Beyrut Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer!

Ortadoğu 27 Mart 2018 - 8:49 145 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Beyrut Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer!
beyrut gezilecek yerler

Lübnan‘ın en büyük şehirleri arasında bulunan Beyrut; kendine özgü kültürel özellikleri, modern yapısı ve tarihi kalıntıları sayesinde dünyanın dört bir yanından turist çekmeyi başarıyor. Orta Doğu’nun ticaret merkezi konumunda yer alan şehir, vizesiz olması sebebiyle her geçen gün popülaritesini artırıyor. Siz de Türkiye‘ye yakın mesafede konuşlanmış gelişmiş destinasyon noktasına gelerek, Beyrut gezilecek yerler keşfine başlangıç yapabilirsiniz.

Beyrut Gezilecek Yerler Listesi

Ülkenin lokomotif şehirlerinden olan Beyrut, savaş sonrası yapılan kalkınma planları sayesinde muazzam bir şehir silueti sergiliyor. “Orta Doğu’nun Paris’i” olarak nitelendirilen kozmopolit başkent bünyesinde, İslam ve Hristiyan mabetler bir arada göze çarpıyor. Yöresel yemekleri ve yaşam kültürü açısından Türkiye ile benzerlik gösteren Arap şehrine, direkt veya aktarmalı uçuş seferlerini değerlendirerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

1. Hamra Caddesi

Hamra Caddesi beyrut

Ekonomik ve diplomatik açıdan önem taşıyan Hamra Caddesi, şehrin merkezi caddeleri arasından öne çıkıyor. Özellikle Basra Körfezi bölgesinden şehre gelen turistler, her yaz otantik atmosferi bulunan bu tarihi caddeye akın ediyor. Başbakanın izniyle gerçekleştirilen Hamra Street Festivali ise caddeye dinamik bir hava kazandırıyor. Teknik ismi Rue 31 olarak bilinen sokak üzerinde üstelik batı zinciri kaldırım kafelerden yerel mağazalara kadar pek çok mekanı görebilmek de mümkün.

2. Aziz George Yunan Ortodoks Kilisesi

beyrut gezilecek yerler Aziz George Yunan Ortodoks Kilisesi

1767 yılından beri Down Town meydanında önemini koruyan Aziz George Yunan Ortodoks Kilisesi (St. George Church), ihtişamlı tasarımıyla gelen tüm gezginleri büyülemeyi başarıyor. Ortodoks Başpisikoposluğu’nun merkezi olan tarihsel yapıt, iç savaş sonrası gördüğü hasarlardan dolayı uzun bir süre restorasyon çalışmalarına tabi tutulmuş. Günümüzde arkeolojik eserlerin sergilendiği müze eklentisi ile birlikte tarihi dokusunu yansıtmaya devam ediyor. İç ve dış mimarisi ile muazzam bir görsellik ortaya koyan kiliseyi, Beyrut gezilecek yerler çizelgenize eklemenizi öneririm.

3. Beyrut Ulusal Müzesi

beyrut gezilecek yerler Beyrut Ulusal Müzesi

Lübnan tarihine ışık tutan Beyrut Ulusal Müzesi (National Museum of Beirut), ilk olarak bezemeleri ve ilginç süslemeleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Mısır, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi pek çok dönemi vurgulayan zengin koleksiyonu içerisinde 100.000’ü aşkın tarihi eser barındırılıyor. Eserlerin pek çoğu, nem ve sıcaklık koşulları dengelenmiş camekanlar içerisinde sergileniyor. Işıklandırmadan dekorasyona kadar tüm ayrıntıları profesyonel şekilde hazırlanmış olan müzeyi, Corner of Museum Street caddesine geldiğinizde ziyaret etmelisiniz. Giriş bölümünde bulunan müze mağazasından da içeride görebileceğiniz eserlerin replikalarını satın alabilirsiniz.

4. El Ömer Camii

beyrut gezilecek yerler El Ömer Camii

Beyrut’un en büyük simgeleri arasında değerlendirilen El Ömer Camii (al-omari mosque beirut), etkileyici his uyandıran güzelliği ile mutlaka görülmeyi hak ediyor. Waygan Caddesi’nin ilerisindeki görkemli dinsel yapıt, aslında 1153 yılında Hospitalier şövalyeleri tarafından yapılan bir kiliseymiş. Daha sonra 1291‘de Memlükler aracılığıyla camiye dönüştürülmüş. Huzur verici havaya sahip olan cami, ilk olarak mavi kubbesi ile göz dolduruyor. İçerisinde bulunan kristal avize, yapıtın iç ambiyansına hareketlilik katıyor.

5. Güvercin kayalıkları 

Güvercin kayalıkları beyrut

Sahil yolunun bitişiğindeki Raouche semtinde bulunan Güvercin Kayalıkları (Pigeon Rocks), estetik duruş ortaya çıkartan coğrafi oluşumları sayesinde görenleri hayrete düşürüyor. Denizin iç kısmında yer alan bu iki kaya parçası, özellikle gün batımıyla birleşince ortaya muhteşem bir siluet çıkıyor. Akşam vakitlerine doğru uğrayabileceğiniz huzur verici lokasyonda, kayalıklara karşı panoromik fotoğraflar çektirebilirsiniz.

6. Corniche

Corniche beyrut

Doğal dokusu sayesinde İzmir’in eski kordon’una benzetilen Corniche, şehrin en favori gezinti alanlarından bir tanesi. 4,8 km uzunluğuyla kentin sahil şeridinde uzanan doğa harikası bölge, büyük kayalıkları ve palmiye ağaçları ile birlikte muazzam bir manzara sunuyor. Beyrut gezilecek yerler içerisinde yer verilen sahil bölümüne, geziniz boyunca uğrayarak arkadaşlarınız eşliğinde keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Daha sonra Kayalıkları gören kafelerden birisine gidebilir ve hoş sohbetler eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

7. Yıldız Meydanı

beyrut gezilecek yerler Yıldız Meydanı

Down Town bölgesinin kalbi konumunda yer alan Yıldız Meydanı (Palace de L’Etoile), kahverengi renkli bina yapıları ile çevreleniyor. Meydanın tam orta kesiminde, 25 metre yüksekliğindeki saat kulesi göze çarpıyor. Heybetli görüntü çizen kule, 2. Abdülhamit başa geçtikten sonra Beyrut halkı tarafından dizayn edilmiş. Dış tasarımında kullanılan ayrıntıları sayesinde bölgeye ayrı bir tarihi güzellik katıyor. Pek çok sokak üzerinden ulaşılabilen meydanı, gündüz vaktinizde keşfedebilirsiniz. Işıklandırılmış halini görebilmek için akşam saatleri sokakları arasında yürüyüşe çıkabilirsiniz.

8. Maghen

Maghen beyrut

Lübnanlı Yahudi halkı için büyük bir önem arz eden Magnen, Beyrut’un en eski sinagoglarından. 1925 yılında Neo Romaneks mimarisine uygun olarak inşa edilmiş olan tapınak, unvanını Abraham Sason‘un oğlundan alıyor. Yahudi cemaatinde, genel manada Serafed Musevileri varlık gösteriyor. Beyrut’ta hakim olan din özgürlüğünü anlayabilmek için Rue Wadi Abu Jamile sokağı üzerindeki bu mimari yapı, mutlaka görülmeye değer.

9. Martyr’s Anıtı

Martyr's Anıt beyrut

Şehitler meydanının en çarpıcı örneği olarak bilinen Martyr’s Anıtı (Martyr’s Statue), 1960 yılından beri tarihsel dokusunu koruyor. İtalyan heykeltıraş Marino Mazzacurati‘nin tasarladığı anıt, 1. Dünya Savaşı döneminde şehit düşen Lübnan’lı ve Arap Milliyetçi kişilerin anısına dikilmiş. İç savaşın izlerini halen üzerinde taşıyan mimari eser, dört metre yüksekliği ile insanda etkileyici bir his uyandırıyor.

10. Roman Kalıntıları

Roman Kalıntıları beyrut

Şehrin tarihi dokusunu açığa çıkartan Roman Kalıntıları (Roman Remains), Roma dönemine özgü kalıntıların bulunduğu küçük bir yerleşim alanı. İyi organize edilmiş binalarla ve yeşil ağaçlarla çevrelenen bölgede, 50 yıl öncesine ait kilise, cami ve hamam gibi çeşitli yapıtlar varlık gösteriyor. Beyrut gezilecek yerler turunun vazgeçilmez bir parçası olan bu tarihi alana, merkezden yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Tezgahlardan birisine oturarak, antik kalıntıları seyretmeye başlayabilirsiniz.

11. Jeita Mağarası

beyrut görülecek yerler Jeita Mağarası

Valley of the Dog River bölgesinde dünyanın yedi harikasına aday olarak görülen Jeita Mağarası (Jeita Grotto), Beyrut’un en turistik alanları arasında değerlendiriliyor. Kireç taşı özelliği taşıyan mağaralardan aşağıdaki 1836, yukarıdaki 1958 yılında keşfedilmiş. Ancak yukarı kısımda bulunan mağaranın daha eski dönemlere ait olduğu düşünülüyor. Valley of the Dog River’in aşağı kısımda bulunan mağarasında, elektrikli tekneler eşliğinde eğlenceli turlar gerçekleştiriliyor. Üstelik Yukarı mağaradan aşağıdakine inmek istediğinizde, teleferik veya tren tipindeki çeşitli araçları kullanabiliyorsunuz.

12. Monot Caddesi

Monot Caddesi beyrut

Kuzey güney ekseninde devam eden Arnavut kaldırımlı Monot Caddesi (Monot Street), canlı yapısı sayesinde hem şehir halkının hem de gelen ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Cadde üzerinde kafe, restoran veya bar gibi gece hayatına yönelik pek çok sayıda mekan sıralanıyor. Eğlence hayatına düşkünseniz, cadde üzerinde bulunan renkli mekanlarından birisini tercih edebilirsiniz.

13. Sursock Müzesi

beyrut Sursock Müzesi

Nicolas İbrahim Sursock girişimcileri ile 1912 yılında yaptırılan Sursock Müzesi, sanatsal unsurlar içeren koleksiyonu ile son derece muazzam bir görsellik sunuyor. Çağdaş sanat müzesi tarzında dizayn edilmiş olan binada; Osmanlı, Venedik ve Lübnan mimarisine özgü ayrıntılar sembolize ediliyor. 19 ve 20. yüzyıl dönemlerinden kalma tablolar, heykeller ve grafik sanatları da yine koleksiyonda sergilenen eserleri oluşturuyor. İslam Sanatı, Japon Gravürleri ve Modern Sanat gibi farklı bölümleri bulunan müzeyi, Greek Orthodox Archbishopric Street‘e gelerek inceleme fırsatı elde edebilirsiniz.

14. Zaitunay Bay

beyrut gezilecek yerler Zaitunay Bay

Şehrin en güzel yerlerinden birisini simgeleyen Zaitunay Bay, Corniche (Sahil) bölgesinin başlangıç kısmında yer alan muhteşem bir marina. Dünyaca ünlü marka butikçilerinden en lüks restoranlara kadar pek çok seçkin mekanı, doğal güzellikteki yat limanında görebiliyorsunuz. Tüm gününüzü geçirebileceğiniz marinada ister zevkinize uygun alışveriş yapabilir, isterse de gün batımına karşı sahilde yürüyebilirsiniz.

15. Lübnan Parlamento Binası

beyrut gezilecek yerler Lübnan Parlamento Binası

Saat Kulesi‘nin tam karşısında bulunan Lübnan Parlamento Binası (Lebanese Parliament ), dekoratif mimari yapısı sayesinde bölgeye muazzam bir görüntü olanağı tanıyor. Fransız Mandası döneminde Mardiros Altounian tarafından yapılmış olan eserin tasarımında; Paris, Kahire ve İstanbul’da geliştirilen Oriental stillerinden esinlenilmiş. Kireç taşından üretilen dış cephesi, kemerli açıklıkları ve sarkıt tabakları ile uyumlu bir duruş yaratıyor. Lübnan’ın Ulusal Parlamento binasını, Beyrut gezilecek yerler arasına ekleyerek gezinize kültürel bir anı daha kazandırabilirsiniz.

Eğer Beyrut seyahatinizde zaman probleminiz yoksa; Beyrut Sanat Merkezi,  Rene Moawar Bahçesi, Gemmayze bölgesi, AUB Müzesi, Nejmeh Meydanı, Beyrut Belediye Binası, Souks de Beirut (AVM) ve Harissa Tepesi’ni Beyrut gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Beyrut’ta nerede kalınır?

Beyrut seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı Raouche Arjaan by Rotana adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında şehirde yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Şehirde konaklama yapılacak bölgeler ile her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Beyrut’ta nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

beyrut gezilecek yerler 4 yıldızlı Raouche Arjaan by Rotana, konaklama için güzel bir seçenek. Oteli incelemek için tıklayın.

Beyrut gezilecek yerler yazısı boyunca en güzel vizesiz ülkelerden olan Lübnan’ın en turistik şehri Beyrut’ta gezilecek yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım. Seyahatiniz öncesinde umarım faydalı olmuştur. Beyrut’ta şimdiden eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doha Gezilecek Yerler

a Gulf Körfezi ülkelerinden Katar’ın başkenti Doha son d...

Dubai’de Gezilecek En Güzel 25 Yer

-columns ">1Burj al Arab

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort