Brüksel Gezilecek Yerler

Yerinde Gör 06 Eylül 2018 - 20:34 189 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Brüksel Gezilecek Yerler
Brüksel gezilecek yerler rehberi

Brüksel gezilecek yerler yazısında Avrupa’nın en önemli şehirlerinden Belçika’nın başkenti Brüksel’de gezip görülmesi gereken en önemli 20 yer hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalışacağım. Yazı sonunda tanıttığım önemli yerlerin konumlarının gösterildiği Brüksel gezilecek yerler haritası ile gezi yerlerine ait görsellerden oluşan Brüksel gezilecek yerler videosunu bulabilirsiniz.

Brüksel Gezilecek Yerler Rehberi

Benelux turları kapsamında görebileceğiniz önemli şehirlerden birisi olan Belçika’nın başkenti Brüksel, NATO’nun ana karargâhına ve Avrupa Birliği’nin bazı kilit kurumlarına ev sahipliği yapması nedeniyle hareketli bir politik hayat sahip. Mimari yönden dikkat çekici Brüksel gezilecek yerler anlamında ziyaretçilerine sunduğu müzeleri, parkları ile komşuları Paris ve Amsterdam’dan hiç de geri kalmıyor. Özellikle bireysel Avrupa seyahati yapanlar Paris ile Amsterdam arasında kalan bu güzel şehre 1-2 gecelerini ayırabilirler.

Brüksel’de konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Brüksel’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Hotel Saint Nicolas, 4★ Marivaux Hotel, 5★ Warwick Brussels – Grand Place

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

Ülkemizden düzenlenen Benelux turlarında Brüksel’e genelde 1 gece ayrılıyor. Ancak şehirde ziyaret edilebilecek mekânların sayısı göz önünde bulundurulduğunda, keyifli bir tatil için kentte, bana göre 2 gün geçirmek daha sağlıklı olacaktır. Kente ulaştığınızda Brüksel Kart edinirseniz, çoğu mekânı ücretsiz gezebilirsiniz. 24, 48 ve 72 saatlik seçenekleri bulunan bu kart, sahiplerine toplu ulaşım araçlarından sınırsız yararlanma hakkı da tanıyor. Uzatmadan Brüksel gezilecek yerler listemize geçelim…

1. Grand Place

Brüksel'de gezilecek görülecek yerler Grand Place

Brüksel gezilecek yerler listesinde ilk sırada, Avrupa’nın en hareketli ve güzel meydanları arasında sayılan Grand Place yer alıyor. Hatta burası benim şu ana kadar gezip gördüğüm meydanlar içinde en etkilendiğim yerlerin başında geliyor. Aralarında belediye binası ve Brüksel Kent Müzesi’ni de içeren Breadhouse’un da bulunduğu bir dizi tarihi yapı ile çevrili olan meydan, sosyalleşmek için Brüksel’deki en ideal yer konumunda.

Belçika Bira İmalatçıları Müzesi’ne ev sahipliği yapan alandaki en popüler etkinlik, iki yılda bir Ağustos ayında düzenlenen Çiçek Halı Festivali. Şehrin bu popüler meydanında oturup biraz soluklanıp birbirinden güzel yapıları ve bunları hayranlıkla seyreden gezginleri görebilirsiniz.

Adres: Grote Markt, 1000 Brüksel, Belçika

2. Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli)

Brüksel gezilecek yerler işeyen çocuk heykeli

Grand Place’de vakit geçirdikten sonra ziyaret edebileceğiniz ilk duraklardan biri, hakkında pek çok şehir efsanesi duyabileceğiniz Manneken Pis yanı bildiğimiz adı ile İşeyen Çocuk Heykeli.

Yerleştirildiği 1618 yılından sonra defalarca kez çalınan ve her seferinde aynı yere yenisi dikilen heykel, aslında işeyen bir çocuk şeklinde tasarlanmış bir çeşme. Kimi kutlamalarda bira akıtılan heykele özel günlerde gardırobunda bulunan kıyafetlerden birisi giydiriliyor.

İşeyen Çocuk Heykeli her ne kadar şehrin simgelerinden sayılsa da açıkçası 61 cm uzunluğundaki heykeli ilk gördüğünüz an biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Yine de şehrin bu popüler simgesini görmeden, önünde fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın. Heykel, Grand Place Meydanı’na yürüyerek 10 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Adres: Rue de l’Etuve & Rue du Chene kesişiminde, Brüksel Belçika

3. Atomium

Brüksel gezilecek yerler atomium

Demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halini tasvir eden Atomium, EXPO 1958 için inşa edilmiş. Her biri 18 metre çapında olan 9 küreden oluşan anıt, Andre Waterkey tarafından tasarlanmış. Tamamlanmasının ardından kentte modern mimarinin simgesi haline gelen yapının asansörle çıkılabilen üst katı, Brüksel manzarası izlemek için en ideal noktalardan. Bu katta ayrıca yemek yiyebileceğiniz bir restoran da bulunuyor. Gece ışıklandırması ile ayrı bir havaya bürünen yapıyı en azından dıştan görmeden şehirden ayrılmayın.

Adres: Square de l’Atomium, 1020 Bruxelles, BelçikaZiyaret Saatleri: Her gün 10:00-18.00Giriş Ücreti: Yetişkin 12 Euro (Mini Europe + Atomium 24,70 Euro)Web: atomium.be

4. Mini Europe

Brüksel gezilecek yerler Mini Europe Bruksel

80 şehirden 350 binanın 1:25 ölçeğinde minyatürlerini görebileceğiniz Mini Europe, tıpkı Atomium gibi Bruparck içerisinde yer alıyor. 1989 yılında ziyarete açılan açık hava minyatür parkında Pisa Kulesi, Grand Place, Big Ben, Eyfel Kulesi gibi yapıların yanı sıra infilak halinde modellenen Vezüv Yanardağı, çeşitli tipte tren, değirmen, teleferik maketlerini de inceleyebilirsiniz.

Parkta ayrıca “Avrupa’nın Ruhu” isimli Avrupa Birliği hakkında ziyaretçilere bilgiler sunan interaktif bir gösterim de yapılıyor. Dilerseniz Atomium + Mini Europe yerlerini birlikte kapsayan kombo bilet satın alabilirsiniz. Zira şehrin bu iki popüler yeri hemen yan yana bulunuyor.

Adres: B-1020 Brussels (Laken)Ziyaret Saatleri: Her gün 09:30-18:00Giriş Ücreti: Yetişkin 15,30 Euro (Atomium + Mini Europe 24,70 Euro)Web: minieurope.com

5. St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Brüksel'de gezilecek yerler St Michael ve St Gudula Katedrali

Brüksel gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz en ihtişamlı dini yapı, içerisinde değerli eşyaların sergilendiği bir müze olan St. Michael ve St. Gudula Katedrali. Victor Hugo’nun Gotik mimarinin en sade örneği olarak nitelendirdiği katedral, 9. yüzyılda St. Michael’a adanmış bir şapel olarak inşa edilmiş.

11. yüzyılda kiliseye çevrilen dini yapıya 1047 yılında II. Lampert tarafından Aziz Gudula’ya ait kutsal eşyalar getirtilmiş. Hendrik Frans Verbruggen tarafından yapılmış ahşap minber katedralin en çok ilgi çeken kısımlarının başında geliyor.

Adres: Place Sainte-Gudule, 1000 Bruxelles, BelçikaZiyaret Saatleri: Her gün 07:30 – 18:00Giriş ücretsiz. Hazine bölümü 2 Euro.

6. Brüksel Kraliyet Sarayı

Brüksel gezilecek yerler Brüksel Kraliyet Sarayı

Federal Parlamento Binası’na yakın konumdaki Brüksel Kraliyet Sarayı’nın yapım süreci 1783 yılında başlamış. 20. yüzyılın başına kadar devam eden bu süreç, ön kısmında yapılan iyileştirme çalışmalarıyla son bulmuş. Kraliyet ailesinin sadece düzenledikleri davetler ve kutlamalar için kullandıkları görkemli yapının bünyesinde, Belçika tarihi hakkında değerli bilgiler edinebileceğiniz Musee Belvue faaliyet gösteriyor.

Adres: Rue Brederode 16, B-1000 Bruxelles, BelçikaZiyaret Saatleri: 10:30 – 15:45

7. Hotel de Ville

Brüksel gezilecek yerler Hotel de Ville

96 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile Grand Place’i çevreleyen binaların en görkemlilerinden olan Hotel de Ville, 1402-1420 yılları arasında inşa edilmiş. Yapının, ilk önce tasarımını Jacob van Thienen’in yaptığı batı kanadı kullanılmış. Ardından Guillaume de Voghel’in tasarladığı doğu kanadı inşa edilmiş ve bina günümüzdeki şeklini almış.

Binanın ön kısmında, gerçekleri Kent Müzesi’nde sergilenen, çok sayıda heykel bulunuyor. Günümüzde komün meclisi olarak kullanılan Brüksel Belediye Binası, zaman zaman kraliyet ailesinin özel günlerinde kutlamalara ev sahipliği yapıyor.

Adres: Grand Place 8, 1000 Bruxelles, Belçika

8. Cinquantenaire Parkı

Brüksel'de gezilecek yerler Cinquantenaire Parkı

30 hektarlık alanı kaplayan Cinquantenaire Parkı, Belçika’nın özgürlüğünün 50. yılı anısına 1880 yılında kurulmuş. İçerisinde çok sayıda bahçe, gölet, şelale ve değerli eseri barındıran, Judelpark adıyla da anılan yeşil alan sportif faaliyetler, piknik yapmak, dinlenmek için ideal yapıya sahip. Güney kısmını bir zafer takının süslediği park bünyesinde Kraliyet Silah ve Askeri Tarih, Autoworld, Kraliyet Güzel Sanatlar isimli üç müzeyi ve Müslüman halkın dini görevlerini yapmalarına olanak veren bir camiyi barındırıyor.

Adres: Parc du Cinquantenaire, 1000 Brussels

9. Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

Brüksel'de nereler gezilmeli Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

15. yüzyıldan günümüze kadar geçen uzun süreçte Belçikalı sanatçılar tarafından yaratılmış eserlerin ağırlıklı olarak sergilendiği Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi (Royal Museums of Fine Arts of Belgium), kraliyet emriyle 1845 yılında kurulmuş.

Ana sergi binası kent merkezinde bulunan müze, 6 farklı bölümden oluşuyor. Musee Magritte, Musee Fin-de-Siecle, Musee Old Masters ve Musee Modern ana binada faaliyet gösterirken, Musee Meunier ve Musee Wiertz kentin farklı noktalarında yer alıyor. Otto’nun Adaleti, Yas, İkaros’un Düşüşü ve Aziz Livinus’un Şehit Olması müzede görülmesi gereken eserlerin başında geliyor.

Adres: Rue de la Régence 3, 1000 Bruxelles, BelçikaZiyaret Saatleri: Pazartesi: kapalı, Salı-Cuma: 10:00-17:00, Cumartesi-Pazar: 11:00-18:00Giriş Ücreti: Yetişkin bölümüne göre 8-13 Euro.Web: fine-arts-museum.be

10. Basilica of the Sacred Heart, Brussels

Brüksel gezilecek yerler National Basilica of Sacred Heart Brussels

Temel taşını Kral II. Leopold’un Belçika’nın bağımsızlığının 75. yıldönümünün kutlandığı 1905’de yerleştirdiği Basilica of the Sacred Heart, dikkat çekici mimari özellikleriyle gezginlerin Brüksel gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor.

Tasarımında Bizans zamanındaki türdeşlerinin örnek alındığı dini yapı, II. Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımdan dolayı ancak 1969 yılında tamamlanabilmiş. İkiz çan kuleleri ve 89 metre yüksekliğe sahip zümrüt yeşili kubbesi yapıya ihtişam katarken aynı zamanda ziyaretçilerin enfes Brüksel manzarasını izleyebilmelerine olanak tanıyor.

Adres: 1083 Bruxelles, BelçikaZiyaret Saatleri: Yaz ayları: 08:00-18:00, kış ayları 08:00-17:00

11. Belçika Karikatür Müzesi

Brüksel belçika karikatür müzesi

Dokuzuncu sanata tutkuyla bağlı olanların ve çocukların keyifle vakit geçirdikleri Belçika Karikatür Müzesi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak 1984 yılında kurulmuş. Victor Horta tarafından Art-Nouveau stiline bağlı kalınarak tasarlanmış, 19. yüzyıldan kalma bir binada ziyaretçilerini ağırlayan müzede Belçika Çizgi Roman Akımı, Slumberland Kitapevi, Horta ve Waucquez Salonu gibi bölümler bulunuyor.

Tenten, Şirinler karakterlerinin çizimlerini inceleyebileceğiniz kültürel tesiste 1929-1960 arası karikatürün gelişimini ve bir çizgi romanın nasıl hazırlandığını öğrenebilirsiniz.

Adres: 20 rue des Sables, B-1000 Brussels, BelgiumZiyaret Saatleri: Her gün 10:00-18:00Giriş Ücreti: Yetişkin ücreti 10 EuroWeb: comicscenter.net

12. Autoworld

Brüksel'de gezilecek yerler Autoworld

Cinquantenaire Park’ın güneyindeki Palais Mondial’de faaliyet gösteren Autoworld, otomotiv sektörünün tarihsel gelişimini konuklarına aktarmayı amaçlıyor.

Avrupalı ve Amerikan otomotiv şirketleri tarafından üretilmiş, en eskisi 1886 model olan 250’den fazla aracı inceleyebileceğiniz müzenin en önemli parçalarını 1963’te J.F. Kennedy tarafından kullanılan Cadillac ile Belçika Kraliyet Ailesi’ne ait 1928 Bentley, 1930 Bugatti ve 1930 Cord oluşturuyor. Asma katta sergilenen bu araçlar dışında ilk katta değişik modellere ait motorları ve parçaları da görebilirsiniz.

Adres: Parc du Cinquantenaire 11, 1000 Brussels, BelgiumZiyaret Saatleri: Yaz dönemi: 10:00-18:00, kış dönemi: 10.00-17:00Giriş Ücreti: Yetişkin 10 EuroWeb: autoworld.be

13. Galeries Royales Saint-Hubert

Brüksel gezilecek yerler Galeries Royales Saint Hubert

Milano’daki Galleria Vittorio Emanuele II ve St Petersburg’daki The Passage’ın öncülü olarak değerlendirilen Galeries Royales Saint-Hubert, mimar Jean-Pierre Cluysenaer’in tasarımına bağlı kalınarak Mayıs 1846-Haziran 1847 arasında inşa edilmiş ünlü bir pasaj. 100 metreden fazla uzunluğa sahip iki kanadı bulunan çarşı kurulduğu günden bu yana alışveriş tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettikleri seçkin giyim markalarına, yerel mutfak kültürünü yansıtan şık kafelere ev sahipliği yapıyor.

Adres: Galerie du Roi 5, 1000 Bruxelles, Belçika

14. Mont des Arts

Brüksel gezilecek yerler Mont des Arts

Brüksel’in merkezinde yer alan Mont de Arts’ın kuruluş fikri Kral II. Leopold tarafından ortaya atılmış. Kraliyet Sarayı ile Grand Place arasındaki görüntüyü iyileştirmek için yaratılan bahçelerin tasarımını Mimar Pierre Vacherot yapmış.

Başta EXPO 1910 için geçici olarak kurulan bahçe, halkın ilgisini çekince kalıcı hale getirilmiş. Bir bölümü Belçika Kraliyet Kütüphanesi ve Kongre Sarayı ile çevrelenmiş yeşil alan, kent manzarasını izlemek için ideal noktalardan biri olarak gösteriliyor. Brüksel temalı fotoğraf çektirebileceğiniz en güzel yerlerin başında bu park geliyor.

Adres: Mont des Arts, 1000 Brüksel, Belçika

15. Müzik Enstrümanları Müzesi (MIM)

Brüksel gezilecek yerler Musical Instrument Museum Brussels

Kent merkezindeki Müzik Enstrümanları Müzesi, Hintli müzikolog Rajah Sourindro Mohun Tagore’nin 1876’da Kral II. Leopold’a hediye ettiği ve Belçikalı müzikolog Francois-Joseph Fetis’in 1872’de hükümet tarafından satın alınan koleksiyonların sergilenmesi için 1877 yılında kurulmuş.

2000 yılından beri eskiden Old England Alışveriş Merkezi’ne ev sahipliği yapan binada ziyaretçilerini ağırlayan müze, zengin koleksiyonları nedeniyle müziğe ilgi duyan gezginler tarafından popüler Brüksel gezilecek yerler arasında sayılıyor. Dünyanın en büyük müzik aletleri koleksiyonlarından birini barındıran müzede, çeşitli yüzyıllarda farklı uluslarca kullanılmış pek çok objeyi görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Adres: Montagne de la Cour 2, B-1000 BrusselsZiyaret Saatleri: Salı-Cuma: 09:30-17:00, Cumartesi-Pazar: 10:00-17:00Giriş Ücreti: Yetişkin 10 Euro.Web: mim.be

16. Musee du Cacao et du Chocolat (Çikolata Müzesi)

Brüksel gezilecek yerler Musee du Cacao et du Chocolat

Dünyaca ünlü Belçika çikolatalarının, hammaddesi kakao da dâhil olmak üzere, üretimi ve tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz Musee du Cacao et du Chocolat, ünlü imalatçı Joseph Jo Draps’ın eşi tarafından 1998 yılında kurulmuş. Müzenin girişinde satışı yapılan çikolataların bazılarının nasıl üretildikleri, imalat bölümünde hem Fransızca hem de İngilizce olarak anlatılıyor. Tesisin birinci katı tamamen kakaoya ayrılmış durumda. İkinci katta ise sizleri 1500’lü yıllardan günümüze kadarki süreçte Belçika çikolatasının öyküsüne yer verilmiş.

Adres: Rue de la Tête d’or 9, 1000 Bruxelles, BelçikaZiyaret Saatleri: her gün 10:00-17:00Giriş Ücreti: Yetişkin 6 Euro

17. Brüksel Şehir Müzesi (Brussels City Museum)

Brüksel Brussels City Museum

Barındırdığı tablolar, heykeller, halılar, gravürler, fotoğraflar ve modeller aracılığyla konuklarına şehrin kuruluşundan itibaren tüm dönemleri hakkında bilgiler aktarmayı amaçlayan Brüksel Şehir Müzesi, 1887 yılında kapılarını ziyarete açmış. Grand Place’ın güney tarafındaki Breadhouse’un 3 katını kaplayan müzede kalıcı koleksiyon dışında kentin 3 boyutlu modellemesini inceleyebilir, İşeyen Çocuk Heykeli ile ilgili olarak çekilmiş ve ziyaretçilerin yorumlarını içeren komik videoyu izleyerek keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Adres: Grand Place, 1000 Bruxelles, BelçikaZiyaret Saatleri: Pazartesi günü kapalı, diğer günler 10:00-17:00Giriş Ücreti: Yetişkin 8 Euro

18. Horta Müzesi

Brüksel'de nereler gezilmeli Horta Müzesi

Art-Nouveau akımının Belçika’daki en başarılı isimlerinden Victor Horta’nın hayatına ve çalışmalarına adanmış olan Horta Müzesi, ünlü mimarın evini Saint Gilles Bölgesi yöneticilerinin 1963’te satın almalarının ardından kurulmuş. 20. Yüzyılın ortalarına kadar çalışmalarını sürdüren ve bu süreç içerisinde başarılı öğrenciler yetiştirmeyi başaran mimarın aslına uygun şekilde korunan evini ve atölyesini gezerken, ustalığının kanıtı niteliğindeki demir işlerini, mobilyaları, vitrayları inceleyebilirsiniz.

Adres: Rue Américaine 25, 1060 Bruxelles, BelçikaZiyaret Saatleri: Pazartesi: kapalı, diğer günler 14:00-17:30Giriş Ücreti: Yetişkin 10 Euro

19. Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Brüksel'de görülecek yerler Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Cinquantenaire Parkı’nın kuzeyindeki Bordiau Hall’un ana sergi bölümünü oluşturduğu Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi (Royal Museum of the Armed Forces and Military History), EXPO 1910 sırasında gösterimi yapılan küçük bir koleksiyonun büyük ilgi görmesi üzerine 1923 yılında açılmış.

900’e yakın parçadan oluşan müzenin koleksiyonu, orduda subay olarak görev yaptığı dönemde Louis Leconte tarafından toplanmış. Büyük çoğunluğu Alman ordusuna ait olan zırhlar, donanma ve askeri havacılık araç-gereçleri ayrı ayrı bölümlerde sergileniyor. M46 Patton tankı, F16 savaş uçağı, şövalye zırhları ve askeri madalyalar müzeyi gezerken görebilecekleriniz arasında yer alıyor.

Adres: Parc du Cinquantenaire, 1000 Brussel, BelçikaZiyaret Saatleri: Pazartesi: kapalı, diğer günler: 09:00-17:00Giriş Ücreti: Yetişkin 5 Euro

20. Bourse de Bruxelles (Borsa Binası)

Brüksel'de gezilecek yerler Borsa Binası

Günümüzde Avrupa Borsalar Birliği tarafından kullanılan Bourse de Bruxelles, Yunan tarzı mimariyle 1873 yılında inşa edilmiş. Dış dekorasyonunu Rodin’in üstlendiği yapının tasarımı, Mimar Leon Suys tarafından yapılmış. 13. yüzyıldan kalma bir manastırın kalıntıları üzerinde yükselen tarihi yapı, ticari işlemler dışında yılın belirli dönemlerinde geçici sanat sergilerine de ev sahipliği yapıyor. Grand Place Meydanı’nın hemen arka kısmında yer alan Borsa Binası’na mutlaka göz atın.

Adres: Place de la Bourse, 1000 Bruxelles, Belçika Brüksel gezilecek yerler blogBrüksel’e şu ana kadar birçok gitme şansım olsa da sırf Grand Place Meydanı için bile arada bir 1 geceliğine bile olsa bu güzel şehre gitmek isterim.

Yukarıda adı geçen yerler haricinde vakti olanlar Brüksel gezilecek yerler listelerine şu yerleri de ekleyebilirler; Notre Dame du Sablon, Museum of Belgian Brewers (Belçika Bira Müzesi), Brussels Park, Brüksel Doğa Bilimleri Müzesi, Kraliyet Botanik Bahçesi, Place du Grand Sablon, Rue Neuve ve Belvue Museum.

Brüksel Gezilecek Yerler Haritası

Brüksel gezilecek yerler harita konumlarıBrüksel gezilecek yerler yazısı boyunca gezip görmenizi tavsiye ettiğim tüm yerlerin ve otel tavsiyelerimin konumlarını harita üzerinde görebilirsiniz. Haritayı Google Maps üzerinde açmak için tıklayın. Haritayı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Brüksel gezilecek yerler listesine yer alan tüm önemli gezi noktaların konumlarını Google Haritalar‘da oluşturduğum harita üzerinde görebilirsiniz. Eğer Brüksel seyahatinizde cep telefonunuz ile internete girmeyi planlıyorsanız bu haritayı cep telefonunuz ile açıp şehirde kolayca ve keyifle gezebilirsiniz.

Brüksel’de nerede, hangi otelde kalmalı?

Brüksel Warwick Brussels Grand PlaceWarwick Brussels, şehirdeki en güzel konuma sahip, en kaliteli tesislerden bir tanesi. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Brüksel gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım. Eğer Brüksel seyahatinizi kendiniz organize edecekseniz altta adı geçen otel tavsiyelerime de göz atabilirsiniz.

Brüksel genel olarak çok büyük bir şehir değil. Şehirde gezip görmeniz geren çoğu yer birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor. Şehrin merkezi kabul edilen yer ise Grand Place Meydanı. Bu meydan ve çevresinde yer alan otellerde konaklama yaparsanız hem gezi boyunca ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız hem de merkezde konaklama yapmanın keyfine varırsanız. Bunun dışında yine bu bölgede yer alan tren garları çevresinde de konaklama yapabilirsiniz.

3★ ibis Hotel Brussels Centre Ste Catherine, 3★ Bedford Hotel, 4★ The Hotel Brussels,  4★ Hotel Pullman Brussels Centre Midi ve  5★ Warwick Brussels konaklama için en güzel tesislerden bazıları. Brüksel’de konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyelerimi Brüksel’de Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Brüksel Gezilecek Yerler Videosu

Uygun Uçak ve Otobus BiletleriBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD: ‘Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık durumuna ilişkin hiçbir bilgi yok’

ABD istihbaratından ismi açıklanmayan iki üst düzey yetkili Newsweek'e yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'...

İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Er...

Koronanın 5 büyük lige faturası 3,5 milyar Euro

Dünyayı etkisi altına alan ve yaşamları derinden etkileyen korona virüs (Covid-19) salgını, kişileri bi...

Sağlıkçıların aileleri ile yaptığı görüntülü konuşmalar duygulandırdı

Korona virüs hastalarının tedavisinde görev alan sağlık personeli ile diğer hastanelerdeki çalışanlar, ...

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort