Amsterdam Alışveriş Rehberi

Avrupa 15 Ağustos 2018 - 14:22 206 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Amsterdam Alışveriş Rehberi
Amsterdam alışveriş rehberi

Amsterdam’a gelen çoğu gezginin seyahat programında alışveriş yapmak genelde ilk sıralarda yer alıyor. Deneyimli bireylerin kısa sürede tamamladıkları bu önemli aktivite, seçenek fazlalığı nedeniyle kente ilk defa gelenlerin kafasında ufak bir karışıklığa sebep olabiliyor. Eğer böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız kişisel deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım Amsterdam alışveriş rehberi size yol gösterici bir kaynak olabilir.

Amsterdam Alışveriş Hakkında Bilgiler

Amsterdam’da alışveriş olanaklarına değinmeden önce bütçe açısından sıkıntı yaşamamanız için temel birkaç konu hakkında bilgi vermenin doğru olacağını düşünüyorum.

Amsterdam otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.Amsterdam’da hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Detaylı rehber için tıklayın.3 otel tavsiyesi: 3★ ibis Centre, 4★ Hotel Estheréa, 5★ Grand Hotel KrasnapolskyAmsterdam’daki popüler aktivitelerin biletlerini netten alın, rahat edin. Tıklayın.

Para Birimi: Hollanda’nın tüm kentlerinde olduğu gibi Amsterdam’da da Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olan Euro kullanılıyor. 1 Euro 100 Cent’e (¢) eşdeğerdir. (Not: Mağazalarda 100€ üzeri kabul edilmeyebilir.)

Döviz Bozdurma: Kentteki alışveriş mekânlarında Euro’nun yanı sıra Amerikan Doları kullanılabiliyor. Bu iki para biriminin dışında kalanlarsa kabul edilmiyor. Eğer para bozdurma ihtiyacı duyarsanız, kentin çeşitli yerlerindeki döviz bürolarını kullanabilirsiniz. Döviz almadan önce komisyon farkı olabileceği için birkaç yerden fiyat almakta fayda var.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Amsterdam’da kredi kartı kullanımı, Amerika ya da İngiltere’deki kadar yaygın değil. Faaliyet gösteren kimi restoran, kafe ve otellerde kredi kartı hiçbir şekilde kabul edilmezken, bir bölümünde kart kullanılmak istendiğinde normal fiyatın %5’i kadar komisyon alınıyor. Alışverişte ve hizmet alımı sırasında sadece Visa, Mastercard ve American Express gibi yaygın kullanılan elektronik bankacılık ürünleri ile işlem yapılıyor. Tatiliniz sırasında para çekebileceğiniz ATM’ler ise kent merkezindeki çeşitli noktalarda bulunuyor. Bu makineleri kullanabilmek için tek yapmanız gereken Türkiye’den ayrılmadan önce bankanızla görüşüp, kartınızın bağlı olduğu ana hesabı yurtdışı işlemlere uygun hale getirilmesini sağlamak. Ayrıca sıkıntı yaşamamak adına bankalara ait olan ve kartınızla uyumlu ATM’leri kullanmaya özen gösterin.

KDV Muafiyeti (Tax Free): Avrupa Birliği vatandaşı olmayan gezginlerin vergi iadesinden yararlanabilmeleri için tek seferde minimum 50 Euro’luk harcama yapmaları ve aldıkları ürünleri ülkeden ayrılırken yanlarında götürmeleri gerekiyor. Gıda maddeleri, hazır giyim ürünleri ve ilaçlar bu kapsam dâhilinde sayılırken firmalar tarafından hediyelik olarak imal edilmiş tabloların geri ödemesi yapılmıyor. Amsterdam’da fiyatlara eklenen verginin standart değeri %21. Bu oran yiyecek maddelerinde ise %6. Vergi iadesi almak isterseniz ülkeden çıkmadan önce gümrükte işlem yapmanız gerekiyor. Bu işlem sonrasında alacağınız pulu, vergi iade formu ile birlikte Global Blue’nun geri ödeme noktalarından herhangi birine teslim etmeniz yeterli. Geri ödeme noktaları Amsterdam Schiphol Havalimanı ve Dam Meydanı’nda yer alıyor. Her iki noktada da form başına nakit ve kredi kartına 1.500 Euro’ya kadar geri ödeme yapılıyor. Yalnız nakit geri ödemede form başına 3,5 Euro ücret alınıyor.

Amsterdam'da alışverişNieuwendijk Caddesi, Amsterdam

Mağaza, Dükkân Açılış Saatleri: Amsterdam’daki alışveriş yerleri haftanın ilk gününde saat 13.00’dan 18.00’a kadar faaliyet gösteriyor. Pazar hariç diğer günlerde ise mekânlar sabah 09.00’da açılıyor. Salıdan cumartesiye 18.00’a kadar açık tutulan alışveriş yerlerinin en uzun süre hizmet verdikleri gün perşembe. Pazar günleri Nieuwendijk ile Kalverstraat üzerindeki ve yakınındaki mekânlarda 12.0017.00 saatleri arasında alışveriş yapılabiliyor. Noel ve resmi tatillerde ise kent merkezindeki mağazaların küçük bir kısmı kısıtlı sürelerle açık tutuluyor. Ayrıca festival sezonunda Amsterdam alışveriş mekânlarının faaliyet sürelerinde değişiklikler oluyor.

Kente özgü ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı I Amsterdam Store, açılış ve kapanış saatleri konusunda diğer yerlerden farklı uygulamaya sahip. Pazar günleri 09.00’dan itibaren açık olan mağazaya haftanın diğer günlerinde saat 08.00’dan itibaren müşteri kabul ediliyor. Mağaza, pazartesiden çarşambaya 19.00‘a kadar, perşembeden cumartesiye ise 20.00’a kadar açık kalıyor. Pazar günkü kapanış 18.00’da gerçekleştiriliyor.

Pazarlık: AVM’lerin içerisindeki ve alışveriş caddelerinin üzerindeki mağazalarda fiyatlara yönelik pazarlık yapmak söz konusu değil. Bunun en büyük nedeni, Hollanda yasalarının tüm vergi ve servis ücretlerini faturaya dâhil edilmesini zorunlu kılıyor olması. Ancak pazarlarda ve küçük dükkânlarda az da olsa bu imkâna sahip olabilirsiniz.

Amsterdam’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Amsterdam, yüzölçümü açısından küçük bir şehir olsa da gezginlere alışveriş imkânı sunan mekânlarının sayısı en az gezilecek yerleri kadar fazla. Dilerseniz birbirinden ünlü mağazaları bünyelerinde barındıran alışveriş merkezlerindeki ya da trafiğe kapalı olmaları nedeniyle yayalara güvenli bir ortam sunan caddelerdeki mağaza ve dükkânları tercih edebilirsiniz. Daha özgün bir şeyler arayanlar için ise Amsterdam’ın sokak pazarları en ideal alışveriş noktaları. “Amsterdam’da Nerede Alışveriş Yapılır?” başlıklı yazımızda alışveriş tutkunları için cazip seçenekleri barındıran caddeler, alışveriş merkezleri ve sokak pazarları hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra fotoğrafları bulabilirsiniz.

Amsterdam Alışveriş Caddeleri

amsterdam'da alışveriş yapılacak caddeler ve sokaklarŞehrin en popüler alışveriş caddesi Kalverstraat…

Kentte alışverişe odaklananlar için birçok popüler cadde bulunuyor. Bu caddelerin en büyük özellikleri, gezginlere pek çok seçeneği sunmalarının yanı sıra kent dokusunu en iyi şekilde yansıtıyor olmaları. Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır diyenlere sunulan ilk seçenekler Kalverstraat, Leidsestraat ve Nieuwendijk. Üç caddede de ağırlıklı olarak dünyaca ünlü giyim markalarına ait mağazalar bulunuyor. “Amsterdam Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda sizlerle detaylarını paylaştığımız Vondelpark’a paralel uzanan P.C. Hooftsraat, içerik olarak bu üçlüye en yakın cadde konumunda. Butik tardaki dükkânlarda ilgi çekici ürünler bulmak sizin için daha cazipse gezi rotanıza kent merkezinin güneybatısında yer alan De 9 Straatjes’i dâhil edebilirsiniz. Alışveriş listenizde ayakkabı, giyim ürünleri, çikolata ve şarap varsa Utrechtsestraat tam size göre. Merkez Tren İstasyonu ile Dam Meydanı’nı birbirine bağlayan ünlü Damrak Caddesi ise hediyelik eşya bakanlar için Amsterdam’da uğranan ilk adreslerden.

Amsterdam Alışveriş Merkezleri ve Marketler

Amsterdam alışveriş yapılacak mağazalarŞehrin merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alan De Bijenkorf, Amsterdam’ın en ünlü alışveriş merkezi…

Amsterdam alışveriş merkezi sayısı bakımından Avrupa’nın önde gelen kentlerinden birisi değil. Faaliyet gösteren AVM ve marketler sayıca az olsalar da içerik bakımından zenginlikleri sayesinde gezginleri kolayca kendilerine çekebiliyorlar. Bu yerlerin başında adı dilimizde “Arı Kovanı” manasına gelen, Dam Meydanı’ndaki De Bijenkorf geliyor. Hem Damrak’da hem de Nieuwendijk’de şubeleri olan Hollanda’nın ünlü süpermarket zinciri Albert Heijn, peynir ve şarküteri tarzı ürünler için tercih ediliyor. Yine Nieuwendijk üzerinde bulunan HEMA’da tasarım ürünlerden mutfak eşyalarına, yiyecekten kırtasiyeye kadar pek çok kategoride ürün satılıyor. 3 katlı binası Cornelis Hendrik Peters tarafından tasarlanan Magna Plaza, 40 mağazaya ve 2 kafeye ev sahipliği yapıyor. Giyim ürünleri satın almak isteyenler için ideal mekân ise Kalverstaat üzerinde faaliyet gösteren Kalvertoren.

Amsterdam Sokak Pazarları

amsterdam alışveriş caddeleri, sokaklarıŞehrin en popüler gezi ve alışveriş noktalarından Çiçek Pazarı…

Amsterdam’da bizdeki gibi her köşe başında bir alışveriş merkezi bulunmuyor ama bu açığı kapatan çok sayıda sokak pazarı kuruluyor. Kente özgü çeşitli ürünlere kolayca ulaşma imkânı vermelerinin dışında bu pazarlar Amsterdam’daki günlük hayatı tanımaya yardımcı oluyor. Pazarlar arasında en fazla ilgiyi 300 tezgâhın kurulduğu Albert Cuypmarkt ve lale satışının yapıldığı Çiçek Pazarı çekiyor. Jordaan’da cumartesi günleri kurulan Noordermarkt, taze meyve ve sebzenin yanı sıra ikinci el eşyalar bulabileceğiniz bir yer. Adına yaraşır şekilde taze çiftlik ürünleri ile dolu Çiftçi PazarıNieuwmarkt’ta kuruluyor. Lapjesmarkt kumaş çeşitleri, Waterlooplein egzotik el sanatları, Looier Kunst en Antiekcentrum antika meraklıları için ideal pazarlar. Her zaman hareketli ve cıvıl cıvıl olan Dappermarkt ise içlerinde belki de fiyat açısından en ucuz olanı.

Amsterdam’dan Ne Alınır?

amsterdam hediyelik eşya ne alınırTahta ayakkabılar, Amsterdam genelinde bulabileceğiniz en yöresel hediyelik eşyalardan…

Satın alınabilecek ürünlerin çeşitliliği sayesinde Amsterdam alışveriş tutkunu gezginler için adeta cenneti andırıyor. Hediyelik eşya dükkânlarında magnet, biblo, anahtarlık, t-shirt gibi klasik ürünlere ilgi bir hayli fazla. Kente özgü bir şeyler arayanların ilk tercihleri ise seramik ve porselen ürünler, lale soğanı, tahta ayakkabı satan yerler oluyor.

Amsterdam gastronomi meraklılarına da cazip alışveriş seçenekleri sunuyor. Bu seçeneklerin başında lezzetli Hollanda peynirleri ile çikolata, tatlı ve bira çeşitleri geliyor. Lisanslı FC Ajax ürünleri, eski haritalar, baskılar, takvimler ve el yapımı saatler gezginlerin yoğun bir şekilde satın aldıkları diğer ürünler. Hafif uyuşturucu sınıfına giren ürünlerin satışı ise kent merkezinde belirli noktalarda devlet kontrolünde olmak kaydıyla serbestçe yapılıyor. Ancak bu ürünlerin Amsterdam dışına çıkartılması kesinlikle yasak.

Yukarıda saydığım ürünler hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz “Amsterdam’dan Ne Alınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Amsterdam’daki hediyelikçilerde çektiğimiz fotoğraflardan oluşan galeriyi ise Amsterdam’da Satılan Hediyelik Eşyalar (Foto Galeri) başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Amsterdam hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, “Amsterdam Gezi Rehberi” aracılığyla merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Amsterdam alışveriş bölgelerine yakın konaklama önerileri “Amsterdam’da nerede kalınır” başlıklı yazımızda sizleri bekliyor.BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZIYA YORUM YAP

ankara escort
ankara escort bayan
çankaya escort
ankara escort
demetevler escort