Floransa’da Ne Yapılır? Floransa’da Yapılacak Şeyler Listesi

Yerinde Gör 24 Eylül 2019 - 7:40 37 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Floransa’da Ne Yapılır? Floransa’da Yapılacak Şeyler Listesi
Floransa'da yapılacak şeyler

İtalya’nın en önemli kentlerinden, Rönesans’ın başkentlerinden Floransa tarihi yapıları, müzeleri, meydan ve köprüleriyle benzersiz bir turistik cazibe merkezi. Hatta kentin dünyanın her yerinden gezginlere ev sahipliği yapmasının bile tarihi 18. YY’a dayanıyor. Tabii muhtemelen o zamanki gezginler ve turistik geziler şimdikilerden çok farklıydı. Ancak bu büyüleyici şehir bir Rönesans Tema Parkı olmaktan ibaret değil. Şehirde görülecek yerlerin yanında yapılacak onlarca da aktivite var. Floransa’da ne yapılır yazısında hiç değilse birkaç cümleyle kentte neler yapabileceğinizden, keyifli aktivite seçeneklerinden bahsetmek istiyorum.

Floransa’da ne yapılır?

1. Katedral, kilise ve şapelleri görün.

Floransa'da ne yapılır kiliseleri gezin

Eğer Floransa’da kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Floransa’da nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Floransa seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4★ Hotel Londra başta olmak üzere 3★ Hotel Pendini, 4★ Grand Hotel Minerva, 5★ Hotel Bernini Palace gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Rönesans’ın doğduğu ve yayıldığı Floransa benzersiz tarihi ve dini yapılara ev sahipliği yapıyor. İtalya’nın en küçük, adı sanı duyulmamış şehirleri bile bu tarz tarihi yapılarla dolu ancak Floransa hem nicelik hem de nitelik açısından ülkedeki en zengin kent diyebilirim. Dolayısıyla Floransa’da ne yapılır diye düşünürken listenin en başına bu dini ve tarihi yapıları ziyaret etmeyi almalısınız.

15. YY’dan kalma Santa Trinita Bazilikası, tek başına bile Floransa’yı ziyaret etme sebebi Santa Maria Del Fiore Bazilikası (ünlü Duomo), Santa Croce Bazilikası ve şehrin en eski yapısı Vaftizhane bunlardan en önemlileri diyebilirim.

Santa Trinita Bazilikası’nda yer alan nefes kesici freskleriyle Sassetti Şapeli’ni, Duomo’daki Brunelleschi’nin eseri kızıl kubbeyi, Santa Croce Bazilikası’nda yer alan binlerce sanat eserini ve Giotto’nun eseri freskleri ve Vaftizhane’deki Lorenzo Ghiberti’nin eserleri ile büyüleyici duvar resimlerini mutlaka görmelisiniz.

2. Floransa’nın meydanlarını ve Ponte Vecchio Köprüsü’nü gezin.

Floransa'da ne yapılır meydanları gezin

Meydan nasıl gezilir diye düşünmemelisiniz. Floransa’nın meydanlarında birkaç saat geçirip, bir restoranda yemek yiyerek ya da bir cafede tercihinize göre kahve veya şarap eşliğinde ortamı, zaman zaman resim yapan sanatçıları, büyüleyici tarihi binaları seyrederek kentin ruhuna ayak uydurabilirsiniz.

Bana kalırsa Floransa’daki irili ufaklı meydanlardan hemen hepsi görmeye değer. Zamanı kısıtlı olanlar içinse en azından Piazza della Signoria Meydanı, Piazzale Michelangelo Meydanı ve Vecchio Köprüsü’nü görmelerini öneririm.

Piazza della Signoria Meydanı bugün neredeyse bir açık hava müzesi konumunda. 14. YY’da Orcagna tarafından tasarlanan meydan ve çevresindeki yapılaşma benzersiz bir sanat eseri ve eğer buraya giderseniz yapıların kemerlerinin altında bulunan heykellere özellikle dikkat etmelisiniz.

Piazzale Michelangelo ise Arno Nehri’nin diğer yakasında, Oltrarno Bölgesi’nde yer alıyor ve nefes kesici bir Floransa manzarasına sahip. Burada isterseniz bir cafede sevdiğiniz içecekler eşliğinde gün batımını izleyebilir, isterseniz Floransa’ya yerleşen Fransız sanatçı Clet’in San Niccolo Mahallesi’ndeki stüdyosunu ziyaret edebilirsiniz.

Floransa'da yapılacak şeyler Vecchio Köprüsü

Vecchio Köprüsü ise muhtemelen şehirde en çok fotoğraflanan yer ki Instagram’a yakışır güzellikte. Arno Nehri’nin en dar kısmında bulunan köprü şehirdeki diğer köprülerle de üzerindeki yapıların hala  duruyor olmasıyla ayrışıyor. Seller, İkinci Dünya Savaşı gibi felaketler ve doğal afetlerden sağ çıkmayı başarmış olan köprü sahip olduğu Vasari Koridoru ile de tanınıyor ki ondan Floransa’da Ne Yapılır yazısının ilerleyen bölümlerinde ayrıca bahsedeceğim. Floransa’nın en popüler turistik noktası Vecchio Köprüsü görmeden şehirden ayrılmamanız gereken yerlerden.

3. Dante’yi yakından tanıyın.

Floransa'da ne yapılır Dante

Floransa’lı ünlü düşünür ve yazar Dante şehre damgasını vuran isimlerden, dolayısıyla Dante’nin izinde Floransa, kenti ziyaret ettiğinizde keyifle yapabileceğiniz turlardan biri. Tur dediysem, bir acentadan herhangi bir tur satın almanıza da gerek yok.

Dante’nin İzinde Turu’na Santa Croce Meydanı’nda yer alan Dante heykelini görerek başlayıp, bugün bir müze haline gelmiş ünlü düşünürün evi (Museo Casa di Dante) ve Dante’nin Beatrice’le tanışıp aşık olduğu Santa Margherita de’Cherci Kilisesi’yle devam edebilirsiniz.

4. Floransa’nın müzelerini ziyaret edin.

Floransa'da ne yapılır müze gezin

Floransa pek çok anlamda görülmeye değer bir yer olabilir, gurme lezzetler, tarihi yapılar, moda merkezi gibi. Ancak hepsinden önemlisi sadece İtalya’da değil tüm dünyada bir sanat başkenti sayılabilecek bir niteliğe sahip. Ki şehirdeki müzeler Floransa’nın sanat ve estetik zenginliklerini yansıtmakta az bile kalıyor. Dolayısıyla, Floransa’da ne yapılır diye düşünürken kentteki en önemli müzeleri ihmal etmeyin.

Uffizi Galerisi şehirdeki en önemli müze diyebilirim. Bacchus, Venüs’ün Doğumu, Madonna gibi paha biçilmez eserlerin yer aldığı galeri Avrupa’daki en eski ve en ünlü müzelerden. Koleksiyonunda Michelangelo, Da Vinci, Raphael, Boticelli gibi ustalardan Rönesans’ın en önemli eserlerine yer veren Uffizi ziyaret etmeden Floransa’dan dönmemeniz gereken bir diğer yer.

Gallerie dell’ Academia ise farklı dönemlerden kalma eserlere ev sahipliği yapıyor olmasıyla öne çıkan bir müze. Burada Bizans veya Gotik Dönem’in eserlerinden, Rönesans sanatçıları Bellini, Carpaccio, Veronese, Tintoretto ve Tiziano’ya uzanan geniş bir dönemi kapsayan son derece değerli eserleri görmeniz mümkün ki müze önünde oluşan uzun giriş kuyruğu sizi Gallerie dell’ Academia’yı ziyaretten alıkoymasın. Ancak burada yer alan en önemli eser, belki kapıdaki kuyruğun da sebebi; Michelangelo’nun daha 26 yaşındayken tek bir mermer kütlesini oyarak yaptığı, 5 metre boyundaki ünlü David Heykeli.

Floransa’daki müze alternatifleri Uffizi ve Gallerie dell’ Academia ikilisinden ibaret değil elbette. Bargello Müzesi, Galleria Palatina, Palazzo Davanzati (Saray ve müze) ve San Lorenzo Kilisesi’nde yer alan Medici Şapeli nefes kesen sanat eserlerini görebileceğiniz diğer müze seçeneklerinden.

5. Duomo’nun Kubbesi ve Çan Kulesi’ne çıkın.

Floransa'da ne yapılır Duomo

Duomo’nın dışı ne kadar detaylı ve görkemli ise içi de o kadar sade. Ancak kubbesi bambaşka bir macera. 476 basamakla çıkılan Duomo’nun kubbesi büyüleyici bir şehir manzarasına sahip üstelik çıkarken göreceğiniz Giorgio Vasari’ye ait freskler de ayrı bir görsel şölen. Kubbeye çıkış ücreti (8 Euro) pahalı geldiyse Çan Kulesi’nden de aynı manzarayı seyredebilirsiniz, ki onun ücreti bir derece daha düşük (6 Euro).

6. Boboli Bahçeleri’ni gezin.

Floransa'da yapılacak şeyler Boboli Bahçeleri

Bir zamanlar kentin ünlü zenginlerinden Medici’lere ait olan Boboli Bahçeleri bugün halkın ve turistlerin ziyaretine sunulmuş durumda. Yemyeşil bahçenin huzur veren atmosferi dışında burada bulunan klasik ve Rönesans Dönemi heykelleri de görülmeye değer bir başka seçenek. Boboli Bahçeleri ziyaretini hemen yanında yer alan Pitti Sarayı ziyaretinden sonrasına yapmanız halinde hem sanat turunuz devam edip hem de huzurla yorgunluk atabilirsiniz.

7. Santa Croce’nin ara sokaklarını dolaşın.

Floransa'da yapılacak şeyler sokakları gezin

Aslında tarihi şehir merkezinden çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Santa Croce, Floransalı çalışan kesimin daha çok konaklamak için tercih ettiği bir bölge olması sebebiyle atmosfer olarak çok daha farklı. Michelangelo, Galilero ve Machiavelli’nin mezarlarının da yer aldığı kilise etrafında şekillenen Santa Croce, küçük dükkanları, cafe ve restoranları, dar sokaklarıyla en az bir yarım gününüzü hak eden yerlerden biri.

8. Villa Bardini’yi görün.

Floransa'da yapılacak şeyler Villa Bardini

Floransa ve Arno Nehri manzaralı bir tepede konumlanan Villa Bardini 14. YY’da yapılmış olmasına rağmen bugün göreceğiniz yapı 1641 yılında geçirdiği restorasyondan sonraki hali. Villada iki sanat galerisi yer alıyor ve çevreleyen bahçesi ise sakin ve huzurlu birkaç saat vaat ediyor. Brunelleschi’nin eseri Duomo kubbesini, Michelangelo Meydanı ve Vecchio Sarayı’nı bir de Villa Bardini’deki Belvedere Terası’ndan görün.

9. Vassari Koridoru’nu yürüyün.

Floransa'da yapılacak şeyler Vassari Koridoru

Vecchio Köprüsü’nün yanında, Duke Cosimo için 16. YY’da inşa edilen Vasari Koridoru bir kilometre uzunluğunda bir geçit aslında. Yapıldığı dönemde sokaklardaki sıradan insanlardan ayrışmak amacıyla inşa edilen geçit bugün duvarlarında onlarca sanatçıya ait eserlerle neredeyse bir müze konumunda. Aslında bir süre sadece özel turlara açık olmasına rağmen 2018 Mayıs ayından itibaren bilet alarak herkesin gezebileceği bir yer haline gelecek.

10. Şehri bisikletle keşfedin.

Floransa'da yapılacak şeyler bisiklet turu atın

Floransa’yı baştan başa görmenin en güzel ve keyifli yolu sanırım bisiklet turları. Öyle herhangi bir ücretli tura katılmanıza gerek de yok. Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nun hemen dışındaki bisikletçilerden günlüğü 10 Euro civarına bisikletinizi kiralayıp bisiklet yollarından sürmeye başlayabilirsiniz. Porta Romana (Floransa’nın tarihteki giriş kapılarından), Poggio Imperiale (Medici’lerin villası), antik dönemden kalma Arcetri Mahallesi, San Miniato al Monte Bazilikası, Piazzale Michelangelo Meydanı’nı kapsayan turunuz sıra dışı bir bisiklet turu olacaktır.

11. Sıra dışı bir konser izleyin.

Floransa'da ne yapılır kilise konser

Sanırım koro müziği veya klasik müzik dinlemek için Floransa Kiliseleri’nden daha ideal bir yer olamaz. Bu kadar tarihi, estetik ve sanatla dolu bir şehirde, akustiği büyüleyici kiliselerde klasik müzik ve bir koro konserini mutlaka izlemenizi öneririm. Bunun için tavsiye edebileceğim yerler ise; St Mark’s English Kilisesi, Orsanmichele Kilisesi ve Santo Stefano al Ponte Vecchio Kilisesi diyebilirim. Aslında her Pazar konser var ancak programları önceden kontrol etmenizi öneririm.

12. Dondurma yemeyi unutmayın.

Floransa'da ne yapılır dondurma yiyin

Bir söylentiye göre dondurma ilk defa 16. YY’da Floransa’da yapılmış ve dünyaya da buradan yayılmış. Söylenti olduğu için doğruluğundan emin değilim ancak emin olduğum şey şu ki kentte nesillerdir ev yapımı dondurma işinde olan aileler var. Son derece lezzetli ve kaliteli dondurmaları Perche’ No, Vivoli veya Carabé’de yiyebilirsiniz ve hatta yemelisiniz.

13. Floransa’nın pazarlarını gezin.

Floransa'da yapılacak şeyler pazarları gezin

Pazar kültürünün İtalya’da çok yaygın olduğundan bahsetmiştim, Floransa da bir istisna değil. Kentte hem gıda hem de hazır giyim, aksesuar, deri gibi ürünleri bulabileceğiniz pek çok pazar mevcut. İster yeni eşyalar, ister antika veya ikinci el ürünler…

Pazar kültürü son derece kârlı olmanın yanı sıra sahip olduğu atmosfer ve hareketlilik sebebiyle eğlenceli ve keyifli de. San Lorenzo Pazarı, Merkez Pazar, Sant’ Ambrogio Pazarı veya Porcellino Pazarı… Zamanınız varsa hepsine gidin derim de, zaman sorununuz varsa en azından birini görmelisiniz.

14. Nefis İtalyan kahvelerini tadın.

Floransa'da ne yapılır kahve için

Her ne kadar Türk kahvesi ile övünsek de, -elbette hakkımız- İtalyan kahveleri de haklı bir lezzete ve üne sahip. Cappucino, frappucino, mocchiato ile başlayıp asıl espresso’yu yerinde, İtalya Floransa’da denemenizi öneririm. Bunun en keyifli hali, şehrin adı sanı duyulmamış küçük meydanlarından birine gidin, bir cafede kendinize canınızın çektiği kahveden sipariş verin. Oradan ayrılmakta zorluk çekebilirsiniz.

15. Toskana Mutfağı’nın en lezzetli yemeklerini deneyin.

Floransa'da yapılacak şeyler Toskana yemek

Floransa’da ne yenir yazısında Toskana mutfağının en popüler ve en lezzeti yemeklerinden bahsetmiştim. Bu özel lezzetleri denemeden tamamlanan bir Floransa seyahati eksik kalmış olur. Yemek konusunda seçiciliğiniz olsa bile, kentin mutfağı o kadar zengin ki, mutlaka damak tadınıza uyan bir seçenek bulacaksınız. Floransa’ya kadar gitmişken, dünyanın en zengin mutfaklarından Toskana lezzetlerini tatmadan dönmemelisiniz.

Floransa’da ne yapılır yazısı boyunca şehirde mutlaka denemeniz gereken konularla ilgili bilgiler paylaştım. Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları Floransa gezilecek yerler, konaklama ve otel tavsiyeleri ile ilgili bilgileri ise Floransa’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus BiletleriBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD: ‘Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık durumuna ilişkin hiçbir bilgi yok’

ABD istihbaratından ismi açıklanmayan iki üst düzey yetkili Newsweek'e yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'...

İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Er...

Koronanın 5 büyük lige faturası 3,5 milyar Euro

Dünyayı etkisi altına alan ve yaşamları derinden etkileyen korona virüs (Covid-19) salgını, kişileri bi...

Sağlıkçıların aileleri ile yaptığı görüntülü konuşmalar duygulandırdı

Korona virüs hastalarının tedavisinde görev alan sağlık personeli ile diğer hastanelerdeki çalışanlar, ...

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort