Budapeşte’de Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi

Yerinde Gör 24 Eylül 2019 - 7:41 91 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Budapeşte’de Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi
Budapeşte'de yapılacak şeyler

Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehri Budapeşte Tuna Nehri’nin iki yakasındaki Buda ve Peşte isimli daha küçük şehirlerden oluşuyor. Aslında Buda tarafında bir de Obuda var ancak onu da Buda’nın bir parçası sayabiliriz.

Sahip olduğu tarihi yapıların, caddelerin ve sokakların çoğunluğunun Unesco Kültür Mirasları arasında yer aldığı kent Avrupa’daki en güzel şehirlerden de biri aynı zamanda. Zengin tarihini bugünün modern kültürel hayatıyla benzersiz bir şekilde harmanlayan Budapeşte’de bir turistin sıkılmasına imkan yok diyebilirim. Budapeşte’de Ne Yapılır yazısında kentteki görülmeye değer yerlerden başlayarak yapılmaya değer aktivitelerle sınırlı zamanınızı dolu dolu geçirmenize yardımcı olacak seçeneklerden bahsedeceğim. Siz şehri seveceğinize emin olabilirsiniz.

Budapeşte otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.Budapeşte’de hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Detaylı rehber için tıklayın.3★ Gozsdu Court Aparthotel, 4★ Eurostars Budapest Center, 5★ Corinthia HotelBudapeşte’deki popüler aktivitelerin biletlerini netten alın, rahat edin. Tıklayın.

Budapeşte’de Ne Yapılır?

Turistik veya lokal, Budapeşte’nin hemen her köşesi keşfetmeye ve görmeye değer güzelliklere sahip. Rönesans, Gotik ve klasik mimarinin en güzel örnekleri, Tuna Nehri’nin şehrin silüetine kattığı görsel değer ve hareketli gece ve gündüz hayatı turistlere Budapeşte’de yapılacak onlarca akivite sağlıyor. Ancak ya zamanınız kısıtlıysa? Budapeşte’de Ne Yapılır yazısının bu kısmında sizlere şehirdeki en önemli aktivitelerden bahsedeceğim ve doğru bir planlama ile bunların hepsini 2 günde yapabilirsiniz. Ancak zamanınız varsa 3 güne yayıp tadını doya doya çıkarmanızı tavsiye ederim.

1. Kraliyet Sarayı ve Kalesi’ni Gezin

Budapeşte'de yapılacak şeyler Kraliyet Sarayı

Budapeşte’nin her yıl milyonlarca turisti kendine çekmesinin en önemli sebebi Castle Hill ve burada yer alan Kraliyet Sarayı. Yeşil kubbesi ve duvarlarıyla şehrin silüetini oluşturan ve belki de Budapeşte’nin imzası diyebileceğim Kraliyet Sarayı’nın kendisi başlı başına bir mimari ve sanat eseriyken ev sahipliği yaptığı Hungarian National Gallery (Macaristan Ulusal Galerisi), Budapeşte Tarih Müzesi, Sandor Sarayı ve Ulusal Dans Tiyatrosu da saray sınırlarında görebileceğiniz diğer etkileyici yerlerden.

2. Bölgenin Tarihi Yapılarını Keşfedin

Budapeşte'de ne yapılır tarihi yapılar

Budapeşte’nin V. Bölgesi tarihi yapılar açısından en zengin yeri diyebilirim. Gothic tarzında inşa edilmiş ve bugünkü Macaristan Parlementosu’nun kullandığı, ülkedeki en büyük bina olan Parlemento Binası ilk duraklarınızdan.

İsterseniz 45 dakikalık rehberli turlarla yapının içini gezebilirsiniz ancak bu mimari eseri dışarıdan görmek bile yeterli olabilir. Neoklasik bir üslupla yapılan ve inşaatı yarım yüzyıl sürdükten sonra 1905’de tamamlanan ve Macaristan’ın ilk kralı Stephan’a adanan St Stephan Bazilikası da V. Bölge’de görebilceğiniz bir diğer tarihi eser. Kilisenin mimarisi görmeye değer ancak ben size fazlasını da öneriyorum. İsterseniz St Stephan’ın kubbesine çıkarak büyüleyici bir Budapeşte manzarası seyredebilir, isterseniz de şu linkte yer alan konserlerden birine katılabilirsiniz. Programınız net değilse konser biletini girişte de alabiliyorsunuz.

 3. Büyük Sinagog’u Görün (Dohany Street Synagog)

Budapeşte'de ne yapılır Sinagog

İsrail dışında yer alan en büyük Sinagoglar’dan biri olan Dohany Street Sinagog’u II. Dünya Savaşı’nda nüfusları azalan şehrin Musevi vatandaşlarının en önemli ibadet yeri.

1859 yılında açılan Sinagog’un tarihi de ilgi çekici aslında. 3000 kişiye kadar ziyaretçi alabilen tarihi yapı 1939 yılında Naziler tarafından bombalanmış 1944-45 yıllarında restore edilerek yeniden açılmış. Cumartesi hariç her gün 10:00–15:30 arasında ziyaret edebileceğiniz Dohany Street Sinagog’u sizi Budapeşte’de en çok etkileyen yerlerden biri olacaktır.

4. State Opera’da Bir Gösterime Katılın

Budapeşte'de yapılacak şeyler Opera

Budapeşte’de Ne Yapılır yazısında bir önerim de klasik müzik severlere ancak bu müziğin tutkulu bir hayranı olmasanız da State Opera’da bir opera gösterimi veya konsere katılmanızı tavsiye ederim.

Öncelikle; 1884 yılında açılan Neo-Rönesans stilindeki State Opera Binası mimari açıdan bir şaheser. 1200’den fazla izleyici kapasitesi ve son derece etkileyici akustiği ile de klasik müzik konserleri, opera ve bale etkinlikleri için izleyenlerin nefeslerini kesecek güzellikle görsel ve işitsel bir şölen yaşatıyor.

Elbette klasik müzik ve opera sevmiyorsanız gün içindeki rehberli turlara katılarak yapının kendisini de gezebilirsiniz. Bu turlar günde 3 defa düzenleniyor ve ücreti de 10 Euro civarında. Biletleri ise State Opera Binası’nın lobisindeki hediyelik eşya mağazasından alabilirsiniz.

5. Şehrin Kaplıcalarında Rahatlayın

Budapeşte'de yapılacak şeyler Hamam Kaplıca

Denizi yok, hem de soğuk diyerek Budapeşte’ye giderken mayonuzu evde bırakmayın. Budapeşte’de Ne Yapılır yazısında hem eğlenceli, hem sakinleştirici hem de sağlığa faydalı tek bir öneri yapacak olsaydım o da kaplıcalarda yüzmek olurdu.

Budapeşte’de birden fazla sıcak su kaplıcası var ve kışın bile su sıcaklığı 27 derecenin üzerinde. Sağlığa son derece faydalı termal sularda dinlenmek ise hem Budapeşteliler’in hem de kenti ziyaret eden turistlerin en sık rağbet ettiği aktivitelerden. Kaplıcaların en ünlüsü Avrupa’daki en büyük kaplıca olma ünvanını da elinde bulunduran Széchenyi. Neo-Barok stili tarihi bir yapıda yer alan kaplıcanın hem iç hem de dış mekanda bulunan termal su havuzları yanında sauna ve buhar odaları da mevcut. Gellert ise daha küçük ancak aynı güzellikle bir başka Budapeşte Kaplıcası.

Kısacası; gezmekten yorgun düşen bedeninizi Budapeşte Kaplıcaları’nda ödüllendirmek kendinize yapacağınız en büyük iyilik olur.

6. Firsherman’s Bastion’dan Budapeşte’yi Seyredin

Budapeşte'de ne yapılır Fishermans Bastion

Castle Hill’de yer alan Fisherman’s Bastion (Balıkçı Tabyası, Halászbástya) masallardan fırlamış gibi duran, Neo-Gotik stili bir seyir terası.

1895 – 1902 yılları arasında inşa edilen teras benzersiz bir şehir manzarasına sahip. Başka bir deyişle, terastan şehri seyretmekle terasın kendisini seyretmek arasında kararsız kalabilirsiniz. En üst katlara giriş 700 Forint ancak daha alt katlar ücretsiz. Zincir Köprüsü’nün Buda tarafındaki füniküler ile veya tepeye çıkan merdivenleri kullanarak Fisherman’s Bastion’a ulaşabilirsiniz. Ne şekilde giderseniz gidin, Budapeşte’yi bir de Fisherman’s Bastion’dan seyretmeden dönmeyin bence.

7. Faust Şarap Mahzenleri’nde Şarap Tadın

Şarap sever misiniz bilmem ancak çok düşkün olmasanız bile eğer alkol tüketiyorsanız Macar şaraplarının tadına mutlaka bakmalısınız. Buda Castle’ın altında yer alan Faust Şarap Mahzenleri ise bunun için ideal bir adres. Macaristan’ın 22 farklı bölgesinden elde edilen farklı şarapları ülkenin milli içkisi Palinka ile birlikte bulabileceğiniz Faust Mahzenleri lezzet arayışındaki turistlerin son derece keyifli birkaç saat geçirebilecekleri benzersiz bir yer.

8. Tuna Nehri’nden Şehri Seyredin

Budapeşte'de ne yapılır Tuna Nehri

Havanın açık olduğu günlerde Budapeşte silüetini veya geceleri şehrin büyüleyici ışıklarını Tuna Nehri üzerinde bir tekneden veya nehirdeki Margaret Köprüsü, Zincir Köprü, Elizabeth Köprüsü gibi köprülerden izlemek kente bambaşka bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Tekne turu sevmiyorsanız özellikle Elizabeth Köprüsü ile Zincir Köprüsü arasında kalan kısımda yapacağınız yürüyüş de aynı güzellikte şehir manzarası sunuyor. Buda Castle, Özgürlük Heykeli ve Fisherman’s Bastion manzaraları ise bu yürüyüş veya tekne turundan en büyük hazzı alacağınız manzaralardan.

9. Liszt Music Academy’de Bir Performans İzleyin

Budapeşte'de ne yapılır Liszt Music Academy

Liszt Ferenc Academy of Music 1875 yılında kurulan ve ünlü bestecinin adını taşıyan (hatta kendisinin kurduğu) konser salonu ve ülkenin en ünlü müzik akademisi. Bestecinin bağışladığı kitaplar ve eserlerden oluşan Liszt Koleksiyonu’na da sahip.

Neo-Rönesans stili tarihi bir yapıda yer alan akademinin konserleri ise hemen hemen her zaman kapalı gişe. En iyi ihtimalle 1 hafta öncesinden biletinizi almalısınız ancak bazı durumlarda son gün bilet gişesinde de bulabilirsiniz. Her şekilde Budapeşte’de Ne Yapılır yazısında benim size önerim kentin en ünlü klasik müzik bestecisinin akademisinde, klasik müziğin en iyilerinden bir müzik ziyafeti çekmeniz. Biletleri ve konser programlarını şu linkte bulabilirsiniz.

10. Buda Tepeleri’nde Yemyeşil Doğanın Tadını Çıkarın

Budapeşte'de ne yapılır Buda Tepesi manzara

Buda Tepeleri Budapeştelilerin hafta sonlarında keyifle dolaştıkları, şehrin en yeşil bölgesi. Ayrıca birden fazla yürüyüş ve bisiklet parkuruna da sahip. Şehrin huzurlu, yeşil ve lokal ortamını da keşfetmek isteyenler için son derece keyifli bir aktivite olarak not edebilirsiniz.

11. Andrassy Bulvarı, Kahramanlar Meydanı ve City Park’ta Dolaşın

Budapeşte'de yapılacak şeyler City Park

Budapeşte’nin en ünlü, en lüks ve Unesco Kültür Mirasları arasında yer alan caddesi Anrassy Bulvarı high-end butikler, ülkelerin elçilikleri ve pahalı villaların yan yana sıralandığı gözünüzü gönlünüzü açacak güzellikte bir cadde.

Andrassy Bulvarı’nın bir ucunda kartpostallara yakışır güzellikle Kahramanlar Meydanı, onun arkasında ise sakin bir göl, Vajdahunyad Kalesi ve Budapeşte Hayvanat Bahçesi’ne ev sahipliği yapan City Park yer alıyor. Çok uzun zamana da gerek yok. 2-3 saatinizi bu şık ve huzurlu caddede geçirmeniz bütün yorgunluğunuzu almaya yeter.

12. Macar Mutfağı’nın Lezzetlerini Tadın

Budapeşte'de yapılacak şeyler Budapeşte lezzetleri

Kırmızı biber, et ve lahananın domine ettiği, çevre ülkelerin mutfaklarından oldukça etkilenen ancak yine de sonuçta kendi özgün lezzetlerini yaratmayı başarmış Macar Mutfağı Budapeşte’de mutlaka denemeniz gereken lezzetlere sahip.

İsterseniz sokakta hızlıca bir Lángos veya Kürtőskalács yiyin, isterseniz de şık bir restoranda Gulyas, Töltött Káposzta (lahana sarması), Gyümölcsleves veya Fözelek sipariş edin. Lezzetli Macar şarabı Tokaji veya Palinka da yemeğinize eşlik etsin veya Dobos Torta isimli tatlı ile keyfinizi tamamlayın. Seçimleriniz ne olursa olsun, her şekilde Budpeşte’de ne yapılır diye düşünürken şehrin kendine özgü lezzetlerini tatmayı ihmal etmeyin.

Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Budapeşte’de gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama ve otel tavsiyeleri ise Budapeşte’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda yer alıyor.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD: ‘Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık durumuna ilişkin hiçbir bilgi yok’

ABD istihbaratından ismi açıklanmayan iki üst düzey yetkili Newsweek'e yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'...

İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Er...

Koronanın 5 büyük lige faturası 3,5 milyar Euro

Dünyayı etkisi altına alan ve yaşamları derinden etkileyen korona virüs (Covid-19) salgını, kişileri bi...

Sağlıkçıların aileleri ile yaptığı görüntülü konuşmalar duygulandırdı

Korona virüs hastalarının tedavisinde görev alan sağlık personeli ile diğer hastanelerdeki çalışanlar, ...

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort