Amsterdam Ulaşım Rehberi

Avrupa 15 Ağustos 2018 - 15:51 235 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Amsterdam Ulaşım Rehberi
Amsterdam ulaşım hakkında bilgiler

Amsterdam ulaşım konusunda Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasında sayılıyor. Gezginlere sunulan çeşitli ulaşım seçenekleri sayesinde hem kente gelmek hem de şehir içinde seyahat etmek oldukça kolay hale geliyor.

Amsterdam Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hollanda’nın batısındaki Amsterdam, Kuzey Avrupa’nın turistik açıdan ilgi çeken kentlerinin başında geliyor. Kuzey Hollanda Eyaleti’nin sınırları içerisindeki kente ülkemizden gitmek için İstanbul, İzmir, Bodrum ve Antalya’da bulunan havaalanlarından düzenlenen direkt uçak seferlerinden yararlanabilirsiniz. Ortalama 3,5 saat süren bu uçuşlar Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air tarafından gerçekleştiriliyor. Avrupa’nın değişik kentlerinden ise KLM, British Airways, Delta ve Lufthansa gibi ünlü hava yolu şirketleri Amsterdam Schiphol Havalimanı’na seferler düzenliyor.

Amsterdam otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.Amsterdam’da hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Detaylı rehber için tıklayın.3 otel tavsiyesi: 3★ ibis Centre, 4★ Hotel Estheréa, 5★ Grand Hotel KrasnapolskyAmsterdam’daki popüler aktivitelerin biletlerini netten alın, rahat edin. Tıklayın.

Kıtanın belli başlı şehirlerinden Hollanda’nın başkentine kara yolu veya demir yolunu kullanarak da gidebilirsiniz. Başta İngiltere, İtalya, Lüksemburg ve Fransa olmak üzere farklı ülkelerden kente ulaşım için yararlanabileceğiniz otobüs, tren seferleri hakkında daha fazla bilgi için şu linke göz atabilirsiniz.

Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Amsterdam şehir merkezi havaalanı ulaşım

Ülkemiz de dâhil olmak üzere Avrupa’nın pek çok yerinden düzenlenen uçak seferlerinin varış noktası olan Amsterdam Schiphol Havalimanı, kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Her yıl yaklaşık 50 milyondan fazla yolcuyu ağırlayan havalimanından kentin merkezi yerleşimlerine ulaşım konusunda yararlanabileceğiniz çok sayıda seçenek bulunuyor.

Konfor ve zaman açısından bu seçenekler arasından tren seferleri öne çıkıyor. NS Dutch Railways bünyesinde gerçekleştirilen bu seferler dışında konfor sizin için önemliyse taksi veya eğer rezervasyon yaptırdığınız konaklama tesisinde veriliyorsa otel pickup seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Havaalanı ile kent merkezi arasında 24 saat çalışan otobüslere ek olarak benzer kalitede ulaşım hizmeti için özel firmaların sundukları shuttle seçeneklerini değerlendirebilir, hatta bir bisiklet kiralayıp kalacağınız yere pedal çevirerek gidebilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgileri Amsterdam Havaalanı şehir merkezi ulaşımı başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Amsterdam Tren Ulaşımı

amsterdam ulaşım rehberi hızlı trenler

Tren seferleri, Amsterdam’a gelmek veya buradan farklı şehirlere seyahat etmek isteyenler için konforlu, ekonomik ve keyifli ulaşım seçeneklerinden bir tanesi. Çoğu seferin başlangıç ve bitiş noktası olarak şehrin merkezi sayılan Dam Meydanı’na 10 dakikalık yürüyüş mesafesindeki Amsterdam Centraal adındaki merkez istasyon kullanılıyor. Merkez tren garı dışında kentin farklı bölgelerinde 4 istasyon daha faaliyet gösteriyor.

Brüksel ve Paris başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok önemli kentine tren seferleri merkez istasyondan başlıyor. Thalys, Intercity ve Eurostars gibi firmalara ait hızlı trenlerin kullanıldığı seferler sayesinde Brüksel’e 1 saat 49 dakikada ulaşılabiliyor. Paris yolculuğu ise 3 saat 18 dakikada tamamlanıyor. Kısa süren yolculuk nedeniyle Amsterdam’da tatil yapan çoğu gezgin zamanları varsa bu iki şehri günübirlik gezi planlarına dâhil ediyor. Eğer siz de böyle bir plan yapmayı düşünüyorsanız, seferler hakkında bilgi için Amsterdam Paris hızlı tren seferleri ve Amsterdam Brüksel hızlı tren seferleri başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Amsterdam'da şehir içi ulaşım

Şehir içi ulaşım seçeneklerinin fazla olması Amsterdam’ı keşfetmek isteyen gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. Sokaklarında keyifle yürüyebileceğiniz, güvenle pedal çevirebileceğiniz kenttin toplu taşıma filosu modern araçlardan oluştuğu için gidilmek istenen yer ne kadar uzakta olursa olsun yolculuk sırasında rahatlık hissi asla azalmıyor.

Yürüme: “Kuzeyin Venedik’i” lakabına sahip Amsterdam’ı enine boyuna keşfetmek için en ideal yöntem, yürümek. Kanallar çevresindeki sokaklar başta olmak üzere kentin merkezini tek başınıza veya gruplara katılarak rahatça gezebilirsiniz. Bu gezinti için dilerseniz kendi yürüyüş rotanızı oluşturabilir veya İnternet’te biraz araştırma yaparak kullanımı yaygın yürüyüş parkurlarından birisini seçebilirsiniz. Bilgilendirmenin kenti çok iyi tanıyan rehberler aracılığıyla yapılması, yürüyüş gruplarını cazip kılan en büyük etmen olarak öne çıkıyor.

Tramvay: Kent merkezinin dışında kalan bölgelere gidecekseniz, tramvayı kullanabilirsiniz. Amsterdam Tren İstasyonu (Centraal) önündeki duraklardan Amsterdam’ın farklı noktalarına seferler düzenleniyor. Modern araçlar vasıtasıyla yapacağınız bu keyifli yolculuk sırasında kentin popüler mekânlarını görme ve bol bol fotoğraf çekme fırsatını yakalayabilirsiniz. Saat 00.15’e kadar hizmet veren tramvayların nereye gittikleri numaraları ve renk kodları sayesinde kolayca anlaşılabiliyor.

Metro: Merkezden uzak yerleşimlere gitmenin en hızlı yolu ise metroyu kullanmaktan geçiyor. Kentin değişik bölgelerine ulaşım sağlayan 4 farklı hat bulunuyor. Eğer kent merkezindeyseniz Amsterdam Centraal dışında Nieuwmarkt ve Waterlooplein duraklarından metro araçlarına binebilirsiniz. Kısaca anlatmak gerekirse 53 ve 54 numaralı hatlar güneydoğudaki yerleşimlere gideceklere hizmet verirken, 51 numara Amstelveen’e ulaşımı sağlıyor. 50 ve 52 numaralı hatlar ise güneydoğu-batı, kuzey-güney yönünde ulaşıma izin verecek şekilde tasarlanmışlar.

Otobüs: Amsterdam ulaşım ağı bünyesinde yararlanabileceğiniz bir diğer toplu taşıma seçeneği olan otobüsler, tramvay ve metro seferlerinin sonlandığı gece yarısından sonra dış yerleşimler ile kent merkezi arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

Bisiklet: Yürüme ve tramvaydan sonra en fazla, hatta bazılarına göre onlardan bile daha çok, keyif veren ulaşım seçeneği olarak bisiklet gösteriliyor. Üstelik Hollanda’nın başkentinde bisiklet kullanmak, en az diğer ulaşım araçlarına binmek kadar güvenli. Bu zevkli aktiviteyi, dilerseniz sadece bisikletçilere ayrılmış özel yollarda tek başınıza veya yürüyüş seçeneğinde de bahsettiğim gibi gruplara katılarak gerçekleştirebilirsiniz. Bisiklet kiralamaya karar verirseniz Dam Meydanı, Amsterdam Centraal, Leidseplein gibi merkezi yerlerde günlük 8 ila 10 Euro arasında değişen fiyatlar sunan firmalara başvurabilirsiniz.

Amsterdam tatili sırasında yararlanabileceğiniz şehir içi ulaşım seçenekleri hakkında ayrıntılı bilgileri Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & I Amsterdam Card

Amsterdam ulaşım fiyatları, indirim kartları

Otobüs, metro ve tramvayda geçerli tek seferlik biletler 2,90 Euro fiyatla satışa sunuluyor. 1 saat boyunca kullanılabilen bu biletin dışında daha fazla geçerlilik süresine sahip, ekonomik çözümler de bulunuyor. GVB’nin çok günlük kartı, tüm ürünler arasında geçerlilik süresi bakımından en fazla seçeneğe sahip olanı. Tren seferlerini düzenleyen NS’in gezginlere sunduğu Amsterdam Travel Ticket ve OV-chipkaart isimli iki farklı ürünü bulunuyor. İlki 1 ila 3 gün arasında geçerliyken, ikincisi bakiye yüklenerek kullanılıyor.

I Amsterdam Card ise geniş kapsamı ile diğer ürünlerden ayrılıyor. Kentin pek çok popüler noktasını oldukça cazip indirimlerle gezmenize imkân tanıyan kart ile toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilir, 1 saatlik kanal turuna ve tek günlük Hop On Hop Off seçeneklerinden bedel ödemeden yararlanabilirsiniz. I Amsterdam Card’a ilişkin aklınızda oluşabilecek tüm soruların yanıtlarını I Amsterdam Card Nedir? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Amsterdam Hop On Hop Off Otobüs Turları

amsterdam turistik otobüs şehir içi ulaşım

Gezginlere tekne ve otobüs gezintilerini bir arada sunan Hop On Hop Off turları, Amsterdam ulaşım seçenekleri arasında en kapsamlısı. 24 ve 48 saatlik iki farklı seçenek halinde sunulan turların en cazip yanı, gezginlere herhangi bir durakta inip çevreyi gezdikten sonra ister aynı duraktan isterlerse de bir sonrakinden başka bir araca binme olanağı tanıması. Böylece kentin popüler mekânlarını ziyaret etmek oldukça kolay hale geliyor. Sadece tekne veya sadece otobüs şeklinde tasarlanan gezinti programlarına ek olarak her iki seçeneği barındıran birleşik turlar da gezginlerin tercihlerine sunuluyor.

Biletlerini operatör firmanın online satış kanalından satın alabileceğiniz turlarda bilgi almak, 16 ila 18 arasında değişen dil desteğine sahip GPS bağlantılı sesli rehberlik hizmeti sayesinde oldukça kolay. Hop On Hop Off turların kapsamları, bilet fiyatları ve online satış kanalları hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri Amsterdam Hop On Hop Off Turlar başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Amsterdam Tekne Turu

Amsterdam ulaşım rehberi tekne turu

Amsterdam’da yapılabilecek aktivitelerin başında, kentin bugünkü hale gelmesinde büyük payı olan 100 kilometre uzunluğundaki kanallarda düzenlenen tekne turlarına katılmak geliyor. Standart 1 saatlik turlardan yemekli olanlara kadar pek çok seçeneğe sahip turlar, kanal ve çevresi ile iç içe olmanıza izin veren özel tekneler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Lovers, Blue Boat, Stromma gibi firmaların uygun fiyatlarla düzenledikleri Amsterdam kanal turları ile ilgili detayları öğrenmek ve YouTube kanalımda paylaşmış olduğum videoyu izlemek için isterseniz Amsterdam Kanal Turu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Amsterdam gezi rehberi dahilindeki en önemli konulardan birisi olan ulaşım hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kentin ziyaret edilebilecek popüler noktalarını “Amsterdam Gezilecek Yerler”, konaklama seçeneklerini “Amsterdam’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazılarımı okuyarak öğrenebilirsiniz.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort