Amsterdam Gezi Rehberi

Avrupa 15 Ağustos 2018 - 15:51 232 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Amsterdam Gezi Rehberi
amsterdam gezi rehberi blog

Dünya üzerinde gezginlere eğlence, sanat, kültür ve gastronomi alanlarında eşit oranda zengin içerik sunabilen çok az kent bulunuyor. Hollanda’nın başkenti Amsterdam da kendine özgü yapısıyla bu tarz kentlerden bir tanesi. Kentte aynı gün içerisinde kültür gezileri yapabilir, bir gurme gibi enfes lezzetlerin tadına bakabilir, birbirinden değerli tabloları inceleyebilir, hatta dilerseniz çılgın eğlencelere vakit ayırabilirsiniz. Tatilcilere kanallarında romantizmi, Red Light District’te sıra dışı hayatı yaşama olanağı sunan kentte tüm bu aktiviteleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aklınızda oluşan tüm soruların cevaplarını detaylı Amsterdam gezi rehberi ile öğrenebilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi

Hollanda’nın başkenti ve turistik açıdan en fazla ilgi çeken şehri konumundaki Amsterdam, 13. yüzyılın başında Amstel Nehri kıyısına bir balıkçı köyü olarak kurulmuş. Nijmegen, Utrecht, Rotterdam gibi ülkenin diğer önemli yerleşimlerine göre daha genç sayılabilecek Amsterdam’ın şehirleşme süreci ise kuruluşundan bir yüzyıl sonra başlamış. 16. yüzyılda İspanyollar’a karşı verilen bağımsızlık mücadelesinin önemli olaylarına sahne olan kent, Hollanda’nın zenginleşmeye başladığı Altın Çağ’da sömürgelere hükmeden şirketlerin merkezlerine ev sahipliği yapmış. Amsterdam gezi rehberi dâhilindeki en önemli konulardan olan gezilecek yerlerin önemli bir kısmını oluşturan müzelerinin ve kanallarının büyük çoğunluğu, kentin 2. Altın Çağı olarak anılan 19. yüzyılın sonunda hayata geçirilmeye başlanan genişleme projeleri sırasında inşa edilmiş. Kurulduğu ilk zamanlardan itibaren hoşgörünün merkezi olarak anılan kent, çok kültürlü yapısı sayesinde 1900’lü yılların sonlarına doğru Kuzey Avrupa’nın en fazla turist çeken kentlerinden birisi haline gelmiş.

Amsterdam otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.Amsterdam’da hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Detaylı rehber için tıklayın.3 otel tavsiyesi: 3★ ibis Centre, 4★ Hotel Estheréa, 5★ Grand Hotel KrasnapolskyAmsterdam’daki popüler aktivitelerin biletlerini netten alın, rahat edin. Tıklayın.

Kuzey Hollanda Eyaleti’nin merkezinde yerel halkın arasında ana dil olan Flemenkçe’nin yanı sıra Türkçe ve Farsça gibi dilleri konuşan topluluklar da bulunuyor. Amsterdam’da çoğu kişiyle İngilizce konuşarak da anlaşabilirsiniz. Dilde görülen çeşitliliğin bir benzeri, din konusunda da yaşanıyor. Nüfusunun büyük çoğunluğu herhangi bir inanç sistemini benimsememiş olan Amsterdam’da Katolik Hıristiyan ve Müslüman halk nüfusun önemli bir kısmını oluşturuyor. Hatta kentte nüfusları az da olsa Hinduizm, Budizm gibi farklı inanç sistemlerine mensup topluluklar da yaşıyor.

amsterdam gezi rehberi hakkında bilgilerAmsterdam gezi rehberi | gezipgordum.com

Kültürel çeşitliliğin Avrupa’daki doruk noktası sayılan Amsterdam hem turizm hem de ticari açısından önemli bir merkez konumunda olduğundan, kente ulaşım seçenekleri bir hayli gelişmiş durumda. Hollanda’nın batısında yer alan kente ülkemizden düzenlenen direkt uçak seferleri; Avrupa’nın Paris, Londra, Brüksel gibi belli başlı başkentlerinden ise deniz, hava, kara ve demir yolu ağı ile rahatça ulaşabilirsiniz. Kente seyahat için kullanabileceğiniz tüm seçenekler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Amsterdam Nerede ve Nasıl Gidilir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Hollanda seyahatinizde geçerli bir vizeniz yoksa Schengen Vizesi almanız gerekiyor. Vize hakkında genel bilgileri, fiyatları, gerekli evrakları, başvuru süreci gibi konular olmak üzere ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri “Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?” başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

amsterdam gezi rehberi blog

Okyanus ikliminin etkisindeki Amsterdam’da yılın büyük bölümünde ülkemize oranla daha soğuk ve kapalı hava şartları hüküm sürüyor. Özellikle Kasım ayından Mart’a kadar olan dönemde havanın bulutlu ve yağışlı olduğu gün sayısı bir hayli fazla. Kışın gezginleri kent gezisi sırasında sıkıntıya düşürebilen bir diğer etkense batı yönünde esen ve şiddetini aniden artıran rüzgârlar. Bu etmenler göz önüne alındığında Amsterdam’a seyahat etmek için en ideal zaman olarak Nisan başından Ekim sonuna kadarki dönem öne çıkıyor. Özellikle sıcaklıkların ılıman olduğu Haziran-Ağustos arasında rahatlıkla kenti gezebilirsiniz. Sonbahar ayları ise kanal gezileri için en ideal zaman.

Her ne kadar kanalları, tarihi, mimarisi, eğlence olanakları ile öne çıksa da festivalleri ve resmi günleri kentte gitmek için en iyi zamanlar olarak gösteriliyor. Kültürel etkinlikler içerisinde en önemlisi her yıl 27 Nisan’da kutlanan King’s Day. Dj performansları, canlı müzik etkinlikleri ve şehir genelinde kurulan çok sayıdaki sokak pazarı eşliğinde kutlanan bu günün dışında 29 Temmuz6 Ağustos arası gerçekleştirilen Amsterdam Pride, 30 Kasım 2017’den 21 Ocak 2018’e kadar sürecek Işık Festivali, haziran boyunca devam eden Hollanda Festivali kente seyahat etmek isteyenlerin ilgisini çekebilecek diğer önemli kültürel organizasyonlar.

Amsterdam’da Nerede Kalınır?

amsterdam otel tavsiyesi5 yıldızlı NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky, şehrin tam merkezi olan Dam Meydanı üzerinde yer alan çok popüler bir otel.

Konaklama, Amsterdam gezi rehberi dâhilindeki en zengin konuların başında geliyor çünkü kent, hem tesislerin faaliyet gösterdikleri bölge sayısı hem de konaklama tesisi çeşitliliği bakımından her seviyedeki bütçeye uygun bir çözümü barındırıyor. Çeşitli ulaşım araçlarını kullanabilme kolaylığı sağlaması ve merkezi konumu nedeniyle konaklama bölgeleri arasında en avantajlısı, Amsterdam Merkez Tren İstasyonu çevresi. Bölge, kente yaptığım son seyahatte tercih ettiğim 3 yıldızlı Hotel ibis Amsterdam Centre başta olmak üzere çok sayıda konaklama tesisine ev sahipliği yapıyor. Daha merkezi bir konum arayanlar için Dam Meydanı ve çevresindeki tesisler ideal seçenekler. Üstelik kentin kalbi sayılan meydanın çevresinde ekonomik fiyatı ile pek çok gezginin beğenisini kazanan 3 yıldızlı RHO Hotel’den, konforun ön planda olduğu 5 yıldızlı NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky’ye kadar farklı kriterlere uyan çok sayıda tesis bulabilirsiniz.

Yukarıda saydığım merkezi bölgelerin dışında Amsterdam’da tercih edebileceğiniz farklı özelliklere sahip yerler de bulunuyor. Harekete yakın olmak isteyenler için Red Light District sınırları içerisinde ekonomik konaklama tesisleri faaliyet gösteriyor. Kentin sanatla, kültürle iç içe olmayı tercih edenlere hitap eden kısımları ise Jordaan ve Müzeler Bölgesi.

Amsterdam’da nerede kalınır sorusuna zahmetsizce cevap bulmak isterseniz, otel araştırmanızı benim de tercihim olan Booking.com üzerinden yapabilirsiniz. Site sayesinde tesislerin misafirlerine sağladığı tüm hizmetleri ayrıntılı bir şekilde öğrenip, daha önce buralarda konaklayan gezginlerin yorumlarını okuduktan sonra kararınızı kolaylıkla verebilirsiniz. Ayrıca konaklamaya 24 saat kalana kadar iptal olanağı sağlayan sitenin sunduğu erken rezervasyon fırsatları sayesinde  NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky gibi kentin üst düzey otellerinde 3-4 yıldızlı tesislere yakın fiyatlarla konaklama olanağı bulabilirsiniz.

Daha fazla konaklama tavsiyesi için aşağıda yer alan linkler üzerinden ulaşabileceğiniz yazılarımı okuyabilirsiniz.

Amsterdam’da Nerede Kalınır? Otel TavsiyeleriAmsterdam Konaklama Rehberi (Tavsiyeler, Öneriler)Amsterdam Merkezi Otel Tavsiyesi: 3★ Rho HotelAmsterdam Merkezi ve Ekonomik Otel Tavsiyesi: 3★ ibis CenterAmsterdam Lüks Otel Tavsiyesi: 5★ Krasnapolsky

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

amsterdam'da gezilecek yerler dam meydanıDam Meydanı, şehrin en önemli ve hareketli noktası…

Kentin gezilip görülmesi gereken popüler mekânlarını listelemek, sizlere Amsterdam gezi rehberi hazırlarken en fazla zorlandığım bölümlerden birisi oldu. Çünkü yüz ölçümünün küçüklüğüne rağmen başkentte hem eğlence tutkunlarına hem de Amsterdam’ın kültürel yönünü tanımak isteyen gezginlere yönelik çok sayıda mekân bulunuyor. Uzunluğu 100 kilometreyi bulan ve kentin gelişmesine büyük katkıları olan tarihi kanallar, tek başlarına bile bana ve birçok gezgine göre Amsterdam’a gitmek için yeterli bir neden.

Kraliyet Sarayı, Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi ve Nieuwe Kerk’in yer aldığı Dam Meydanı, çevresindeki fırsatlar nedeniyle gezi listesinde mutlaka yer alması gereken bir diğer önemli mekân konumunda. Günün her saati hareketli Rembrandtplein da Dam ile benzer özellikleri taşıyor.

Seyahat ettikleri kentlerin kültürüne ve sanatına önem veren gezginler için Kuzeyin Venedik’inde ziyaret edilebilecek farklı özelliklere sahip çok sayıda müze faaliyet gösteriyor. Bünyesinde 200’den fazla tabloyu ve 500’den fazla çizimi barındıran Van Gogh Müzesi ile Hollanda’nın Altın Çağı’nda yaşanan sanatsal olaylara ışık tutan Rijksmuseum, Amsterdam’da müze dendiğinde akla ilk gelen yerler. Museum Het Rembrandthuis (Rembrandt Evi Müzesi) ve Stedelijk Müzesi de ilgi çekici koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Kentin tarihine ışık tutan mekânların başındaysa II. Dünya Savaşı’nın tüm acımasızlığını gözler önüne seren dünyaca ünlü Anne Frank Evi ve Amsterdam Tarih Müzesi sayılıyor. Mimari açıdan kentin öne çıkan yapıları ise Kraliyet Sarayı ile Begijnhof.

Amsterdam Gezilecek Yerler” başlıklı yazımız aracığıyla sizlere değinmiş olduğum gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi edinebilir, mekânların fotoğraflarını görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Listede yer alan bu yerlerin konumlarını ise “Amsterdam Gezilecek Yerler Haritası” başlığı altında bulabilirsiniz.

Amsterdam’da Ne Yapılır?

amsterdam gezi rehberi yapılacak şeyler

Amsterdam her tarzda gezgine keyifli bir gezi yaşatabilecek imkanlara sahip. Bir gezgin için Amsterdam, dünyaca ünlü müze ve sanat galerinde gezmek, bisikletle kanallar arasında dolaşmak demekken başka bir gezgin için Amsterdam, coffeeshoplarda keyiflenip Red Light District‘te keyifli zaman geçirmek demek olabilir. Siz hangi tarz gezgin grubuna giriyorsunuz bilemiyoruz ama bize göre şu listede yer alan maddelerin en azından birkaçını yapmadan şehirden ayrılmayın;

Kanallar arasında dolaşın.Kanal turu yapın.Müzeleri keşfedin.Bisikletle gezin.Red Light District’te kırmızı lambalı evleri görün.I Amsterdam yazısı önünde fotoğraf çektirin.Sokak pazarlarını gezin, alışveriş yapın.Yerel lezzetlerin tadına bakın.Vondelpark’ta kafa dinleyin.Coffeeshop’ları gezin.

Amsterdam’da yapılacak şeyler listemiz hakkında detaylı bilgileri “Amsterdam’da ne yapılır? Yapılacak şeyler listesi” başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Amsterdam’da Ulaşım

amsterdam'da ulaşım rehberi

Ulaşım, gezginlere sunulan seçeneklerin fazlalığı göz önünde bulundurulduğunda Amsterdam gezi rehberi içerisinde en rahat edeceğiniz konulardan bir diğeri. Havaalanından kent merkezine veya merkezden kentin dış yerleşimlerine otobüs, metro, taksi, tren gibi seçeneklerin yanı sıra tramvay seferlerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Hatta doğa dostu bir seçenek olarak bisiklet kiralayarak şehir turu atabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir aracı kullanmadan da kenti rahatça gezebilirsiniz. Yürümeyi tercih ederseniz, dilerseniz operatör firmaların düzenledikleri turlara katılabilir veya gezilecek yerler listesine bağlı kalarak kendi rotanızı oluşturabilirsiniz.

Amsterdam’ın geçmişte su taşkınlarını önlemek ve ticaret için kullanılan kanalları, günümüzde kent içi ulaşıma çeşitlilik katan unsurların başında geliyor. Bu duruma örnek olarak kanal turları ve onlardan daha kapsamlı olan Hop On Hop Off tekne turunu gösterebilirim. Pek çok Avrupa kentinde sadece otobüslerle gerçekleştirilen indi bindi turlar, kentin merkezini şekillendiren kanal ağı sayesinde tekne turu seçeneği ile gezginlere sunuluyor. Bu turlara katıldığınız takdirde hem kent içi ulaşım ihtiyaçlarınızı ekonomik bir yolla çözebilir hem de tıpkı klasik kanal turlarında olduğu gibi kenti ve yerel halkı farklı açılardan gözlemleyebilirsiniz.

amsterdam gezi rehberi ulaşım, turistik otobüs ve tekneler

Hollanda’nın başkenti, Avrupa’nın önemli demiryolu ağının üzerinde bulunuyor. Hızlı tren seferlerine uygun şekilde tasarlanmış bu hatlar sayesinde Brüksel, Paris, Londra ve Lüksemburg başta olmak üzere pek çok kentten Amsterdam’a günübirlik seyahat edilebiliyor.

Amsterdam’ın gezginlere pek çok farklı seçenek sunan ulaşım imkânları hakkında daha fazla ayrıntıya ihtiyaç duyarsanız, aşağıdaki başlıklara da göz gezdirebilirsiniz.

Amsterdam Ulaşım RehberiAmsterdam Nerede ve Nasıl Gidilir?Amsterdam Havaalanı Şehir Merkezi UlaşımAmsterdam Paris Hızlı Tren Seferleri (Fiyatlar, Tavsiyeler)Amsterdam Brüksel Hızlı Tren Seferleri (Fiyatlar, Tavsiyeler)Amsterdam Şehir İçi UlaşımAmsterdam Hop On Hop Off Tekne TuruAmsterdam Kanal Turu

Amsterdam’da Alışveriş

amsterdam'da alışveriş rehberi

Kentin, çok kültürlü ve hoşgörüye dayalı yapısı sayesinde yüzyıllar içerisinde geliştirdiği alanların başında alışveriş geliyor. Amsterdam gezi rehberi dâhilindeki başlıklar arasında özgünlüğü ile dikkat çeken alışveriş konusunda, kentin trafiğe kapalı caddeleri her zevke ve bütçeye uygun içeriği barındırıyor. Dilerseniz Kalverstraat, Leidsestraat ve Nieuwendijk gibi caddelerdeki mağazaları veya De 9 Straatjes’i ilgi çekici ürünler bulmak için tercih edebilirsiniz. Bu bölgelerde tekstil ürünlerinin yanı sıra Hollanda’ya özgü tahta ayakkabı ve porselen çeşitlerini bulabilirsiniz.

Amsterdam’daki alışveriş olanakları sadece caddelerin üzerinde bulunan mağazalardan ibaret değil. Kentin farklı bölgelerinde kurulan sokak pazarlarında lale soğanları, çiçek tohumları, taze çiftlik ürünleri, antika eşyalar ve çok daha fazlası alışveriş tutkunu gezginleri bekliyor. Ayrıca kentte kırtasiyeden tekstile, gıdadan mutfak eşyasına kadar farklı kategoriden ürünlerin satıldığı De Bijenkorf, Albert Heijn, HEMA ve Magna Plaza gibi alışveriş merkezleri hizmet veriyor.

Amsterdam’daki alışveriş olanakları, kente özgü satın alınabilecek ürünler ve çok daha fazlasına aşağıdaki linkler aracılığyla ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Alışveriş RehberiAmsterdam’da Ne Alınır?Amsterdam’da Nerede Alışveriş Yapılır?Amsterdam’da Satılan Hediyelik Eşyalar (Foto Galeri)

Amsterdam’da Yeme İçme

amsterdam gezi rehberi yemek

Kentin kendine has özelliklerini en iyi şekilde vurgulayan konulardan bir diğeri ise yeme-içme. Gastronomi meraklısı olmasanız bile kendinizi kolayca Amsterdam sokaklarını gezerken pek çok lezzeti tatmaya dalmış bir şekilde bulabilirsiniz çünkü kentin çok kültürlü yapısı bu kategoride de kendisini göstermiş ve yerel mutfak kültürünün pek çok damak çatlatan lezzetle zenginleşmesine yol açmış. Sömürge döneminde Endonezya’dan Amsterdam’a gelen Rijkstafel ile Orta Doğu’nun en bilinen lezzetleri arasında başı çeken kebaplar ve falafeli zamanla yerel halkın en sevdikleri yemeklere dönüşmüş. Yerel halk arasında bu lezzetlerin dışında tüketimi yaygın olan yemeklerin başında Stamppot, Hotspot, Erwtensoep gibi içeriği zengin çeşitler geliyor. Amsterdam gezi rehberi dâhilinde sıralamış olduğum tüm bu lezzetlerin yanı sıra kentte tatil günlerinizi geçirirken kent mutfağında tatlıların ve atıştırmalıkların özel bir yere sahip olduğunu hemen fark edebilirsiniz.

Amsterdam’a özgü yemekleri, bu lezzetlerin tadına bakabileceğiniz mekân önerilerini ve helal gıda standartlarına uygun restoranları daha önce yayınlamış olduğumuz aşağıdaki yazılarımda sizler için derledim.

Amsterdam YemekleriAmsterdam’da Ne Yenir?Amsterdam’da Helal Yemek & Türk Restoranları

I Amsterdam Card Nedir?

amsterdam indirim kartı I Amsterdam card hakkında bilgiler

Amsterdam şehir içi ulaşım araçlarında kullanabileceğiniz farklı günlük kart seçenekleri bulunuyor. Ancak sahip oldukları pek çok özelliğe rağmen hiçbiri gezginlere I Amsterdam Card kadar ayrıcalık tanımıyor. Basitçe kent indirim kartı olarak tanımlayabileceğim ürün, sahibine ulaşım araçlarını belirli bir süreyle bedava kullanma ve müzelere, cazibe noktalarına indirimli olarak girme avantajı veriyor. Bu sayede bütçenizin normalde önemli bir kısmını tüketecek olan iki ana konuda çok küçük meblağlar harcayıp, geri kalan paranızın tamamını alışverişe, eğlenmeye ve daha da önemlisi konaklamaya ayırabilirsiniz. Kart ile birlikte gelen detaylı şehir haritası sayesinde Amsterdam sokaklarında ve caddelerinde yerel halktan biriymiş gibi dolaşabilirsiniz. Hatta kart sayesinde 1 saatlik kanal gezisine ve 1 günlük Hop On Hop Off tura ücretsiz katılabilirsiniz.

Amsterdam gezi rehberi içerisinde sizlere belli başlı özelliklerini anlattığım kartın sunduğu tüm avantajları, geçerli olduğu yerleri, fiyatını ve bu ürüne nasıl sahip olacağınızı daha önceden yayınlamış olduğum “I Amsterdam Card Nedir” başlıklı yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Coffeeshop Nedir, Nelere Dikkat Etmek Lazım?

amsterdam gezi rehberi coffeeshops

Amsterdam’a giden pek çok gezgin için sıra dışı bir deneyim dendiğinde akla gelen ilk konular uyuşturucu kullanımı ve coffeeshop’lar oluyor. Durum böyle olunca Amsterdam gezi rehberi hazırlarken ben de bu konular hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Tüm satış işlemlerinin devlet kontrolünde yapıldığı bu mekânlarda sadece yasal statüdeki hafif uyuşturucular sınıfındaki marijuana ve kenevir satışı yapılıyor. Alkollü içki ve başka tür keyif verici madde satışının yasak olduğu coffeshoplar’ın çoğunda ürünlerin yan etkilerini gidermek için yiyecek ve içecekler de müşterilere sunuluyor. Hatta bir kısmında bira satışı yapılıyor. Coffeeshop çalışanları müşterilerden gelen soruları, çok alakasız olmadığı sürece detaylıca yanıtlayıp önerilerde bulunabiliyor. Bu nedenle eğer kafanızda soru işaretleri olursa görevliye danışmaktan çekinmemenizi tavsiye ederim.

Bu mekânlardan alışveriş yapmak isteyenlerin 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Bu kurala uyan her birey içmek için herhangi bir ek mevzuat olmaksızın gramla ot satın alabiliyor. Ayrıca diledikleri takdirde dükkânın dışına çıkıp, almış oldukları maddeleri sokaklarda, kanal kenarında, otellerde veya kamp alanlarında tüketebiliyor.

Kabaca anlatmak gerekirse marijuana, kenevir bitkisinin kurutulması ile elde ediliyor. Genelde tütün gibi kâğıda sarılarak içiliyor. Bu yaygın yöntemin yanı sıra duman veya buhar yoluyla da kullanılabiliyor. Ayrıca bu maddeden elde edilen yağ, brownie’ye benzeyen “space cake” içine karıştırılarak da tüketime sunuluyor. Kenevir bitkisinin kişiye enerji veren Sativa ve sakinlik hissi yaratan Indica olmak üzere 2 farklı türü bulunuyor. Sativa gündüz, Indica ise gece kullanımı için öneriliyor.

Amsterdam’da bu tarz keyif verici maddeleri, The Bulldog gibi sadece belli başlı dükkânlardan almakta fayda var. Sokaklarda satılanlardan ise hem yasal olmadıkları hem de ne içerdikleri belli olmadığı için uzak durmak gerekiyor. Kimi zaman keyif verici maddelerin etki süreleri uzun olabiliyor. Bu nedenle etkisini göstermeden üst üste bu maddeleri tüketmekten kaçınılması, istenmeyen sonuçların doğmasını engelleyebiliyor. Fazla tüketim sonucu ortaya çıkan etkiler uyku veya tatlı yenilerek azaltılabiliyor. Yine de yasal uyarılara sıkı sıkıya bağlı kalmanızı tavsiye ederim.

Kırmızı Fener Mahallesi: Red Light District

amsterdam gezi rehberi red light district

Özellikle kente ilk defa gidecek gezginlerin en çok merak ettikleri yerlerin başında gelen Red Light District, sıra dışı eğlenceler arayanlar kadar kültür meraklılarını da kendisine çekmeyi başaran son derece ilginç bir yerleşim bölgesi. Asıl adı De Wallen olan yerleşim, Amsterdam kent sınırları içerisindeki 3 Red Light District’in en büyüğü. Tarihi 13. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanan bölgeyi dünya çapında üne kavuşturan hafif uyuşturucu satışı ve fahişelik ilk günlerden beri devlet kontrolünde devam ediyor. Sokakları coffeeshop’lar, erotik içerikli eğlence mekânları, sexshop’lar ile dolu olan Kırmızı Fener Mahallesi’nde farklı mutfak kültürlerine özgü menülere sahip kafeler, restoranlar ve Amsterdam’ın en eski yapılarından birisi sayılan Oude Kerk yer alıyor.

Amsterdam gezi rehberi başlıkları arasında birçoklarına göre en ilgi çekicisi olan tarihi yerleşim bölgesini detaylıca tanımak için “Red Light District (Amsterdam Kırmızı Fener Mahallesi)” adlı yazımıza birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli.

Amsterdam Gece Hayatı

amsterdam gezi rehberi gece hayatı

Amsterdam gezi rehberi dâhilinde size son sırada anlatacağım konu, Amsterdam’ın dünyaca ünlü gece hayatı. Gün içerisinde kültürel yönüyle öne çıkan Amsterdam, havanın kararmasıyla birlikte eğlencenin baş rolde olduğu bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Gün batımının ardından konuklarını ağırlamaya başlayan mekânlarda herkese uygun içerik kolaylıkla bulunabiliyor. Dilerseniz klasik, caz, rock veya indie tarzında canlı performansları dinleyebilir ya da Dj’lerin coşturduğu kalabalıklara karışıp, çılgınlar gibi dans edebilirsiniz. Biraz daha özel bir deneyim istediğinizdeyse soluğu yetişkinlere yönelik Red Light District’te alabilirsiniz.

Hareketlilik anlamında Kırmızı Fener Mahallesi’nden sonra en fazla öne çıkan yerler Leidseplein ve Rembrandtplein. Saymış olduğum üç bölgede de eğlenceye yönelik çok sayıda mekân faaliyet gösteriyor.

Amsterdam’ın ünlü gece kulüplerinin başında gezginlere 24 saat boyunca keyifli vakit geçirmeyi amaçlayan De School, oldukça büyük bir alana sahip WesterUnie ve yıl içerisinde birbirinden büyüleyici organizasyonlara ev sahipliği yapan The Box geliyor. I Amsterdam Card sahiplerine cazip indirimler sunan bu mekânlar dışında canlı performanslarla sanatı bir arada sunan Sugarfactory, efsanevi İT’nin yerine açılan AIR Amsterdam ve genç yeteneklere şans vermesiyle tanınan Clup Up kentte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz diğer mekânlar. Red Light District’te ise konu eğlence olunca akla ilk gelen mekân, ünlü sex tiyatrosu Cassa Rosso oluyor.

Amsterdam gezi rehberi boyunca tavsiye ettiğim aktiviteleri yaparken ve popüler mekânları ziyaret ederken, tatil anılarınızı ölümsüz hale getirecek fotoğraflar çekmeyi sakın unutmayın. Eğer kentte fotoğraf çekilebilecek en iyi noktaların hangileri olduğunu merak ediyorsanız, “Amsterdam’da Fotoğraf Çekilecek En Güzel Yerler” isimli yazıma göz atıp, bu yerlerin konum bilgilerini edinebilirsiniz.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort