrid gezilecek yerler listelerinde bulunduruyor.

İçerisinde 11 Mart olaylarında hayatını kaybedenler için oluşturulmuş bir hatıra ormanı olan dev boyutlu yeşil alanda sanat eserleri Velazquez ve Cam saraylarında sergileniyor. Ayrıca Arjantin Yolu üzerinde de kraliyet ailesine ait çok sayıda heykel bulunuyor. Her türden gülün ekili olduğu Roselada ise dünyanın halka açık şekilde sergilenen tek şeytan heykeli unvanını taşıyan, Ricardo Beliver’ın Lucifer – Cennetten Düşen Melek adlı eserine ev sahipliği yapıyor.

Adres: Plaza de la Independencia, 7, 28001 MadridZiyaret Saatleri: 06.00-00.00

6. Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi

İspanya Madrid Arte Reina Sofia Müzesi

Ülkenin en büyük çağdaş sanat koleksiyonunu bünyesinde barındıran Centro de Arte Reina Sofia, 20. yüzyıl İspanyol çağdaş sanat eserlerine odaklı geniş koleksiyonu ile ilgiyi üzerine çekiyor. 1805 yılında General San Carlos Hastanesi’ne ev sahipliği yapması için Francisco Sabatini gözetiminde inşa edilen tarihi binada 1978’den beri faaliyet gösteren müze, Thyssen-Bornemisza ve Prado müzeleri ile birlikte Madrid’in Altın Sanat Üçgeni’ni oluşturuyor.

Juan Gris, Joan Miro, Pablo Serrano başta olmak üzere pek çok İspanyol sanatçının değişik dönemlerde ürettikleri çalışmaların sergilendiği kültürel tesisin odak noktasında ise Salvador Dali ve Pablo Picasso yer alıyor.

Picasso’nun, 1937 yılında Nazi pilotlarının yeni tasarlanan bombardıman uçağını test etmek için gerçekleştirdikleri katliama karşı duyduğu üzüntüyü ve öfkeyi yansıttığı ünlü tablosu Guernica’yı inceleme fırsatı bulacağınız müzenin en az içerisindeki sanat eserleri kadar görkemli bir de bahçesi bulunuyor.

Adres: Calle de Santa Isabel, 52, 28012 MadridZiyaret Saatleri: 10.00-21.00Ücret: 10 EuroWeb: museoreinasofia.es

7. Plaza de Cibeles

Madrid'de nereler gezilir Plaza de Cibeles

Kent merkezi ile Salamanca ve Retiro semtlerinin kesiştiği noktada yer alan Plaza de Cibeles, Neo-Klasik mimarinin kentteki en başarılı örnekleri olarak gösterilen Kibele Sarayı, İspanya Merkez Bankası Binası ve Linares Sarayı ile çevrelenmiş.

Meydana bakan binalar arasında ayrıca ordunun hizmetinde olan Buenavista Sarayı bulunuyor. Alanın görkemini ise ortasına 1895 yılında yerleştirilen ve Madrid Meydanı olan isminin değişmesine neden olan Kibele Çeşmesi arttırıyor. Üzerinde Tanrıça Kibele’yi tasvir eden bir figürün bulunduğu çeşmedeki iki aslan, mitolojik karakterler Hippomenes ve Atalanta’yı sembolize ediyor. Kibele, Real Madrid taraftarları arasında zaferi temsil eden bir simge olduğu için meydan futbol takımının kazandığı önemli maçlardan sonra sık sık kutlamalara ev sahipliği yapıyor.

8. Gran Via

Madrid'de gezilecek yerler Gran Via

Alcalá Caddesi’nden İspanya Meydanı’na kadar uzanan Gran Via, ününü üzerinde yer alan ve her yaştan bireye hitap eden zengin alışveriş, eğlence, yeme-içme olanaklarına borçlu. Günümüzde kullanılan adıyla anılmaya 1981 yılında başlanan cadde üzerindeki bu mekânların çoğu Art Deco, Neo-Klasik, Mudejar stili mimariyle tasarlanmış binalar içerisinde faaliyet gösterirken; sıra dışı ve bohem eğlence hayatından hoşlananlar için en ideal yerler Chueca ve Malasana’da bulunuyor. Hatta alışveriş için caddenin yakınındaki Fuencarral’ı da ziyarete edebilirsiniz.

Gran Via’yı gezerken vaktinizi ayırabileceğiniz yapılarsa çatısında Tanrıça Nike heykeli bulunan Metropolis Binası, 1917’de inşa edilen Edificio Grassy ile Avrupa’nın ilk gökdeleni konumundaki Telefonica Binası.

9. Santiago Bernabéu Stadyumu

İspanya Madrid gezilecek yerler Madrid Santiago Bernabeu Stadyumu

Dünyanın en büyük ve ünlü futbol sahalarından birisi olan Santiago Bernabéu, sporseverlere kapılarını ilk kez 1947 yılında açmış. Adını 1943-19778 yılları arasında yöneticiliğini yapan efsanevi şahsiyetten alan 85.454 oturma kapasiteli stadyum içerisinde 245 VIP bölümü, 4 restoran ve çok sayıda alışveriş alanı yer alıyor.

Açıldığı tarihten günümüze kadar birçok finale sahne olan spor tesisinin gezginler açısından en önemli bölümü olaraksa kupa ve ödüllerle dolu müzesi gösteriliyor. Real Madrid’in kazandığı şampiyonluklarla ilgili değerli bilgiler içeren bu müzeye yönelik rehberli tur, başkanlık bölümünden başlıyor ve devamında saha, soyunma odaları, Tarihin En İyi Kulübü Odası, Sansasyonlar Odası gibi kısımlar ziyaret ediliyor.

Adres: Av. de Concha Espina, 1, 28036 MadridZiyaret Saatleri: 10.00-19.00Ücret: 24 EuroWeb: realmadrid.com/entradas/tour-bernabeu

10. Thyssen-Bornemisza Müzesi

İspanya Madrid Thyssen Bornemisza Museum

Madrid gezilecek yerler listesinde görmenizi önereceğim sıradaki mekân, Avrupa sanatının 800 yıllık süreçteki gelişimine ışık tutan Thyssen-Bornemisza Müzesi.

Kültürel tesisin ilk koleksiyonu, 1920’li yıllarda çok sayıda tabloya sahip olan Baron Heinrich’in ölümünün ardından oğlunun elindeki eserleri İspanyol Hükümeti’ne satması sonucu oluşturulmuş. Günümüzde İngiliz Kraliyet Ailesi’ninkinden sonra dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip 1.600 eserlik koleksiyonun bu unvanı kazanmasında Baron ve eşinin sonradan yaptıkları bağışların payı büyük.

Erken dönem İtalya’dan Alman Rönesansı’na, 19. yüzyıl Amerikan sanatından Rus Konstrüktivizm’ine kadar farklı akımları bünyesinde toplamayı başaran müzede eserlerini inceleme fırsatını bulabileceğiniz sanatçıların başında Rodin, Salvador Dali, Caravaggio, Albrect Dürer ve Pablo Picasso geliyor.

Adres: Paseo del Prado, 8, 28014 MadridZiyaret Saatleri: 10.00-19.00Ücret: 12 EuroWeb: museothyssen.org

11. Almudena Katedrali

İspanya Madrid Almudena Katedrali

Madrid Kraliyet Sarayı’nın tam karşısından yer alan Almudena Katedrali, mimari özellikleri ve müzesinde barındırdığı din temalı hazineler kadar 1879’dan 1960’a kadar süren çileli inşa süreciyle de ilgi topluyor.

İlk planları Francisco de Cubas tarafından kilise olacak şekilde çizilen yapının temeli 1883’te atılmış. Ancak Papa XIII. Leo’nun Madrid-Alcalá Başpiskoposluğu’nu kurmaya karar vermesi sonucunda kilise projesi askıya alınarak, bir katedral yapımı gündeme gelmiş. 18. yüzyıl Fransız Gotik anlayışından esinlenilerek yapımına başlanan yeni projenin ilerleyişi önce İspanya İç Savaşı ardındansa finansal sorunlar nedeniyle iki defa durmuş.

Her iki dönemde de mimari özellikleri değiştirilen katedralin iç kısmının süslemeleri 1955’te, dış kısmıysa 1960’ta tamamlanmış. Kulesinden Madrid’in görkemli manzarasını izleyebileceğiniz dini yapının tavan süslemeleri ve sunak taşı en dikkat çekici kısımlarını oluşturuyor.

Adres: Calle de Bailén, 10, 28013 MadridZiyaret Saatleri: 09.00-20.30Ücret: 6 Euro (Müze)Web: catedraldelaalmudena.es

12. Debod Tapınağı

Debod Tapınağı Mdarid

Parque del Oeste içerisinde bulunan Debod Tapınağı, ilk olarak M.Ö. 2. yüzyılda Meroě Kralı Adljalamani’nin emriyle Tanrı Amun’a adanmak üzere küçük bir şapel olarak inşa edilmiş. Daha sonra tahta geçen hükümdarlar tarafından dört tarafı genişletilerek, Tanrıça İsis’e adanmış bir tapınağa dönüştürülen dini yapı, Güney Mısır’da yaşayan halkın M.S 6. yüzyılda din değiştirmeleri üzerine kapatılmış.

20. yüzyılın ortalarında Aswan Barajı nedeniyle tapınağın varlığı tehlikeye girince araya UNESCO girmiş ve Mısır Hükümeti 1968 yılında yapıyı İspanya’ya bağışlamış. Aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek 1972’de halka açılan yapının görkemli tarihi, konuklara modeller ve duvara yansıtılan videolar aracığıyla anlatılıyor. İç kısmındaki bölümleri görmek isteyen konuklara ise 30 kişilik gruplar halinde ve yalnızca 30 dakika süreyle yapıya giriş izni veriliyor.

Adres: Calle Ferraz, 1, 28008 MadridZiyaret Saatleri: 10.00-20.00Web: templodedebod.memoriademadrid.es

13. Puerta de Alcalá

Madrid gezilecek yerler Puerta de Alcala

Uyumun ve şıklığın mükemmel bir örneği olarak gösterilen Puerta de Alcalá, 1769-1778 yılları arasında Mimar Sabatini’nin gözetiminde inşa edilmiş. Kral III. Charles’ın kentin görünümünü güzelleştirmeye yönelik yenileme çalışmalarının bir parçasını oluşturan kapının 3 kemeri kavisli, kenarlardaki ikisi ise dikdörtgen şeklinde tasarlanmış. Bağımsızlık Meydanı’nın görkemini arttıran yapının üst kısmında yer alan melek süslemeleri Robert de Michel’in imzasını taşırken, kraliyet armalarını Francisco Gutiérrez tarafından yapılmış.

Adres: Plaza de la Independencia, 1, 28001 Madrid

14. Plaza de Espana

Madrid gezilecek yerler Plaza de Espana

Zengin bitki örtüsü ile dikkat çeken Plaza de Espana, kent merkezindeki 2,7 hektarlık alanı kaplıyor. Julián ve José María Otamendi Machimbarrena kardeşlerin eseri olan ihtişamlı Madrid Tower ile Edificio España’ya komşu olan meydan üzerinden Gran Via, Princesa, Cuesta de San Vicente caddelerine gidilebiliyor.  Bu nedenle yıl boyunca kalabalık olan alanın ortasındaki havuzun başındaysa gezginleri Cervantes’e adanan Don Kişot ve Sanço Panza Heykeli karşılıyor. Bu anıtın hemen yanındaki heykelse dünyanın ilk romanı sayılan eserin başkahramanının uğruna türlü maceralara atıldığı Tabasolu Dulcinea’ya ait.

15. El Rastro

Madrid El Rastro sokak pazarı

Pazar günleri ve resmi tatillerde açılan El Rastro, Latin Mahallesi’ndeki Ribera de Curtideores ile Plaza de Cascorro’yu merkezine alan geniş bir bölgeyi kaplıyor. Gezginlerin geniş alışveriş olanaklarından yararlanmak ve kapladığı alan içerisindeki tarihi yapıları görmek için Madrid gezilecek yerler listelerine ekledikleri pazarda 1.000’in üzerinde satıcı el işi ürünlerden giyim eşyalarına, mutfak eşyalarından plaklara ve ikinci el dergilere kadar çeşitli dönemlerden kalma farklı nesnelere tezgâhlarında yer veriyor.

Pazarın kurulduğu bölgede görülmeye değer yapıların başında Barok tarzdaki Iglesia de San Cayetano ile Kraliyet Tütün Fabrikası geliyor. Pazarı gezdikten sonra karnınız acıkırsa Ribera de Curtideores çevresindeki yeme-içme mekânlarına uğrayabilirsiniz.

Adres: Plaza de Cascorro, 28012 MadridZiyaret Saatleri: 09.00-15.00

16. Mercado de San Miguel

Madrid gezilecek yerler Mercado de San Miguel

Plaza Mayor’a birkaç yüz metre uzaklıktaki Mercado de San Miguel, taze çiftlik ürünlerinin kentte satıldığı en eski mekânların başında geliyor. Cam ve metal malzemenin başarıyla harmanlandığı oldukça gösterişli bir yapı içerisinde faaliyet gösteren pazar yeri 1916 yılında açılmış.

Et, balık, meyve, sebze ve şarküteri ürünleri ile dolu tezgâhları sayesinde gastronomi tutkunları için bir tapınağı andıran pazarda satı yapılan alanlarla birlikte birbirinden güzel sunumlarıyla insanı baştan çıkaran tapaslar sunan yeme-içme bölümü bulunuyor. Bu alandan ısmarladığınız yiyeceklerin tadına ister yapının ortasında bulunan oturma bölümünde isterseniz de barlarda bulunan tezgâhlara tepsinizi koyup ayakta bakabilirsiniz. Hafta içi 00.00’da kapanan mekân, hafta sonları 02.00’a kadar ziyaretçi kabul ediyor.

Adres: Plaza de San Miguel, s/n, 28005 MadridZiyaret Saatleri: 10.00-00.00Web: mercadodesanmiguel.es

17. Plaza de Toros de Las Ventas

Madrid gezilecek yerler Plaza de Toros de Las Ventas

Kent merkezinin doğusundaki Salamanca Bölgesi’nde 1931 yılında inşa edilen Plaza de Toros de Las Ventas, ülkede popüler Corrida (boğa güreşi) kültürü hakkında birbirinden değerli bilgiler barındırıyor. Yapımında Neo-Mudéjar mimari tarzının benimsendiği ve üstü el yapımı kiremitlerle kapatılan Las Ventas Arenası, müsabakalar sırasında 27 sıra Tendidos’u (oturma yeri) aracılığyla 23.798 kişiyi ağırlayabiliyor.

Yapıda güreşlere ayrılan alanlar dışında Las Ventas’ın tarihini anlatan boğa güreşi temalı bir müze ile Meksika ve Madrid’in koruyucu azizlerine adanmış bir şapel bulunuyor. Arena kısmı müzik organizasyonları için de kullanılan tesisi, 8 dilde gerçekleştirilen rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.

Adres: Calle de Alcalá, 237, 28028 MadridZiyaret Saatleri: 10.00-18.00Web: las-ventas.com

18. Real Basílica de San Francisco el Grande

Madrid gezilecek yerler Real Basilica de San Francisco el Grande

Sahip olduğu Zurbarán ve Goya tabloları sayesinde iç kısmının ihtişamı daha da artan Real Basilica de San Francisco el Grande, 1761’de Francisco de las Cabezas tarafından inşa edilmeye başlanmış. Orta Çağ’da manastır olarak kullanılan eski bir dini yapının yerinde yükselen bazilikanın kubbesini tamamlamak içinse Antonio Polo görevlendirilmiş. Latin Bölgesi’nde yer alan Neo-Klasik stilli dini yapıyı tamamlayansa 1784’te Francisco Sabatini olmuş.

José Marcelo Contreras’ın kubbenin altını kaplayan çalışması en etkileyici kısmı olarak gösterilen yapıda 17. ila 19. yüzyıllar arasındaki döneme ait tablolar sergileniyor.

Adres: C/ San Buenaventura, 1, 28005 MadridZiyaret Saatleri: 10.30-18.00Ücret: 3 Euro

19. Casa de Campo

İspanya Madrid Casa de Campo

1,722 hektarlık alanı içerisinde eğlence parkı, hayvanat bahçesi gibi bölümler bulunan Casa de Campo, cumhuriyetin ikinci kez ilan edilmesinin ardından 1931’de halka açılana kadar kraliyet ailesi tarafından avcılık ve tarım faaliyetleri için kullanılmış.

Günümüzde kentin en önemli yeşil alanlarından biri olarak gösterilen şehir merkezi yakınındaki park, yerel halk tarafından dinlenmek ve eğlenmek için sıkça ziyaret ediliyor. Sivil savaş döneminde çok sert çatışmaların yaşandığı ve bombardımanlar sonrasında yıkılan tarihi binalar yerine askeri yapıların inşa edildiği alanda zaman geçirirken Venta de Batán’a giderseniz, Las Ventas’taki karşılaşmalarda kullanılan boğaları görebilirsiniz. Burada vakit geçirdikten sonraysa teleferiğe binip Manzanares Nehri’nin karşı yakasındaki Parque del Oeste’ye geçebilirsiniz.

Adres: Paseo Puerta del Angel, 1, 28011 Madrid

20. Atocha Tren İstasyonu

Madrid gezilecek yerler Atocha Tren istasyonu

Madrid gezilecek yerler listesinde sizlere anlatacağım son yer ise Puerta del Sol ile arasında yürüme mesafesi olan Atocha Tren İstasyonu. Madrid’in ana tren garı konumundaki yapının yeni terminal binası Barselona, Sevilla, Malaga gibi kentlere ulaşım sağlayan yüksek hızlı tren seferleri için kullanılırken, eski terminal banliyölere işleyen demir yolu araçlarını ağırlıyor. 1851’de Madrid’i Aranjuez’e bağlayan hattın açılmasının ardından ahşaptan bir platform olarak inşa edilen ve 1865 ile 1982 yıllarında genişletilen istasyonun en ilgi çekici kısmıysa 400 farklı türden 7.000’in üzerinde bitki türüne ev sahipliği yapan botanik bahçe oluşturuyor.

Adres: Glorieta Emperador Carlos V, s/n, 28045 MadridZiyaret Saatleri: 05.00-01.00

Madrid Gezilecek Yerler Haritası

Madrid'de gezilecek yerler haritasıMadrid gezilecek yerler yazısı boyunca tanıttığım tüm yerlerin konumlarını üstteki haritada bulabilirsiniz. Madrid gezilecek yerler haritasını büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Madrid’de gezerken yer bulma sorununu tamamen ortadan kaldırmak adına, Google Maps aracılığıyla Madrid gezilecek yerler yazısı boyunca tanıttığım yerlerin konumunu belirten bir harita hazırladım. Dilerseniz bu haritayı seyahatiniz sırasında Google Maps’te açarak yönünüzü bulmak için kullanabilirsiniz. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın

Madrid’de nerede kalınır?

madrid'de gezilecek yerler otel tavsiyesiŞehrin tam merkezinde, Sol Meydanı’nın ara sokağında yer alan 4 yıldızlı Eurostars Casa de la Lírica, Madrid seyahatinizde konaklayabileceğiniz güzel bir otel. Tesisi incelemek için tıklayın.

İspanya’nın başkenti olan Madrid konaklama konusunda sıkıntısız bir yer. Şehir genelinde çok gelişmiş bir metro ağı var. Eğer konaklama yapacağınız otelinizi metro duraklarına hatta metro hatlarının kesişim duraklarından birine yakın bir konumdan seçerseniz gezi boyunca rahat ederseniz. Bunun dışında şehrin en hareketli ve önemli noktası Puerto del Sol Meydanı. Bu bölgeye yakın Gran Via Caddesi ise bir diğer önemli nokta. Şehirde otel fiyatları ise diğer turistik yerlere nazaran biraz daha ekonomik.

Otel tavsiyesine gelecek olursak; ben son Madrid seyahatimde Sol Meydanı’nın hemen arka sokağında yer alan 4 yıldızlı Eurostars Casa de la Lírica adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Eğer siz de seyahatinizde merkezi bir konumda, güzel imkanlarla üstelik benzerlerine nazaran ekonomik bir otelde kalmak isterseniz bu otele mutlaka göz atın derim. Oteli incelemek için tıklayın.

Bu tesis dışında, 3 yıldızlı One Shot Prado 23 ile II Castillas Madrid, 4 yıldızlı Hotel Liabeny ve Catalonia Plaza Mayor ve 5 yıldızlı Hotel Urban, şehirdeki popüler tesislerden bazıları. Madrid’de konaklama konusunda genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimi Madrid’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Sami Altınay Madrid

Madrid gezilecek yerler içeriği boyunca İspanya’nın başkenti Madrid’de gezip görülecek en önemli yerler hakkında çeşitli bilgiler paylaşmaya çalıştım. Umarım bu yazı Madrid seyahatiniz öncesinde sizler için faydalı bir kaynak olmuştur. Şimdiden iyi tatiller!

Madrid Gezilecek Yerler Videosu

Uygun Uçak ve Otobus BiletleriBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD: ‘Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık durumuna ilişkin hiçbir bilgi yok’

ABD istihbaratından ismi açıklanmayan iki üst düzey yetkili Newsweek'e yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'...

İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Er...

Koronanın 5 büyük lige faturası 3,5 milyar Euro

Dünyayı etkisi altına alan ve yaşamları derinden etkileyen korona virüs (Covid-19) salgını, kişileri bi...

Sağlıkçıların aileleri ile yaptığı görüntülü konuşmalar duygulandırdı

Korona virüs hastalarının tedavisinde görev alan sağlık personeli ile diğer hastanelerdeki çalışanlar, ...

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort