Barselona’da Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi

Yerinde Gör 23 Eylül 2019 - 7:33 36 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Barselona’da Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi
Barselona'da ne yapılır, yapılacak şeyler listesi

Güneşli plajları, Akdeniz misafirperverliği, sıradışı mimari yapıları ve benzersiz lezzetleri ile Barselona’ya aşık olmamak elde değil. Aslında bu benzersiz Katalan şehri sahip olduğumuz beş duyunun beşine de bir şekilde hitap ediyor. Tapas, paella, cava gibi tadılacak lezzetler, keşfedilecek pazarlar ve sergiler, seyredilecek mimari yapılar, kiliseler, alınacak benzersiz ürünler, hediyelikler… Bu şehirde sıkılmak mümkün değil. Barselona’da Ne Yapılır yazısında sizlere kısaca hem şehirdeki görülmeye değer yerlerden hem de deneyimlemeye değer aktivitelerden bahsetmek istiyorum. Ben Barselona’ya doyamadım umarım siz tadını sonuna kadar çıkarırsınız.

Barselona’da Ne Yapılır?

Barselona'da ne yapılır yazısı

Eğer Barselona’da kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Barselona’da nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Barselona seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4★ Hotel Balmoral başta olmak üzere 3★ Room Mate Pau, 4★ Catalonia Plaza Catalunya, 5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Barselona tarih, gastronomi, sanat alanında pek çok esere sahip olmakla birlikte sanırım en öne çıkan özelliği farklı mimarisi. Her yıl milyonlarca turisti kendine çeken bu nefes kesici metropol gezginlere onlarca keyifli deneyim sunuyor. Aslında bize sadece kişisel tercihlerimize göre en çok keyif alacaklarımızı seçmek kalıyor diyebilirim. Barselona’da Ne Yapılır yazısının bu kısmında şehrin farklı beğenilere hitap eden özellikleri ve eserlerinden bahsedeceğim kısaca. Ancak zamanınız varsa ve bütçeniz de yeterse hepsini deneyimlemenizi tavsiye ederim.

1. Tarihi Yapıları Gezin

Barselona'da ne yapılır tarihi yapıları gezin

Nüfusu 2 milyona yaklaşan bir metropol olan Barselona zengin tarihiyle de öne çıkıyor. Kentin Arap ve sonrasında gelen Katolik tarihi bir yana, daha yakın dönemde modernizm akımının başkenti olması da turirtlere son derece zengin seçenekler sunmasına yarıyor. Barselona’da Ne Yapılır yazısında biraz daha detaylı bahsedeceğim Gothic Quarter gibi tarihi yapılar açısından zengin bölgesi, Barselona Katedrali, Santa Maria del Mar Kilisesi veya Sagrada Familia Kilisesi dışında Museu d’Historia de Barcelona ve Museu Maritim gibi müzeler de Barselona tarihini keşfedebileceğiniz yerlerden.

Gothic Quarter: Barri Gòtic, ya da Gothic Quarter Barselona’nın en eski bölgesi ve şehir merkezinde bulunması sebebiyle en yoğun yeri. Antik ve Roma Dönemi’nden kalma onlarca tarihi yapıyı bir arada görebileceğiniz bölge irili ufaklı meydanlarıyla da keşfedilmeyi bekliyor. Plaça de la Catedral, Plaça Reial, Plaça Sant Jaume bunlardan sadece birkaçı.

Barselona Katedrali: Gothic Quarter Bölgesi’nin merkezinde yer alan ve kentin ana katedrali olan Barselona Katedrali’nin yapımı 13. YY’da başlamış ve 200 yıl kadar devam etmiş. Bugün Avrupa’daki katedraller arasında da en etkileyicilerinden biri olan Barselona Katedrali sahip olduğu sanat eserleri, aziz heykelleri ve büyüleyici mimarisi ile kentte görülmesi gereken en önemli tarihi yapılardan biri. Her gün açık olan katedrale giriş 08:00 – 12:45 ve 15:30’dan sonrası ücretsiz, 13:00 – 15:30 arası ziyaret etmek isterseniz de kendinizin belirleyeceği küçük bir miktar bağış yapmanız gerekiyor.

La Sagrada Familia: 1882 yılından 1926’daki ölümüne dek Katalan mimar Antoni Gaudi’nin kendini adadığı Sagrada Familia son derece sıradışı bir mimariye sahip Gotik stili bir katedral. Yapımı hala bitmedi, bağışlarla sürdürülüyor. Ancak inşaat halinde bir kilise göreceğinizi düşünmeyin. İnşaatı devam eden kısımlar elbette var öte yandan La Sagrada Familia bitmemiş haliyle bile nefes kesici.

Aslında kilisenin yapımı için en başta başka bir mimar görevlendirilmiş. Bu mimarla yaşanan anlaşmazlıklardan sonra Gaudi projeyi devralmış ve orjinal neo Gotik stili biraz daha inovatif bir yaklaşımla değiştirmiş. Kilise bugün hala temel Gotik stili elementlere sahip olsa da yüzlerce sıradışı özelliğe de sahip. Sabahları 09:00’da ziyarete açılan Sagrada Familia’ya giriş ücreti 15 Euro ve uzun kuyruklarda beklememek için biletinizi önceden satın almanızı öneririm.

Santa Maria Del Mar: Yapımı 1383 yılında tamamlanan Gotik stili bir başka kilise de Santa Maria del Mar. Renkli vitray cam pencereleri ile doğal ışığın büyüleyici bir atmosfer yarattığı kilise Gaudi ve modernizmden önce şehrin tarihi, mimarisi ve sanatı hakkında ipuçları veriyor.

Pazartesi – Cumartesi günleri arasında 09:00 – 13:00 ve 17:00 – 20:30 arasında, Pazar günleri 10:00 – 14:00 ve 17:00 – 20:30 arasında ziyarete açık olan Santa Maria Del Mar Kilisesi’ne giriş ücreti ise 10 Euro.

2. Gaudi’nin Eserlerini ve Modernizmi Keşfedin

Barselona'da ne yapılır gaudi eserlerini gezin

Şüphesiz Barselona’nın en önemli turistik atraksiyonu Gaudi’nin dini veya sivil eserleri. Aslında bu da kentin tarihinin önemli bir parçası ancak Gaudi’nin Barselona şehrinde önemli bir yeri olmasından dolayı Barselona’da Ne Yapılır yazısında ayrı bir madde olarak yer almayı hak ediyor.

Kentin hemen her yerinde ünlü mimarin eserlerinden örnekler var. Yukarıda bahsettiğim Sagrada Familia gibi bir dini yapı dışında başlı başına bir masal diyarı Park Güell, La Pedrera (Casa Mila), Casa Battló, Torre Bellesguard ve Casa Vicens bunlardan sadece en önemlileri.

Hatta eğer bu eşsiz mimarin başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz, sıradışı eserlerine hayransanız aynı akımın devamı niteliğindeki Puig Cadafalch’ın Casa Amatller ve Palau de la Musica isimli eserlerini, Domenech Muntaner’in Casa Lleó Morera eserini de ziyaret edebilirsiniz. Ben kısaca bu yapılar arasında en popüler olanlarından bahsedeyim:

Casa Mila (La Pedrera): Passeig de Gracia ile Carrer de Provença’nın kesişiminde bulunan Casa Mila Gaudi’nin belki de “tuhaf” diyebileceğimiz eserlerinden biri. Kavisli, dalga şeklindeki balkonları, rengarenk seramikleri, bir bacalar bahçesini andıran çatısıyla görülmeye değer yerlerden. Aslında kentin önemli zenginlerinden birisi için yapılan bina bugün bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor ve turistik ziyaretlere açık. Her gün 09:00 – 20:30 ve 21:00 – 23:00 arası ziyarete açık olan La Pedrera’ya giriş ücreti 22 Euro.

Casa Battló: Gaudi’nin Barselona’daki yapıları arasında muhtemelen en ünlüsü Casa Battló. Casa Mila ile aynı caddede yer alan yapı UNESCO Kültür Mirasları arasında. Canlı renkleri, sıra dışı motiflerle dolu seramik işçiliği, bir ejderhanın prensesi kurtarma sahnesinin resmedildiği ön cephesi, iskeletimsi balkon ve pencereleriyle yine “tuhaf” denilebilecek bir tarzı var.

Bir zamanlar kentin zengin ailelerinden Battló’lara ait olan yapı bugün müze olarak gezginlere açık. Her gün 09:00 – 21:00 arası açık olan Casa Battló’ya giriş ücreti 23,50 Euro.

Barselona'da ne yapılır parc güell

Park Güell: Gaudi’nin bir başka eseri Park Güell, bir park ne kadar “tuhaf” olabilirse o kadar tuhaf. Aslında Barselona’nın zenginlerinden Eusebi Güell için yapılan park (bu arada Güell kelimesi Katalanca’da “İngiliz” anlamına geliyor) burada yer alan doğal yapıları koruyarak tasarlanmış. 42 hektar alana kurulu parktaki yapılar da sanki bir masaldan fırlamışcasına gerçek dışı. Burada parkın doğal ve tasarım güzellikleri dışında görebileceğiniz binalar ise Sala Hipóstala, Gaudi’nin Evi ve Turó de les Creus gözlem balkonu.

Her gün ziyarete açık olan parka giriş saatleri mevsime göre değişken ve giriş ücreti ise 8 Euro. Park içerisinde yer alan ve bugün artık müze olan Gaudi’nin Evi ise Ekim – Mart arası 10:00 – 18:00 arasında, Nisan – Eylül arasında 09:00 – 20:00 arasında açık ve giriş ücreti 5,50 Euro

3. Las Ramblas’da Yürüyün

Barselona'da yapılacak şeyler la rambla

Kentin en turistik ve en kalabalık caddesi Las Ramblas isteseniz de istemeseniz de yolunuzun düşeceği bir nokta aslında. Şehir merkezinde yer alan ve sadece yaya trafiğine açık olan bu cadde aynı zamanda kentin de simgelerinden biri.

Gündüzleri turistler kadar kentin yerlilerinin de keyifle yürüdüğü, geceleri bir eğlence ve parti alanına dönüşen cadde üzerinde sayısız cafe, restoran, mağaza ve kendine bağlı olan onlarca küçük sokak yer alıyor. Barselona’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısında bahsettiğim kentin en ünlü gıda pazarı Mercats de Boqueria’nın da burada yer aldığını söylemeliyim.

4. Camp Nou Stadyumu’nu Ziyaret Edin

Barselona'da ne yapılır barselona stadyum turu

Bir futbol fanatiği olsanız da olmasanız da Barselona Futbol Kulübü’nün –ve Katalanlar’ın- gurur kaynağı Camp Nou Stadyumu’nu ziyaret etmenizi öneririm. Ziyaretiniz sonrasında 100 bine yakın seyirci kapasitesi olan stadyumun misafir takımlar için neden ürkütücü olduğunu da anlayacaksınız.

Aslında mümkünse burada Barça’nın bir maçını izlemenizi tavsiye ediyorum ancak Barselona ziyaretiniz sırasında bir maç yoksa en azından stadyumu ve müzesini görmelisiniz. Stadyuma ait müzede kulübün kazandığı sayısız kupa ve ödüllerin yanı sıra, futbol kültürüne dair interaktif görseller, soyunma odaları ve stadyum turu da yer alıyor. Giriş ücreti ise 25 Euro.

5. Picasso Müzesi’ni Görün

Barselona'da yapılacak şeyler müze picasso

Barselona’da ne yapılır diye düşünürken “Gaudi’ye de doyduk artık, yeter” demeye başladıysanız estetik algılarınızı biraz değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Kentin bir başka sanat dehası Picasso’ya ait eserleri kronolojik bir şekilde görebileceğiniz, sanatçının gelişimini gözlemleyebileceğiniz Picasso Müzesi’ni gezmek için birkaç saatten daha fazla zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Zira müzede sanatçıya ait  binlerce eser yer alıyor.

Pazartesi hariç her gün ziyaret edebileceğiniz müze 09:00 – 19:00 arası açık ve giriş ücreti 11 Euro. (Çarşamba günleri kapanış 21:30’a kadar uzatılıyor ve her ayın ilk Pazar günü giriş ücretsiz).

6. Montjuic Tepesi’ne tırmanın ve Montjuic Kalesi’ni Görün

Barselona'da ne yapılır montjuic kalesi

Palau Sant Jordi ve 1992 Olimpiyat Oyunları’nda kullanılan diğer yapılar, Botanik Bahçeleri, Pavelló Mies van der Rohe and CaixaForum kültür merkezleri, Laribal Bahçesi ve Montjuic Kalesi gibi tarihi ve turistik yerleri görebileceğiniz Montjuic Tepesi’nin tırmanma noktası Plaça de Espanya Meydanı’nda başlıyor. Tepeye çıkmak biraz yorucu ancak yorulduğunuza değecek güzellikler göreceksiniz. 18. ve 19. YY’da hapishane olarak da kullanılan tepe hem tarihi hem de doğal güzellikler açısından son derece zengin.

Kasım – Mart ayları arasında 10:00 – 18:00 ve Nisan – Ekim ayları arasında 10:00 – 20:00 arası ziyarete açık olan Montjuic Tepesi’ne giriş ücreti 5 Euro. Pazar günleri saat 15:00’den sonra ve her ayın ilk Pazar günü herhangi bir saatte ise giriş ücretsiz.

7. Bir Konsere Gidin

Barselona'da yapılacak şeyler konser

Herkes bilmeyebilir ancak Barselona konser salonları ve canlı performans merkezleri ile dolu ve Razzmatazz, Apolo, Gran Teatre del Liceu, L’Auditori, Palau de la Musica Catalana bunlardan sadece birkaçı. Hatta kenti Primavera Sound, Festival Internacional de Jazz de Barcelona, Sonar veya Cruilla gibi müzik festivalleri zamanında ziyaret ederseniz yapılacaklar listenizde en azından 1 konsere gitmek mutlaka yer almalı.

8. Tapas Tadın

Barselona'da yapılacak şeyler

Barselona’da ne yapılır diye düşünürken gurme aktivitelerini sakın unutmayın. Birden fazla atıştırmalık yiyeceğin genel adı olan tapas sadece Barselona değil, tüm İspanya’ya özgü bir lezzet yelpazesi ve mutlaka ama mutlaka damak tadınıza uygun seçenekler bulabilirsiniz. Farklı tapaslarla ilgili daha detaylı bilgiyi Barselona’da Ne Yenir yazımda okuyabilirsiniz, burada sadece “mutlaka tapas tadın” demekle yetiniyorum.

9. Barseloneta Plajı’nın Tadını Çıkarın

Barselona'da yapılacak şeyler barceloneta plaji

Tüm bu tarihi ve sanatsal eserlerin dışında Barselona şehir plajlarına da sahip bir kent. Port Olimpic Limanı’nın ayırdığı iki plaj Barceloneta ve Nova Icaria masmavi berrak suları ve ince kumları ile keyif alacağınız yerlerden. Bunlar arasında daha popüler olanı Barceloneta. Plajda sadece cafe ve restoranlar değil, duşlar, giyinme kabinleri, şemsiye ve şezlonglar da mevcut, size sadece mayonuzu giyip güneşin tadını çıkarmak kalıyor. Sıcak günlerde, boş şezlong ve şemsiye bulabilmek için erken gitmeniz tavsiye edilir.

10. Cava ve Vermut Deneyin

Barselona'da yapılacak şeyler blog

Her ikisi de İspanyol’dan ziyade Katalan Kültürü’ne ait içkiler olan Cava ve Vermut Barselona ziyaretiniz sırasında denemeniz gereken farklı lezzetlerden (elbette ki eğer alkol seviyorsanız). Özellikle Pazar öğleden sonraları kalabalık bir grup (veya aile) eşliğinde Vermut içmek kentin yerlilerinin de geleneklerinden. Cava ise kutlama ve partilerin baş oyuncusu. İsterseniz Barselona’da deneyin, isterseniz hatıra olarak alıp evde için, ama Cava ve Vermut’u yapılacaklar listenize ekleyin.

Barselona’da ne yapılır yazısı boyunca İspanya’nın popüler şehri Barselona’da yapılacak şeyler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım. Şehirde ilgili ihtiyacınız olabilecek diğer önemli bilgileri Barselona gezi rehberi, Barselona gezilecek yerler ve Barselona’da nerede kalınır başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus BiletleriBU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD: ‘Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık durumuna ilişkin hiçbir bilgi yok’

ABD istihbaratından ismi açıklanmayan iki üst düzey yetkili Newsweek'e yaptığı açıklamada, Kim Jong Un'...

İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları belli oldu

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Er...

Koronanın 5 büyük lige faturası 3,5 milyar Euro

Dünyayı etkisi altına alan ve yaşamları derinden etkileyen korona virüs (Covid-19) salgını, kişileri bi...

Sağlıkçıların aileleri ile yaptığı görüntülü konuşmalar duygulandırdı

Korona virüs hastalarının tedavisinde görev alan sağlık personeli ile diğer hastanelerdeki çalışanlar, ...

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort